Zamknij
REKLAMA

Spóźniłeś się jeden dzień z OC? Zobacz co Ci grozi

14:55, 04.02.2019 | (.)
Skomentuj

Z kupnem lub przedłużeniem ubezpieczenia OC nie ma co czekać do ostatniej chwili, bo nawet jednodniowe spóźnienie wiąże się z karą. Jak wysoką? Tego dowiesz się z artykułu, w którym wyjaśniamy, z jakimi konsekwencjami należy się liczyć za brak OC choćby przez jeden dzień.

Nie warto spóźniać się z OC

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, tylko wyrejestrowanie samochodu pozwala na nieopłacanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Poza tym każde zarejestrowane w Polsce auto musi być objęte OC, za brak którego grożą kary. Przepisy mówią jasno, że jeśli Twoje auto nie miało obowiązkowej polisy choćby przez jeden dzień, należy Ci się grzywna. W jakiej wysokości? To zależy od rodzaju pojazdu, którego jesteś właścicielem.

Zgodnie z tabelą opłat karnych zaprezentowaną na stronach internetowych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wysokość grzywny za brak OC jest najwyższa dla właściciel pojazdów ciężarowych i autobusów, a najniższa dla posiadaczy motocykli i jednośladów. Po środku sytuują się osoby, które mają auta osobowe, czyli w praktyce przeważająca większość społeczeństwa, zapewne z Tobą włącznie. Ile w takim razie trzeba zapłacić za jednodniową przerwę w ciągłości OC?

Najwyższa kara za jeden dzień bez OC w 2018 r. wynosi 1260 zł i dotyczy pojazdów ciężarowych oraz autobusów. O wiele mniejsza opłata karna w wysokości 140 zł czeka na właścicieli jednośladów, podczas gdy w przypadku samochodów osobowych trzeba przygotować się na wydatek rzędu 840 zł. Jak widać, nie są to małe pieniądze, dlatego zwyczajnie nie opłaca się zwlekać z kupieniem lub przedłużeniem OC – szczególnie że wraz z upływem kolejnych dni bez polisy wysokość kary zwiększa się jeszcze bardziej.

Nie uciekniesz przed karą

Co ważne, podane powyżej kwoty dotyczą 2018 r., ponieważ z roku na rok ich wysokość się zwiększa. Równie istotne jest to, że dzisiejsza technologia pozwala urzędnikom na wystawianie grzywien nawet bez konieczności przeprowadzania kontroli drogowej. Mają bowiem do dyspozycji system informatyczny, który samoistnie wykrywa samochody bez OC. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat obowiązkowej polisy, zajrzyj na stronę WWW kalkulator-oc-ac.auto.pl, gdzie znajdziesz wiele ciekawych porad i wskazówek.

Pamiętaj także, że samo OC nie da Ci pełnej ani nawet zadowalającej ochrony ubezpieczeniowej. Aby ją uzyskać, musisz wykupić dodatkowe polisy, w tym przede wszystkim autocasco. Sprawdź ubezpieczenie AC na kalkulator-oc-ac.auto.pl, zorientuj się, jak ono działa i znajdź dla siebie najlepsze oferty!

((.))

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone