Zamknij

Co można, a czego nie można odliczyć od podatku?

15:50, 02.03.2019 (.) Aktualizacja: 15:51, 02.03.2019
Skomentuj

Czy można w jakiś sposób wpłynąć na wysokość podatku, który musimy zapłacić do Skarbu Państwa? Jest wiele możliwości, aby nasze zobowiązanie było chociaż trochę niższe. Ustawodawca przewidział kwotę wolną, a tym samym kwotę zmniejszającą podatek oraz wszelkie ulgi. Konstrukcja obliczania podatku na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana, ale po analizie można ją oswoić. Warto wiedzieć jakie ulgi można zastosować rozliczając PIT 2018.

Jakie ulgi odliczamy od dochodu?

Ulgi podatkowe, które odliczyć można od dochodu są bardzo istotne, gdyż zmniejszają podstawę opodatkowania. Może to wpłynąć w efekcie na zejście do niższej skali podatkowej. Warto więc zaznajomić się jakie odliczenia możemy zastosować. Od dochodu możemy odliczyć:

  • składki społeczne zapłacone za poprzedni rok,
  • składki na konto emerytalne,
  • ulgi na badanie i rozwój,
  • ulgi na leki,
  • ulgi na sprzęt rehabilitacyjny,
  • ulgi na samochód dla osoby niepełnosprawnej,
  • darowizny na Kościół,
  • darowizny na organizacje społeczne,
  • krwiodawstwo,
  • internet. 
  • Wyżej wymienione składki i ulgi dotyczą wyłącznie odpisu od dochodu podatnika. Nie mogą być odliczane od podatku.

Co można odliczyć od podatku?

Dzięki zmniejszeniu dochodu poprzez różne ulgi, sam podatek również będzie niższy z uwagi na pomniejszoną podstawę. Przy wyliczaniu naszego zobowiązania, odejmujemy kwotę pomniejszającą podatek. Jednak zgodnie z ustawą, już wyliczony według skali podatek, możemy pomniejszyć również. Odejmujemy od niego składki zdrowotne za rok 2018. Pamiętajmy, że PIT 2018 rozliczamy do 30 kwietnia 2019 roku. Oprócz składek zdrowotnych odliczeniu od podatku podlegają:

  • ulga prorodzinna (na dzieci),
  • ulga abolicyjna (za pracę za granicą).

Umiejętność wykorzystania wszystkich ulg i odliczeń, pozwala na obniżenie najpierw podstawy opodatkowania, a potem już wyliczonego podatku. Nie możemy uciec od płacenia podatków, ale możemy zadbać, aby je obniżyć. Zarówno w przypadku odliczeń od dochodu jak i tych od podatku, należy  pamiętać, że musimy posiadać odpowiednie dokumenty. Aby stosować ulgi musimy mieć świadomość, że w przypadku kontroli i wezwania do Urzędu Skarbowego, będziemy zobligowani do przedłożenia stosownych potwierdzeń. Przechowujemy wszystko 5 lat, licząc od końca roku w którym składaliśmy zeznanie. Przykładowo dokumenty, kwity za 2018 rok należy przechowywać do końca roku 2024. Ich brak w przypadku kontroli, może być powodem wszczęcia wobec nas postępowania skarbowego. 

Ustawa przewiduje również inne formy zmniejszania zobowiązań. Samotni rodzice dodatkowo mogą skorzystać ze wspólnego rozliczenia z dziećmi. Jest to korzystne rozwiązanie, gdyż dzieci zazwyczaj nie uzyskują dochodów, a dochód rodzica dzieli się na pół. Zgodnie ze skalą oblicza się zobowiązanie podatkowe, a wynik mnoży razy 2. Małżeństwa też w niektórych przypadkach mogą skorzystać na wspólnym rozliczaniu. Nie jest to jednak już tak oczywiste, jak w przypadku samotnych rodziców. Gdy jeden z małżonków zarabia bardzo dużo, a drugi bardzo mało, wspólne rozliczenie nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Porady dotyczące rozliczeń podatkowych pochodzą z portalu Pitax.pl. Dzięki PITax bezpłatnie i w prosty sposób rozliczysz tegorocznego PITa online.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%