Zamknij

Jak zbudować system nagłośnienia do domu?

13:00, 02.05.2019 (.) Aktualizacja: 13:01, 02.05.2019
Skomentuj

System nagłośnienia w domu pozwala się cieszyć muzyką bez konieczności ustawiania kolejnych dużych sprzętów i psucia estetyki pomieszczenia. Korzystanie z systemu multiroom audio jest intuicyjne. Zbudowanie go w swoim domu nie powinno sprawić większych trudności.

Od czego zacząć?


Przede wszystkim musimy zastanowić się, gdzie chcemy cieszyć się naszym nagłośnieniem. Naturalne jest, że w pierwszej kolejności myślimy o salonie, pokojach, czy łazience. Warto jednak wziąć również pod uwagę taras lub altany. To doskonałe rozwiązanie na letnie dni, kiedy zapraszamy bliskie nam osoby na grilla. Muzyka na pewno umili nam takie spotkanie.

Pamiętajmy także, by zagospodarować jedno pomieszczenie, w którym umieścimy nasze urządzenia elektroniczne. Nie ma potrzeby, aby był to salon lub inny pokój, w którym przebywamy, ponieważ popsuje to tylko estetykę wnętrza.

Montaż systemu nagłośnienia

Jednym ze sposobów montażu nagłośnienia jest zakup głośników Bluetooth i rozmieszczenie ich w wybranych pomieszczeniach. Jest to bardzo proste rozwiązanie, które nie wymaga skomplikowanych czynności. Wystarczy tylko sparować nasze głośniki ze wszystkimi źródłami dźwięku, jakie będziemy wykorzystywać np. ze smartfonami.
Jednak taka metoda niesie ze sobą ograniczenia np. w postaci odległości rozmieszczenia głośników. Zwykle jest to do 10 metrów w linii prostej. Dlatego to rozwiązanie nie jest wystarczające, chociaż na pewno bardzo wygodne i proste w montażu.

Tworzenie bezprzewodowej instalacji multiroom warto zacząć od kompletowania urządzeń zgodnych. Warto zainteresować się siecią DTS Play-Fi, która pozwala na jednoczesne zastosowanie sprzętów różnych marek. System nagłośnienia w domu to dobrej jakości kontroler, który pośredniczy pomiędzy strefami (pomieszczeniami) a urządzeniami przekazującymi dźwięk. Przed jego zakupem dobrze jest zastanowić się nad możliwością rozbudowania go o kolejne strefy w przyszłości.

Głośniki w strefach są zwykle niewielkie, montowane w sufitach bądź ścianach. Dzięki temu nie wpływają negatywnie na estetykę wnętrza. Na rynku dostępne są także takie o oryginalnych kształtach bądź kolorach, które bez problemu dopasujemy do stylu naszego pomieszczenia.

Za pomocą sterowników zainstalowanych np. na smartfonach, tabletach możemy obsługiwać system. Mamy dostęp do utworów, playlisty, decydujemy o głośności dźwięku w pomieszczeniu. Nie musimy również uruchamiać sami głośników w poszczególnych strefach. Mogą to za nas zrobić czujniki ruchu.

Nie zapominajmy również, że należy sprawdzić stabilność naszej sieci LAN, WiFi. Jest to niezwykle istotne, jeśli chcemy cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem i prawidłowym funkcjonowaniem całego systemu nagłośnienia. Powinniśmy pozbyć się urządzeń, które pracują na 100MBit. Lepiej jest wprowadzić stabilną, 2-zakresową sieć WiFi oraz switche z wydajnym procesorem.

Multiroom to jedno z nowoczesnych rozwiązań inteligentnego domu. Obecnie nie ma potrzeby przeprowadzania kabli, ponieważ bezprzewodowe urządzenia doskonale się sprawdzają. Musimy jednak pamiętać, że jeśli zależy nam na wysokiej jakości dźwięku, to należy wybierać solidny sprzęt, który spełni nasze oczekiwania.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%