Zamknij

Jak uzyskać leasing sprzętu medycznego?

10:58, 27.11.2019 (.) Aktualizacja: 10:59, 27.11.2019
Skomentuj

Sprzęt i wyposażenie medyczne to bardzo droga inwestycja, na którą nie zawsze stać osoby otwierające prywatny gabinet lekarski, klinikę czy nawet aptekę. Jeśli zatem nie dysponujemy odpowiednimi zasobami finansowany, nie musimy od razu rezygnować ze swoich marzeń, pomocnym i korzystnym rozwiązaniem może być w tej sytuacji leasing. Czym jest więc leasing sprzętu medycznego i kiedy warto z niego skorzystać?

Czym jest i komu przysługuje leasing na sprzęt medyczny?

Leasing jest to jedna z form finansowania różnego rodzaju inwestycji, z której chętnie korzystają osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. Dla nich jest to znacznie korzystniejsze rozwiązanie niż chociażby podpisanie umowy kredytowej, bowiem jest on tańszy, zaś formalności związane z jego uzyskaniem są znacznie mniejsze. Z takiego leasingu na sprzęt medyczny mogą skorzystać: lekarze, placówki medyczne, a także właściciele aptek i gabinetów medycyny estetycznej.

„Leasing” to termin zarezerwowany dla takich form finansowania inwestycji, w których leasingodawca przekazuje prawa do korzystania z danego produktu, z kolei leasingobiorca zobowiązuje się do uiszczania stosownej opłaty - raty leasingowej. Obecnie wyróżnia się kilka form leasingu:

• leasing operacyjny,

• leasing finansowy,

• pożyczkę leasingową.

Która zatem forma leasingu na sprzęt medyczny jest opłacalna?

Leasing operacyjny – co koniecznie musisz o nim wiedzieć?

Leasing operacyjny nie jest rozwiązanie najkorzystniejsze dla tych, którzy działają w branży medycznej i są zainteresowani sfinansowanie zakupu sprzętu medycznego właśnie poprzez tę formę. Powodem jest wysoki podatek VAT – 23 proc. Otóż, właścicielem urządzeń medycznych, będących w leasingu, przez cały okres użytkowania nie jest placówka medyczna ani lekarz, a to oznacza, że nie mogą oni dokonać odpisów amortyzacyjnych. Dokonać tego może jedynie leasingodawca. Z drugiej zaś strony, taki leasing operacyjny nie wpływa na obniżenie zdolności kredytowej leasingobiorcy, bowiem nie zwiększa zadłużenia, które wykazywane jest w bilansie.

Leasing finansowy – kiedy jest korzystny?

Leasing finansowy to jedna z najczęściej wybieranych form finansowania przez osoby, które zakładają prywatne gabinety medyczne czy kliniki, oparte na leasingu. Powodów takiej decyzji jest kilka. Po pierwsze, w przypadku tej formy leasingu odpisy amortyzacyjne sprzętu medycznego leżą już pod stronie leasingobiorcy. Może on ich dokonać, bo urządzenia w tym wypadku stanowią jego własność – już od momentu podpisania umowy.

Po drugie, w przypadku leasingu finansowego mamy niższą wysokość podatku VAT – wynosi on 8 proc. (dodatkowo również 8 proc. VAT od wartości odsetek). Takie rozwiązanie, zdaniem specjalistów, jest szczególnie korzystny dla tych osób, które są zwolnione z podatku VAT.

Pożyczka leasingowa – dla kogo jest najlepsza?

Pożyczka leasingowa najlepiej sprawdza się w przypadku sfinansowania wyposażania gabinetu lekarskiego. Po zawarciu umowy leasingowej pożyczkobiorca staje się właścicielem sprzętu, a zatem po jego stronie leżą możliwość odpisów amortyzacyjnych. Korzystanie też wygląda kwestia podatku VAT, otóż na kwotę pożyczki składa się wartość urządzenia razem z podatkiem VAT, a wynosi on 8 proc. Kolejnym plusem jest długi okres finansowania, który wynosi nawet do 6 lat.

Którą formą leasingu najlepiej finansować zakup sprzętu medycznego? Posumowanie rozważań

W sytuacji, gdy sprzęt medyczny jest opodatkowany 8 proc. stawką podatku VAT, wówczas nie będzie opłacalny leasing operacyjny. Jeśli go wybierzemy będziemy musieli zapłacić nie 8 proc, ale 23 proc. VAT-u., ponieważ raty leasingu operacyjnego podlegają 23 proc. VAT, i to bez względu na to jaka jest stawka podatku właściwa dla przedmiotu leasingu.

A zatem znacznie lepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest leasing finansowy bądź pożyczka leasingowa. Leasing finansowy jest opodatkowany stawką VAT właściwą dla przedmiotu leasingu, a więc w tym przypadku będzie to 8 proc. Wybierając leasing finansowy, zapłacimy z góry całą stawkę podatku VAT i to wraz z czynszem inicjalnym.

Jeśli chodzi o pożyczkę leasingową, to jest to usługa finansowa zbliżona swoją formą do kredytu. Po jej podpisaniu przedmiot jest naszą własnością, a więc to my dokonujemy odpisów amortyzacyjnych. Jeśli jesteśmy płatnikami VAT, to odliczymy VAT jednorazowo.

Pożyczka leasingowa sprawdzi się też wtedy, gdy chcemy dokonać spłaty sprzętu medycznego na raty, ale nie jesteśmy płatnikami VAT. Jej dodatkową zaletą jest to, że możemy dokonać jednorazowej amortyzacji nawet do 50 000 euro rocznie.

Podsumowując:

1. Leasing operacyjny jest opłacalny wtedy, gdy firma jest czynnym platnikiem VAT, i gdy VAT na sprzęcie wynosi 23 proc.

2. Leasing finansowy jest opłacalny wtedy, gdy firma jest czynnym płatnikiem VAT, i gdy VAT na sprzęcie wynosi 8 proc.

3. Pożyczka leasingowa jest opłacany wtedy, gdy firma nie jest czynnym płatnikiem VAT, i gdy VAT na sprzęcie wynosi 8 proc.

Jakie formalności trzeba spełnić, aby móc otrzymać stosowne finansowanie?

Leasing sprzętu medycznego może przebiegać w dwóch formach: uproszczonej i standardowej. Wariant uproszczony skierowany jest przede wszystkim do lekarzy ze specjalizacją. W tym wypadku konieczne jest skompletowanie podstawowych dokumentów prawno-rejestrowych (czyli wpis do ewidencji działalności gospodarczej bądź KRS, umowa spółki, NIP, REGON, prawo wykonywania zawodu lekarza – specjalizacja). W tym przypadku zabezpieczeniem prawdopodobnie będzie weksel z porozumieniem wekslowym i umowa przewłaszczenia. Bardzo ważną kwestią przy tej procedurze jest brak wpływu opłaty wstępnej na zdolność kredytową klienta.

Druga procedura – standardowa skierowana jest do firm, które prowadzą działalność medyczną, a których właścicielami nie są lekarze, lub też do firm, które z jakichś powodów nie chcą skorzystać z procedury uproszczonej. Przy tej procedurze, poza podstawowymi dokumentami rejestrowymi, wymagane jest też dostarczenie dokumentów finansowych firmy, a także uzupełnienie dodatkowych wniosków.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%