Zamknij

Jak odzyskać należności, czyli windykacja dla początkujących

13:19, 26.11.2018 (.) Aktualizacja: 13:23, 26.11.2018
Skomentuj

Małe i średnie firmy to główna siła polskiej gospodarki. Niestety, to właśnie małe i średnie firmy najczęściej najczęściej zmagają się z zatorami płatniczymi oraz deklarują problemy z egzekwowaniem zapłaty za faktury wystawione swoim kontrahentom. Łatwo się domyślić, że brak płynności finansowej jest sporym utrudnieniem w prowadzeniu działalności gospodarczej. Wystarczy na odpowiednim etapie rozpocząć proces windykacji, aby odzyskać wszystkie swoje należności i móc dalej prowadzić biznes.

W dalszej części artykułu przeczytasz, jak odzyskać należności oraz dlaczego nie warto zwlekać z rozpoczęciem windykacji należności.

Windykacja polubowna

Windykacja polega na dochodzeniu swoich roszczeń. Mówiąc najogólniej, jest to zbiór określonych prawem czynności procesowych i faktycznych, których celem jest skłonienie dłużnika do spłaty swoich zobowiązań. Windykacja może być polubowna, sądowa lub egzekucyjna. Najłagodniejszą formą windykacji jest windykacja polubowna, nazywana też „windykacją miękką”. Polega ona przede wszystkim na prowadzeniu wszelkich działań przypominających dłużnikowi o zobowiązaniu i wzywaniu dłużnika do zapłaty. W zasadzie do nierzetelnego kontrahenta można dzwonić, pisać SMS’y, wysyłać wiadomości e-mail czy składać mu osobiste wizyty. Konsekwencją windykacji polubownej może jest wpis dłużnika do rejestru dłużników.

Windykacja sądowa

Gdy pierwszy rodzaj windykacji nie przyniesie określonych rezultatów, rozpoczynamy działania większego kalibru. Mowa tutaj o windykacji sądowej. Ten etap jest znacznie dłuższy i bardziej kosztowny niż windykacja polubowna, jednak chcąc odzyskać należności nie da się go pominąć. Plusem jest to, że koszty windykacji przedsiębiorca może potraktować jako koszty uzyskania przychodu. Na etapie prowadzenia windykacji sądowej wierzyciel musi uzyskać przeciwko dłużnikowi wyrok sądowy lub nakaz zapłaty. Same w sobie nie są skuteczne, dopiero gdy sąd wyda do nich klauzulę wykonalności zaczynają stanowić sądowe przyzwolenie na przymusowe wykonanie postanowień wyroku lub nakazu zapłaty i wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

Postępowanie egzekucyjnego

Trzecim i ostatnim już rodzajem windykacji jest postępowanie egzekucyjne. Dopiero na tym etapie pojawia się osoba komornika, do którego składa się wniosek o wszczęcie egzekucji w oparciu o tytuł wykonawczy. Egzekucja zazwyczaj wykonywana jest z rachunku bankowego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z posiadanych przez dłużnika ruchomości i nieruchomości. Warto mieć świadomość, że komornik jest funkcjonariuszem publicznym, dlatego musi działać zgodnie z prawem i w jego granicach. W praktyce znaczy to tyle, ze celem ściągnięcia należności nie może on stosować wobec dłużnika przemocy ani żadnych innych niezgodnych z prawem czynności.

Aby ustrzec się ewentualnych problemów z niewypłacalnością klienta w przyszłości warto dokładnie sprawdzić wiarygodność kontrahenta krajowego i zagranicznego weryfikując rejestry dłużników oraz giełdy długów. Wystrzegając się współpracy z niewłaściwymi kontrahentami unikniesz wielu problemów i trudności w prowadzeniu biznesu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

NormanNorman

0 0

U mnie wszystkim zajmuje się firma ICG-Group, dzięki której odzyskiwanie należności jest zupełnie bezstresowe. 10:07, 27.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%