Zamknij

Jak przeżyć lato bez komarów i kleszczy?

06:51, 22.05.2019 (.) Aktualizacja: 06:52, 22.05.2019
Skomentuj

Wiosenne dni pełne słońca są idealną okazją do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. W końcu nie ma nic lepszego od przejażdżki rowerem przez las budzący się do życia lub wieczornego grilla w gronie znajomych. Niestety, pogoda sprzyja nie tylko ludziom, również owady budzą się do życia uprzykrzając nam spacery i odpoczynek na działce. Najczęściej możemy spotkać się z komarami oraz kleszczami, które mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu. Jak skutecznie i bezpiecznie zwalczać te szkodniki?

Bezlitośni krwiopijcy

Najczęściej spotykanym na polskich podwórkach jest komar brzęczący z podgatunku Culex pipiens molestus, który upodobał sobie środowisko miejskie, podmiejskie i wiejskie. Jego okres rozwoju jest ściśle uzależniony od temperatury. W temperaturze 20-25 oC pełne przeobrażenie owada trwa 10-14 dni. Okres ten w przypadku niższych temperatur może wydłużyć się do 3-5 tygodni. Samice komarów najchętniej składają jaja w wodzie stojącej. Tym samym, dobrym nawykiem jest ograniczenie im dostępu do miejsc rozmnażania. Zastanów się dwa razy czy oczko wodne w przydomowym ogródku jest koniecznością. Skontroluj także piwnice i wyloty rynien pod kątem tworzących się kałuży i wycieków. Jak wszyscy wiemy, lepiej zapobiegać, niż leczyć. To samo tyczy się zwalczania szkodników. Podstawą do ograniczenia ich ilości jest zlikwidowanie miejsc, w których występują lub się rozmnażają.

Jak się pozbyć komarów?

Jeśli nie jesteś w stanie wyeliminować miejsc występowania komarów należy ograniczyć ilość ich występowania. Na rynku możesz znaleźć wiele preparatów, które zabijają komary lub nie pozwalają na przeobrażenie larw w dorosłe osobniki. Najczęściej spotykanym sposobem walki ze szkodnikami jest prowadzenie regularnych oprysków przy użyciu środków chemicznych. Zyskały one swoją popularność poprzez stosunkowo niski koszt ich wykonania, a także szybkość wykonania. Oprysk na komary sprawdzi się na niewielkich działkach i w przydomowych ogródkach, ale również na rozległych obszarach zakrzewionych i zadrzewionych.

Niebezpieczeństwo czyhające w zaroślach

Kleszcze - te niewielkie pajęczaki budzą coraz większy strach ze względu na choroby m.in. boleriozę, kleszczowe zapalenia mózgu, które ze sobą przenoszą. W Polsce możemy znaleźć około 19 różnych gatunków, które dostosowały się doskonale do naszych warunków klimatycznych. Z uwagi na coraz cieplejsze zimy i wilgotniejsze lata populacja kleszczy rozwija się z roku na rok. Najczęściej przesiadują w niskich warstwach roślinności tj. trawach, paprociach, ale również na krzakach czarnego bzu i leszczyny. Skupiają się także w miejscach zmiany roślinności z liściastej na iglastą, przy ścieżkach oraz granicach lasu. Ich celem jest znalezienie siedliska, w którym często przechodzą ludzie i zwierzęta, aby przy ruchu roślin przejść na żywiciela.

Ochrona przed kleszczami

Z kleszczami nie ma żartów. Z uwagi na choroby jakie przenoszą warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyeliminować je z naszego otoczenia. Najprostszym sposobem jest oprysk na kleszcze środkami chemicznymi. W sklepach znajdziesz wiele preparatów, które możesz samodzielnie rozpylić w ogródku. Warto ich działanie wspomóc adiuwantami, czyli środkami wydobywającymi z nich siłę działania poprzez zmniejszenie napięcia powierzchniowego wody. W przypadku większych obszarów, koniecznie zwróć się o pomoc fachowców z odpowiednim sprzętem. Przy stosowaniu środków chemicznych istotnym jest, aby rozprowadzić je równomiernie w odpowiednim stężeniu, co przy dużych, gęsto pokrytych roślinnością obszarach może być ciężkie do wykonania samemu.

Skuteczny sprzęt - zamgławiacz

Jednym z najbardziej popularnych metod zwalczania szkodników jest zamgławianie. Sposób ten jest w stu procentach efektywny i skuteczny. Celem zamgławiania jest uzyskanie chmury drobnych kropli preparatu, które będą mogły wniknąć głęboko w gęstą roślinność czy wąskie przejścia i szczeliny. Co więcej, rozpylany w ten sposób środek równomiernie pokrywa powierzchnię nie tylko poziomo, ale jest w stanie dobrze przylgnąć również do pionowych powierzchni. W naszym sklepie znajdziesz profesjonalne zamgławiacze, które mogą pracować zarówno na ciepło, jak i na zimno. Różnica pomiędzy temperaturą pracy związana jest z wielkością wytwarzanych kropel preparatu. W przypadku zamgławiania na zimno powstają większe krople, które krócej utrzymują się w powietrzu. Mgła wytwarzana na ciepło utrzymuje się w powietrzu o wiele dłużej i skrapla się dopiero po kontakcie z chłodniejszym podłożem. Tym samym dłużej otacza szkodniki, które chcemy zwalczyć.

Zobacz zamgławiacz, którego możesz używać w swoim ogrodzie.

Nie daj się zastraszyć owadom i spędzaj czas na powietrzu w sposób jaki sobie tylko wymarzysz. Po latach udoskonaleń środków chemicznych, zwalczanie szkodników jest teraz proste, ogólnodostępne, a przede wszystkim skuteczne. Komary i kleszcze nie muszą być towarzyszem wspólnego grilla, jeśli odpowiednio zadbasz o działkę lub ogród i w sezonie letnim regularnie będziesz spryskiwał roślinność odpowiednimi preparatami. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

RadRad

1 0

Pomyślcie poważnie o swoim i najbliższych zdrowiu, bo zaczęły się lata nasienne dębów i buków, więc populacja gryzoni dramatycznie wzrośnie, w efekcie także kleszczy. A za tym idzie dużo większe ryzyko złapania boreliozy. Już teraz mówi się, że w PL panuje jej cicha epidemia. Sprawdźcie jak skutecznie chronią ubrania Nano Outfits odstraszające wszelkie pajęczaki i owady, bo są komfortowe, bezwonne, zakładasz i już! 19:13, 28.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%