Zamknij

Remont mieszkania? Podpowiadamy, jaką podłogę wybrać

12:40, 19.04.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:45, 19.04.2019
Skomentuj

Remont niemal w każdym przypadku oznacza sporą rewolucję w naszym życiu. Wybór materiałów to kluczowy i jednocześnie najtrudniejszy punkt w planowaniu prac remontowych. Kiedy w grę wchodzi wymiana podłogi, dodatkowo spoczywa na nas odpowiedzialność wyboru materiału, który nierzadko służyć nam będzie dziesiątki lat. Ważną rolę odgrywają również cena, design i komfort. Świadomy wybór rodzaju podłogi do naszego mieszkania to podstawa, i to dosłownie! Jak go dokonać? Podpowiadamy!

Remont nigdy nie jest łatwy. Jednak zmiany w naszym otoczeniu wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie i często motywują do działania również na innych polach życia. Zanim jednak do tego dojdzie, czeka nas niełatwa przeprawa - planowanie, wybór materiałów, prace remontowe. Każdy z tych punktów trzeba dobrze przemyśleć, ale wybór materiałów odgrywa kluczową rolę dla całego przedsięwzięcia. W końcu to od ich jakości zależy, jak długi i zadowalający będzie efekt prac. A wybierając rodzaj podłogi decyzję podejmujemy na lata, a nierzadko dekady.

- Z pewnością wybór ułatwi nam odpowiednie rozeznanie w tym, co jest dostępne na rynku - podpowiada Beata Mierzejewska-Kula, ekspert Komfort. - Do najpopularniejszych rozwiązań należą podłogi drewniane i drewnopodobne, jak deski podłogowe, panele laminowane czy parkiet. O tym, które z nich wybierzemy, decydować będą nasze możliwości finansowe, pomysł na wystrój wnętrza oraz właściwości samego produktu - dodaje.

Drewniana i drewnopodobna podłoga sprawdzi się w każdym wnętrzu. To ponadczasowa klasyka, która będzie się pięknie prezentować zarówno w nowoczesnych, jak i rustykalnych wnętrzach. Drewno gwarantuje nam również trwałość. Dzięki tym cechom, przy kolejnych zmianach wystroju na przestrzeni lat, służyć nam będzie ta sama podłoga, a to również duża oszczędność. Przed zakupem właściwej podłogi, warto zastanowić się jakie cechy poszczególnych rozwiązań będą dla nas najważniejsze.

Podłoga na każdą kieszeń

Panele laminowane to zdecydowanie najchętniej wybierany przez Polaków rodzaj podłogi. Szeroki wybór laminatów, stosunkowo niska cena i łatwy montaż - to cechy decydujące w tego materiału.

- Panel laminowany składa się z trzech warstw. Wierzchnią stanowi laminat, w środku znajduje się płyta HDF lub wiórowa, a spodnią warstwę, w zależności od klasy, tworzy kilka warstw papieru lub znowu laminat – wyjaśnia ekspert Komfort. - W przypadku paneli do wyboru mamy kilkaset modeli imitujących najszlachetniejsze gatunki drewna, w wielu ciekawych odcieniach.

Ceny paneli, a te zaczynają się już od 20 zł za metr kwadratowy, uzależnione są przede wszystkim od ich grubości oraz klasy ścieralności. Im ta jest wyższa, tym panel jest bardziej odporny na zarysowania i ścieranie. To z kolei przekłada się na ich wytrzymałość, a ta coraz częściej wynosi 15 - 20 lat, co równie długą gwarancją potwierdza sam producent.

Montaż paneli przypomina układanie puzzli, choć w tym przypadku dużo łatwiej dopasować do siebie elementy. Niestety, problem pojawia się, kiedy chcemy wymienić tylko jeden element. Rozebranie podłogi jest czasochłonne, a kolorystyczne dopasowanie nowego panelu do tych już ułożonych nie zawsze jest możliwe. Panele jednak doskonale sprawdzą się w mieszkaniu z ogrzewaniem podłogowym. Są też łatwe w utrzymaniu.

Podłogowa klasyka

Deski podłogowe dzielimy na dwa rodzaje: lite i warstwowe. Te pierwsze wykonane są z jednego kawałka drewna i choć są trwałe, bywają też podatne na odkształcenia przy zmianach temperatury czy kontakcie z wilgocią. - Nieodpowiednio zabezpieczone deski są wrażliwe na zarysowania i mogą pękać. Na szczęście, w sprzedaży dostępne są fabrycznie wykończone deski, które po montażu nie wymagają dodatkowej obróbki - podkreśla Rafał Stępniak, ekspert Komfort.

Alternatywą mogą być deski warstwowe, których konstrukcja stanowi najlepsze zabezpieczenie przed wodą czy temperaturą. Wśród desek warstwowych prym wiodą deski barlineckie, wykonane z trzech warstw klejonych krzyżowo. - Na wierzchu umieszczane jest drewno wykończone olejem lub lakierem. Środkową i spodnią część tworzy konstrukcja z drewna iglastego - wyjaśnia R. Stępniak. - To wszystko powoduje, że deska barlinecka doskonale sprawdzi się przy ogrzewaniu podłogowym - dodaje. Co ważne, podłoga z drewna ma tę przewagę nad pozostałymi, że jest ciepła w dotyku, nie wychładza się, przez co możemy z przyjemnością chodzić po niej boso.

Montaż desek podłogowych przypomina układanie paneli PCV. Porównywalne są również ich rozmiary. Najważniejsze jest jednak to, że ten rodzaj posadzki możemy poddawać renowacji i to kilkukrotnie poprzez scyklinowanie wierzchniej warstwy. W ten sposób odświeżymy podłogę i pozbędziemy się ewentualnych zarysowań. Pielęgnacja drewnianej podłogi też nie jest tak wymagająca jak mogłoby się nam wydawać. Odstraszać może jedynie cena, która w przypadku deski podłogowej zaczyna się od około 100 zł za metr kwadratowy. Warto jednak pamiętać, że wysoka cena jest gwarancją tego, że drewniana podłoga będzie nam służyć nawet kilkadziesiąt lat.

Drewniana podłoga pięknie wkomponuje się we wnętrza inspirowane naturą. Podkreśli też charakter bogatych, eklektycznych pomieszczeń. Deski podłogowe największą popularnością cieszą się jednak wśród miłośników wnętrz w stylu skandynawskim.

Zapomniany, ale wciąż szlachetny

W kontekście drewnianej podłogi nie można pominąć parkietu. Jego popularność w ostatnich latach znacznie spadła, w dużej mierze za sprawą skomplikowanego montażu. Układanie stosunkowo niewielkich klepek jest czasochłonne i konieczne jest ich późniejsze scyklinowanie i polakierowanie. Niewłaściwie przeprowadzenie tego procesu, może osłabić odporność parkietu na uszkodzenia, kontakt z wodą czy temperaturę. Parkiet nie stracił jednak na swojej szlachetności i wytrzymałości. Wciąż prezentuje się pięknie i dodaje wnętrzu przytulności.

Wybór podłogi, choć nigdy nie jest łatwy, może stanowić ogromną przyjemność. Dokonany świadomie, z pewnością przyniesie nam same korzyści i będzie cieszyć nasze oko przez następnych kilka, a nawet kilkanaście lat.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

MkMk

0 0

deccoria.pl/artykuly/artykuly/czym-myc-podloge-drewniana-i-panele-5-6277 10:36, 10.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

AlicjaAlicja

0 0

Dobrze sprawdzają się panele winylowe. Ja mam dąb z oferty https://arbiton.com/panele-winylowe - wygląda jak prawdziwe drewno, a jest nie do zajechania :-) 17:00, 31.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

żal mi Was wszystkicżal mi Was wszystkic

0 0

Слушай, смотри и молчи, если хочешь жить в мире. 19:02, 31.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%