Zamknij
REKLAMA

Przeprowadzka do Finlandii – o tym musisz pamiętać!

21:00, 21.03.2019 | (.)
Skomentuj

Istnieje wiele powodów przeprowadzki do Finlandii. Piękne widoki, atrakcyjne płace, dobrze działające usługi publiczne, kulturalni, przyjaźni mieszkańcy to jedynie parę z nich. Gdy także myślisz o przeprowadzce do tego kraju, sprawdź nasz poradnik!

Nadal wielu Polaków decyduje się na emigrację do krajów Europy. Do wyboru mamy pełną gamę kierunków – to nie tylko popularne Niemcy, Wielka Brytania, Holandia czy Norwegia. Na liście znajduje się także Finlandia, która również oferuje przyszłościowe perspektywy dla każdego, kto zdecyduje się na przeprowadzkę.

Gdy także myślisz o tym, aby przenieść się do Finlandii, sprawdź nasz poradnik. Dowiesz się z niego, o czym pamiętać przed przeprowadzką, a także po przeprowadzce do tego kraju!

Przed przeprowadzką

Jeśli nie wiesz jeszcze, gdzie będziesz pracować w Finlandii, zacznij od sprawdzenia ofert pracy – dzisiaj można znaleźć je także za pomocą różnych stron internetowych. Do wyboru są również agencje pracy, które pośredniczą pomiędzy pracodawcą a pracownikiem.

W przypadku niektórych zawodów konieczne jest potwierdzenie kwalifikacji lub też przejście dodatkowych kursów i egzaminów.

Wraz z przeglądaniem ogłoszeń o pracę możemy także zacząć szukać miejsca do zamieszkania – głoszenia wynajmu mieszkań i domów także można znaleźć on-line.

Chociaż zdecydowana większość Finów posługuje się językiem angielskim, to jednak warto pomyśleć o podstawowym kursie języka fińskiego lub poznać najpopularniejsze zwroty – w ten sposób nie będziemy mieli problemów z porozumiewaniem się z mieszkańcami tego kraju.

Musimy także zastanowić się, jak przenieść się na miejsce. Jeśli zamierzamy przeprowadzić się wraz ze swoim mieniem, warto pomyśleć o skorzystaniu z usług firm przeprowadzkowych, na przykład http://przeprowadzki-finlandia.pl/. Możemy wtedy otrzymać kompleksową obsługę, która będzie obejmowała przewóz każdego rodzaju mienia – także gabarytów. Rezerwację usług przeprowadzkowych warto wykonać z wyprzedzeniem.

W internecie można znaleźć dzisiaj szereg pomocnych informacji dotyczących przeprowadzki do Finlandii – czekają na forach internetowych i w mediach społecznościowych.

Po przeprowadzce

Po przeprowadzce do Finlandii obywatele Unii Europejskiej mogą przebywać na terenie tego kraju przez 3 miesiące bez ubiegania się o pozwolenie na pobyt. Po tym czasie należy złożyć odpowiednie dokumenty do rejestracji swojego pobytu. Fiński urząd imigracji, czyli Migri zajmuje się rejestracją mieszkańców Unii. Do dokonania rejestracji będziemy potrzebowali umowy o pracę czy certyfikatu małżeństwa.

Gdy będziemy już na miejscu, musimy pamiętać o określonych formalnościach. Należy między innymi zgłosić swój adres w odpowiednich urzędach, otrzymać kartę podatkową, otworzyć konto bankowe. Gdy pojawiają się problemy z dochodami i potrzebujemy pomocy socjalnej, możemy skontaktować się z urzędem Kela, który zajmuje się świadczeniem tego rodzaju usług.

Jeśli mamy jakiekolwiek trudności związane z formalnościami, zawsze możemy liczyć na pomoc urzędów. Urzędnicy w Finlandii to na ogół przyjazne osoby, które są gotowe do wytłumaczenia petentowi wszystkich zawiłości prawnych i wskazania, jakie kroki należy podjąć, aby załatwić konkretne sprawy.

Nie zapominajmy także o dalszym doskonaleniu swojej znajomości języka fińskiego – w tym celu można skorzystać także z darmowych kursów organizowanych przez urzędy pracy. Do dyspozycji mamy także kursy płatne oraz pełną gamę kursów internetowych.

Zatem przeprowadzka do Finlandii nie musi być trudna – dzisiaj na przeniesienie się do tego kraju decyduje się coraz więcej osób, które chcą znaleźć dla siebie nowe perspektywy. Życzymy udanej przeprowadzki!

((.))
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone