Zamknij

Jak sprawić by starania o dotację na projekt badawczy okazały się owocne?

15:51, 04.02.2019 (.) Aktualizacja: 15:52, 04.02.2019
Skomentuj

Kluczowym punktem w zabieganiu o finansowe wsparcie instytucji dysponujących budżetem na działalność badawczo-rozwojową są oczywiście wnioski. Zgłaszając nasz projekt do konkursu musimy się liczyć z wymogami i obostrzeniami narzuconymi z góry przez organizację zapewniającą nagrodę w postaci dodatkowych pieniędzy. W poniższym artykule wraz z ekspertami z branży wykażemy, co zrobić, by dofinansowanie trafiło właśnie w nasze ręce.

Dobry pomysł to zaledwie połowa sukcesu

Dotacja na projekt badawczy nie zawsze powędruje do zespołu, który zaprezentował najlepszy pomysł. Ponieważ kwoty, o których rozmawiamy są znaczne, nie wystarczy sama idea i doskonałe założenia naukowe. Oprócz akademickiej strony liczyć się będą bowiem także kwestie natury formalnej. Zatem, jeśli pomylimy się w wypełnianiu dat realizacji, spóźnimy z wnioskiem lub oddamy go w niekompletnej formie, możemy zapomnieć o laurach zwycięzców. Szczegóły bowiem liczą się tutaj nie mniej niż przełomowe koncepcje. A skoro nie jesteśmy w stanie zapanować nad detalami w zgłoszeniu, bardzo prawdopodobne, że wymkną się one spod kontroli również w samym projekcie – dedukuje specjalista z firmy ELJOTTECH.

W składanych dokumentach trzeba nie tylko przekonać szacowne audytorium o rewolucyjności (a przynajmniej o nie wtórności) naszych badań, ale także przedstawić jak najbardziej aktualną bazę wiedzy, umiejętności zespołu a także, last but not least, własne doświadczenie w podobnych konkursach. Potrzebne mogą się także okazać adekwatne badania rynku lub analizy biznesowe a niekiedy nawet objaśnienie na temat tego, jak nasza działalność pokrywa się z polityką UE.

Co może stanąć nam na przeszkodzie?

Oczywiście często bywa tak, że niektórzy z wnioskodawców nie rozumieją samej idei dotacji na projekty badawcze. Dopiero w trakcie przygotowania do konkursu orientują się o tym, że część finansowania będą musieli zapewnić z własnej kieszeni – zarówno w fazie koncepcyjnej, jak i przy realizacji. Wielu kierowników zespołów naukowych stara się na tę okazję o pisemną obietnicę pożyczki spisaną przez konkretny bank, który w razie wygranej pokryje niezbędne wydatki. Warunkiem finansowania badań naukowych przez UE jest także ich przełożenie się na praktyczne kwestie -inaczej mówiąc, zamknięcie badań na etapie teorii nie będzie wystarczającym powodem dla przyznania dodatkowego funduszu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%