Zamknij
REKLAMA

Do pracy za granicę - Top 5 krajów, oraz najbardziej pożądane zawody

12:25, 09.09.2019 | (.)
Skomentuj

Na pracę za granicą najczęściej decydują się osoby, które z powodu braku odpowiedniego wykształcenia mają problem ze znalezieniem zatrudnienia we własnym kraju. Jednak poszukiwania pracy poza granicami Polski staje się coraz bardziej popularne wśród osób bardzo dobrze wykształconych, którzy nie są usatysfakcjonowani oferowanymi im w Polsce zarobkami lub warunkami zatrudnienia. Jakie kraje obecnie cieszą się największą popularnością wśród Polaków szukających pracy?

Niemcy

Prawie jedna czwarta Polaków wyjeżdżających do pracy za granicę wybiera właśnie Niemcy. Nic w tym dziwnego, bowiem kraj znajdujący się po sąsiedzku oferuje zatrudnienie w wielu branżach, również dla osób bez wykształcenia. Niemieccy pracodawcy zatrudniają Polaków w branżach metalurgicznych, w transporcie i logistyce. Osoby wykształcone mogą liczyć na dobrze płatną pracę w branży automotive, a także informatyce, turystyce, służbie zdrowia oraz na stanowiskach zarządczych.

Norwegia

Atrakcyjnym dla szukających pracy krajem jest Norwegia. Tam zatrudnienie znajduje około 15% Polaków, głównie fachowców z dziedziny elektryki, prac budowlano-remontowych, ciesielskich. Osoby z wykształceniem medycznym, w szczególności pielęgniarki, lekarze i fizjoterapeuci, mogą znaleźć bardzo dobrze płatną pracę nawet z niewielkim doświadczeniem w zawodzie. Co ciekawe, Norwegia staje się atrakcyjna dla Polaków z wykształceniem, którzy wyjeżdżają tam i zatrudniają się na stanowiskach dla osób bez wykształcenia i mimo to są zadowoleni nie tylko z wynagrodzenia, ale i z warunków pracy oraz życia.

Szwecja

Podobny odsetek Polaków szuka pracy w Szwecji. Ten drugi na naszej liście kraj skandynawski oferuje naszym rodakom zatrudnienie w pracach budowlanych, remontowych, ale również w branży wellness. Na wagę złota są tam Polacy władający językiem szwedzkim, których chętnie zatrudnia się do pracy biurowej i administracyjnej. 

Holandia 

Kolejna popularna wśród Polaków destynacja jeśli chodzi o poszukiwanie pracy to oferta głównie dla osób niewykwalifikowanych. Zatrudnienie można znaleźć przy zbiorach, na taśmach produkcyjnych czy w transporcie i logistyce. Chętnie przyjmowane są do pracy osoby posiadający uprawnienia do  prowadzenia wózków widłowych oraz kierowcy zawodowi. Natomiast ci, którzy posiadają wykształcenie w bankowości i księgowości, a do tego mogą pochwalić się doskonałą znajomością języka angielskiego, z pewnością będą zadowoleni z oferowanych w Holandii etatów. 

Wielka Brytania

Piątym krajem zatrudniającym obecnie najwięcej Polaków jest Wielka Brytania. Tu pracę znajdą osoby bez wykształcenia, które znają język angielskim przynajmniej na podstawowym poziomie. Produkcja, transport i logistyka, rolnictwo, mechanika pojazdowa i wiele innych zawodów stoi otworem przed Polakami. Jeśli natomiast posiadamy odpowiednie kwalifikacje i język angielski na poziomie wyższym niż komunikatywny, Anglicy chętnie zatrudniają nas w branży IT, reklamie, marketingu, a także wielu innych zawodach wymagających odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Warto również zaznaczyć, że decyzja o Brexicie nie spowodowała mniejszego zainteresowania pracą w tym kraju i Polacy wciąż przybywają tam w poszukiwaniu zatrudnienia.

Praca za granicą to doskonałe rozwiązanie nie tylko dla osób nieposiadających wykształcenia, które pozwoliłoby znaleźć w Polsce godną pracę. Drogę tę wybiera również wielu specjalistów z różnych dziedzin, którym kraj rodzimy nie jest w stanie zaoferować zarobków i warunków odpowiadającym ich kwalifikacjom. W ten sposób często bezpowrotnie tracimy doskonałych specjalistów, których inne kraje witają z otwartymi rękami. Jeszcze kilka lat temu pracę za granicą  poszukiwały głównie osoby młode, które nie zdecydowały się na studia lub nie miały możliwości podjęcia dalszej edukacji. Obecnie dużą grupę Polaków zatrudnionych za granicą stanowią osoby, które wyjechały z kraju po 40 roku życia, wysoko wykwalifikowane, często już na stałe i z całymi rodzinami, dla których praca w naszym kraju przestała być atrakcyjna finansowo. 

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem pożyczkowym Creditstar.pl

((.))
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone