Zamknij

Kompresor przemysłowy - dlaczego jest potrzebny Twojej firmie?

16:14, 18.10.2019 (.) Aktualizacja: 16:21, 18.10.2019
Skomentuj

Kompresory ze względu na swoje wielorakie zastosowanie wykorzystywane są w dużych zakładach przemysłowych, mniejszych zakładach produkcyjnych, warsztatach rzemieślniczych, a nawet gospodarstwach domowych. Ich popularność w większości przypadków spowodowana jest względami praktycznymi, znacznie przyśpieszają wykonywanie niektórych czynności, w niektórych branżach ich zastosowanie podyktowane jest procesem technologicznym.

Dlaczego warto kupić kompresor przemysłowy do firmy?

W niektórych wypadkach nie tylko warto, ale nawet należy. Kompresor popularnie nazywany jest także sprężarką, ponieważ jego głównym zadaniem jest sprężanie powietrza i innych gazów do uzyskania koniecznego ciśnienia. Uzyskane w ten sposób ciśnienie można wykorzystać jako napęd różnego rodzaju narzędzi.

Najczęściej używane są one w małych zakładach do wkręcania śrub, malowania, piaskowania, pompowania opon. Zastosowanie kompresora przyśpiesza pracę, poprawia komfort pracy i znacząco wpływa na polepszenie jej efektów. Kompresory o dużej mocy stosowane są przede wszystkim w dużych zakładach przemysłowych, w których proces technologiczny wymaga dostarczania gazów o dużym ciśnieniu lub określonej czystości.

Kompresor przemysłowy nie jest tani, dlatego przed jego wyborem warto zastanowić się do czego będzie służył, jakie powinien mieć parametry i jak będzie wykorzystywany. W dużych zakładach przemysłowych zajmują się tym specjaliści, w mniejszych decyzję musi podjąć właściciel uwzględniając bilans ekonomiczny.

Rodzaje kompresorów przemysłowych

Kryteriów podziału sprężarek jest bardzo wiele, ale z punktu widzenia praktycznego stosuje się ich budowę:

• tłokowe,

• śrubowe, lub sposób uszczelniania:

• olejowe,

• bezolejowe.

Sprężarki tłokowe są najbardziej rozpowszechnione, chociaż ich technologia jest już przestarzała. Do zalet należy zaliczyć stosunkowo niską cenę, łatwą obsługę, niskie koszty serwisowania i naprawy. Do wad należą konieczność stosowania okresowych przerw w pracy (10-15 min), głośna praca (nie zawsze przeszkadza). Sprężarki śrubowe to znacznie bardziej zaawansowane rozwiązanie technicznie. Sprężenie powietrza i gazów jest wynikiem pracy śrub. Proces jest całkowicie zautomatyzowany i sterowany elektronicznie. Cena sprężarek śrubowych sprawia, że mają one zastosowanie przede wszystkim w dużych zakładach przemysłowych. Największą zaletą kompresorów śrubowych jest ich ciągła praca, która może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy godzin bez konieczności przerwy technologicznej. Sprężarki olejowe występują zarówno w przypadku kompresorów tłokowych, jak i kompresorów śrubowych. Olej jest materiałem smarującym i równocześnie uszczelniającym pozwalającym na większe sprężanie powietrza. Niestety mimo stosowanych filtrów, kompresory olejowe nie mogą być stosowane w branżach wymagających idealnie czystego powietrza. Należą do nich farmacja, medycyna, przemysł spożywczy, chemiczny. W tych przypadkach koniecznie muszą być stosowane sprężarki bezolejowe.

Jak wybrać kompresor dla firmy?

Wybór kompresora dobranego do potrzeb firmy nie jest sprawą prostą. Jest to o tyle ważne, że cena zakupu kompresora i potem koszty jego eksploatacji zależą od jego wydajności i mocy. Za słaby kompresor nie spełni swojej roli, za mocny będzie generował dodatkowe koszty. Najprostszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z konsultantem firmy oferującej sprężarki, który na podstawie informacji dotyczących sposobu wykorzystania sprężarki i podłączanego go niej sprzętu przedstawi kilka alternatywnych rozwiązań. Warto jednak wcześniej nawet orientacyjnie obliczyć wielkość kompresora przemysłowego, rozmowa z konsultantem będzie wtedy łatwiejsza.

Pod uwagę należy wziąć kilka parametrów:

• ciśnienie wytwarzane przez sprężarkę,

• wydajność kompresora,

• wielkość pojemnika. Do zastosowań domowych w zupełności wystarczy kompresor wytwarzający ciśnienie 3 barów. Do zastosowań profesjonalnych najczęściej wykorzystywane są kompresory przemysłowe o ciśnieniu 6-10 barów. W dużych zakładach przemysłowych stosuje się kompresory o większej mocy lub buduje się stacje kompresorowe. Wydajność kompresora podawana jest w litrach na minutę. Teoretycznie im większa, tym lepsza. Nie ma jednak sensu kupowanie kompresora o wydajności 200 l/min, gdy w rzeczywistości potrzebne jest 70 l/min. Wielkość pojemnika ma znaczący wpływ na ciężar kompresora i z tego względu również powinien być dopasowany do potrzeb. Mniejsze ma to znaczenie w przypadku kompresorów stacjonarnych, w przypadku sprężarek przenośnych jest to bardzo istotne.

Jak dbać o kompresor przemysłowy?

Kompresor jest urządzeniem stosunkowo prostym, powietrze w zbiornikach zostaje sprężane za pomocą tłoków lub śrub. Bardziej skomplikowany jest system sterowania sprężarką oparty na elektronice. Z tego względu bardziej zaawansowane kompresory stacjonarne muszą mieć zapewnioną w pomieszczeniach odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza. Kompresory śrubowe wymagają zastosowania odpowiednich filtrów olejowych lub filtrów powietrza, w zależności od wymaganego stopnia oczyszczenia powietrza. W zakładach wymagających szczególnej sterylności sprężonego powietrza używane są sprężarki bezolejowe, w których stosuje się filtry powietrza mające dodatkowo zdolność jego oczyszczania z bakterii i wirusów. Takie filtry należy wymieniać po określonej ilości godzin pracy sprężarki lub przynajmniej raz w roku.

Kompresor przemysłowy musi być systematycznie serwisowany zgodnie z zaleceniami producenta, ale minimum raz w roku. Firma serwisowa sprawdza poprawność działania wszystkich podzespołów, stan filtrów, szczelność poszczególnych układów i całej instalacji. W ramach przeglądu serwisowego firma przeprowadzi także oczyszczanie głównych elementów. Ważne, by firma serwisowa świadczyła usługi 24 godziny na dobę i dysponowała odpowiednio wyposażonym pojazdem. Ze względu na koszty zakupu kompresora przemysłowego trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jego parametry techniczne, ale także warunki gwarancji, przeglądów i serwisowania oraz dostępność elementów eksploatacyjnych i części zamiennych. To bardzo ważne z punktu widzenia zapewnienia kompresorowi ciągłej pracy.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%