Zamknij
REKLAMA

Projekty domów: jak wybrać najlepszy?

13:00, 29.01.2020 | Artykuł partnera
Skomentuj

Od momentu podjęcia decyzji o budowie domu do wprowadzenia się do gotowego budynku mija wiele czasu. Można go do pewnego stopnia skrócić, na przykład wybierając gotowy projekt domu zamiast wykonanego na zamówienie – jednak jak znaleźć taki, który w pełni będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom? Podpowiadamy, co brać pod uwagę i gdzie szukać.

Dlaczego warto brać pod uwagę gotowe projekty domów?

Projekty domów dostępne „od ręki”, czyli gotowe, mają kilka zalet w stosunku do zamawianych indywidualnie. Po pierwsze, są one o wiele tańsze – i to z uwzględnieniem koniecznej adaptacji do działki. Po drugie, mimo czasu, jaki trzeba poświęcić na wybór odpowiedniego projektu, można je zacząć realizować w ciągu kilki dni od zakupu – natomiast na wykonanie projektu indywidualnego trzeba czekać nawet kilka miesięcy.

Krok pierwszy: określenie potrzeb

Dobrym pomysłem jest ustalenie ze wszystkimi domownikami oczekiwań, jakie mamy wobec przyszłego domu. Najlepiej wybrać jakiś wolny dzień i urządzić swego rodzaju burzę mózgów – pozwoli to określić podstawowe parametry, które będziemy brać pod uwagę przeglądając projekty domów, takie jak ilość kondygnacji, sypialni czy użytkowe poddasze. Ważne, by oczekiwania takie, jak np. wielkość domu były do pogodzenia z warunkami zabudowy – pozwoli to uniknąć rozczarowań związanych z brakiem zgody na realizację danego projektu. Określenie potrzeb musi więc być połączone ze znajomością ewentualnych ograniczeń.

Krok drugi: przeglądamy projekty domów

Jeżeli określiliśmy już podstawowe cechy poszukiwanego projektu domu, można zacząć przeglądać katalogi architektoniczne lub poświęcone zagadnieniu strony internetowe. Na razie najlepiej jeszcze nie nastawiać się na konkretny projekt, warto potraktować ten etap jako ciąg dalszy określania cech wymarzonego domu – zwracajmy więc uwagę na zastosowane materiały, kolorystykę elewacji, energooszczędność czy rozwiązania zwiększające komfort użytkowania budynku. Pamiętajmy, że wciąż jesteśmy na etapie przygotowawczym do wyboru projektu – choć oczywiście może się zdarzyć, że już w tej chwili znajdziemy dokładnie taki projekt, jaki będzie dla nas idealny.

Krok trzeci: wybieramy projekty domów do dalszej selekcji

W końcu nadszedł czas na właściwe decyzje. Jeżeli mamy już kilka podobających nam się projektów domów, to wybierzmy kilka – powiedzmy, około dziesięciu – i dajmy sobie trochę czasu na zdecydowanie, który z nich (uwzględniając ewentualną adaptację) będzie najlepiej spełniał nasze oczekiwania. Oczywiście, któryś może być z naszego punktu widzenia tak idealny, że nie będzie się nad czym dalej zastanawiać – jeżeli jednak mamy jakiekolwiek wątpliwości, lepiej je przemyśleć, niż podjąć niewłaściwą decyzję.

Projekty domów – gdzie można je znaleźć?

Może się wydawać, że prościej jest pójść do architekta i zlecić mu wykonanie projektu na miarę, niż przeglądać dziesiątki, a nawet setki gotowych. Jeżeli jesteśmy w stanie wydać więcej na projekt, a także nie przeszkadza nam dłuższy czas oczekiwania, to faktycznie może to być dobry pomysł. Pamiętajmy jednak, że zlecając projekt architektowi, i tak trzeba będzie określić podstawowe oczekiwania.

Szukanie wśród gotowych projektów domów przebiegnie sprawniej, jeżeli użyjemy wyszukiwarki z odpowiednimi filtrami, dostępnej np. na stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/. Dzięki temu można znacznie zawęzić ilość projektów do przejrzenia, eliminując wszystkie te, które nie spełniają wybranych kryteriów. Warto więc spróbować znaleźć projekt wymarzonego domu wśród tych gotowych – z dużym prawdopodobieństwem znajdziemy taki, który będzie nam pasował.

(Artykuł partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone