Zamknij
REKLAMA

Czy warto zdecydować się na frezarkę CNC?

15:59, 26.11.2019 | (.)
Skomentuj

Każdy właściciel warsztatu obróbki stoi przed ciężkim wyborem, kiedy przychodzi czas na zakup nowego sprzętu. Maszyny obróbcze to niemały wydatek, a z naszą decyzją żyć będziemy musieli przez długi czas. Powinien liczyć się komfort użytkowania, cena oraz oczywiście fakt, czy dane urządzenie będzie dobrze sprawdzać się w pracy. Czy frezarka CNC jest jednym z tych urządzeń, na które warto się zdecydować? Odpowiadamy.

Zalety technologii CNC

CNC, czyli computerized numerical control, to technologia, która polega na zaopatrzeniu standardowego urządzenia obróbczego w oprogramowanie, które umożliwia właśnie numeryczną kontrolę z pomocą komputera. Tak więc, podczas gdy standardowe urządzenie, którego praca polega na stałej superwizji rzemieślnika i które w dużej mierze polega na jego umiejętnościach, maszyna CNC wymaga jedynie ustawienia odpowiedniego programu, który w najbliższym czasie będzie przez maszynę realizowany. W ten sposób uzyskujemy zautomatyzowany proces obróbki, który może być wykonywany cyklicznie i bez stałego udziału rzemieślnika. 

Maszyna CNC wyróżnia się nie tylko większą produktywnością, ale i niesamowitą precyzję. Oprogramowanie frezarki CNC do metalu umożliwia dokładne ustawienie pracy maszyny w osi X, Y oraz Z. Komputer maszyny będzie podążał za poleceniami i tylko nimi, będąc przy tym jak najdokładniejszym. W ten sposób wyeliminowany zostaje ludzki błąd i jesteśmy w stanie osiągnąć niemal perfekcyjne efekty.

Gdzie przyda się frezarka CNC?

Z urządzeń CNC korzysta się już w zasadzie na co dzień w tysiącach warsztatów oraz zakładów obróbki. Frezarki CNC są wybierane właśnie ze względu na swoją możliwość cyklicznej pracy, co znacząco zwiększa produktywność w warsztacie lub też zakładzie. Masowa obróbka jest możliwa właśnie dzięki temu, że urządzenie nie potrzebuje stałej obecności rzemieślnika, a jedynie powtarza wyznaczone polecenia. Mniejsze warsztaty również jednak z posiadania frezarki CNC profitują - chodzi tutaj o niezwykłą, komputerową precyzję, z którą urządzenie CNC wykonuje każde powierzone jej zadanie. Co jednak często przy zakupie frezarki CNC odstrasza to jej cena. Jednak jak się okazuje, niepotrzebnie. Cena, choć wysoka, to jest odzwierciedleniem tego, jak bardzo urządzenie to jest produktywne oraz jak bardzo może zwiększyć obroty warsztatu. Wszystko to właśnie dzięki numerycznej możliwości zaprogramowania urządzenia tak, by wykonywało dane polecenia w odpowiedniej kolejności.

Frezarki CNC do metalu

Obsługa frezarki CNC do metalu

Oczywiście - efektywność urządzenia i jakość jego pracy to jedno, ale co z obsługą? Jeśli chcemy zaopatrzyć się we frezarkę CNC do metalu, musimy przygotować się na diametralną zmianę w systemie obsługi urządzenia. Liczyć się już nie będą tylko nasze umiejętności obróbki, ale również ich umiejętne przeniesienie na język poleceń dla danego oprogramowania kontroli numerycznej. Jak zauważają specjaliści ze sklepu z maszynami obróbczymi JP-tech (https://jptech-maszyny.pl/) - wymagane jest dokładne i kompleksowe zapoznanie się z panelem kontroli oraz programem będącym interfejsem między nami a urządzeniem. Można się tego nauczyć na przykład na specjalistycznych kursach, jednak dziś z pomocą pomocy dostępnych w internecie postawić można na samodzielną edukację w tym kierunku. Jakkolwiek - zanim do używania urządzenia przejdziesz, upewnij się, że dobrze poznałeś jego możliwości.

Jak widać, niczym dziwnym nie jest fakt, że frezarki CNC do metalu wypierają modele nienumeryczne. Wysoka precyzja i szeroki wachlarz możliwości, jakie te urządzenia oferują to na tyle przekonujące argumenty, że na frezarkę CNC po prostu warto się zdecydować.

REKLAMA
()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone