Zamknij
REKLAMA

Czy zadłużeni mogą otrzymać leasing na samochód?

08:02, 25.10.2019 | (.)
Skomentuj

Leasing to forma finansowania, która z roku na rok zyskuje na popularności. Coraz częściej słyszy się o leasingu bez BIK i KRD. Czy rzeczywiście zadłużeni mogą otrzymać leasing?

Na czym polega leasing?

Leasing to umowa, która zawierana jest pomiędzy leasingodawcą i leasingobiorcą. Firma leasingowa daje w użytkowanie leasingobiorcy daną rzecz w zamian za uiszczanie comiesięcznej kwoty, ustalonej w umowie. Oferta kierowana jest zarówno do klientów indywidualnych, tzw. leasing konsumencki oraz firm. W zależności od firmy leasingowej, przed podpisaniem umowy, weryfikuje ona i sprawdza firmę i jej reprezentantów, a nawet i wspólników w następujących bazach:

 • BIK (Biuro Informacji Kredytowej) - posiada i udostępnia dane na temat zobowiązań kredytowych klientów banków oraz firm pożyczkowych – pozytywne i negatywne. Gromadzi dane zarówno klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców.
 • BIG - udostępnia informacje o zadłużenia i terminowego wywiązywania się z zobowiązań. Udostępnia również dane z Biura Informacji Kredytowej i Związku Banków Polskich.
 • KRD (Krajowy Rejestr Długów) - to rejestr dłużników firmowych, którzy zalegają ze spłatą zobowiązań.
 • BRKN (Bankowy Rejestr Klientów Niesolidnych) - został założony przez Związek Banków Polskich. Należą do niego osoby, które spóźniają się w spłacie powyżej 2 miesięcy
 • Wewnętrze bazy leasingowe.

Jeżeli firma ma słabą historię kredytową, może skorzystać z oferty tzw. leasingu bez BIK i KRD

Leasing bez BIK – czy jest możliwy?

Na rynku istnieją firmy leasingowe, które posiadają ofertę skierowaną do osób i przedsiębiorstw ze słabą historią kredytową i zdolnością kredytową, a także tych, które są dłużnikami wpisanymi do KRD, figurują w bazie BIK czy BIK lub posiadają zaległości w ZUS i US. Uwzględnia on trudną, a tym samym ryzykowną sytuację klienta i odzwierciedla poprzez odpowiednią ofertę tzw., leasing bez BIK i KRD. Do najważniejszych zalet takiej ofert należy:

Zalety oferty:

 • możliwość leasingu dowolnego pojazdu, transportu ciężkiego, a także maszyn i urządzeń, które są potrzebne do firmy,
 • obsługa klientów z negatywną historią w BIK i KRD,
 • brak weryfikacji zaległości wobec ZUS i US,
 • przyznawanie decyzji na podstawie indywidualnej oceny klienta,
 • uproszczone procedury,
 • szybka decyzja o przyznaniu leasingu.

Co warto wiedzieć o leasingu przy złej historii kredytowej?

Jeżeli Ty lub Twoja firma ma złą historię kredytową, a myślisz o leasingu, dobrze, abyś posiadał kilka ważnych informacji:

Firmy leasingowe sprawdzają różne bazy. Niektóre z nich mogą nie weryfikować akurat tej bazy, w której widnieje się jako dłużnik. Dlatego warto zorientować się w ofertach różnych firm leasingowej.
Firmy leasingowe, które sprawdzają BRKN różnie podchodzą do opóźnień w spłatach. Niektóre nie podpisują umowy z osobami i firmami, które mają opóźnienia w spłatach. Inne wykazują się większą elastycznością.
Na rynku istnieją firmy leasingowe, które nie sprawdzają bazy BIK. Jest to tzw. leasing bez BIK.
Niektóre firmy leasingowe umożliwiają leasing pomimo złej historii w BIK.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA