Zamknij
REKLAMA

Podlimity, franszyza integralna, wartość nowa – co oznaczają terminy związane z ubezpieczeniem mieszkania!

14:10, 05.09.2018 | (.)
Skomentuj

Ubezpieczenie mieszkania to jedna z najważniejszych polis. Dom to miejsce, o które szczególnie dbamy, dające poczucie bezpieczeństwa i spokój. Nic dziwnego, że chcemy zatroszczyć się o nie jak najlepiej. Zanim jednak zdecydujemy się podpisać umowę z firmą ubezpieczeniową, powinniśmy dokładnie zapoznać się z jej warunkami i zrozumieć kolejne zawarte tam punkty. Podlimity, franszyza integralna, wartość nowa – wszystkie te terminy brzmią dla laika nieco enigmatycznie. A co znaczą? Wyjaśniamy.

Tajemnicze podlimity

To jeden z najbardziej niezrozumiałych dla klientów firm ubezpieczeniowych terminów. Podlimity są obliczane procentowo od zasadniczej sumy ubezpieczenia i są maksymalnymi kwotami, w ramach których dostajemy odszkodowanie za konkretne szkody.

Krótko mówiąc: ubezpieczenie na telewizor, który kosztował nas 10 tysięcy złotych może mieć wprowadzony podlimit w wysokości 5%. Oznacza to, że za skradziony sprzęt towarzystwo wypłaci nam zadośćuczynienie nie większe niż 5% jego wartości, czyli – w tym przypadku – 500 zł.

Podlimity mogą być określone kwotowo lub procentowo i mogą obowiązywać w przypadku konkretnych rodzajów szkód, np. kradzieży czy zniszczenia mienia.

Co to ta franszyza?

Rozróżniamy zasadniczo dwa typy franszyzy ubezpieczeniowej: redukcyjną i integralną. Integralna to kwota, do której ubezpieczyciel nie odpowiada za konkretną szkodę. Dopiero w momencie, w którym jej wartość przekroczy ten limit, ubezpieczyciel wypłaca całą należną nam rekompensatę. Ma to na celu wyeliminowanie konieczności usuwania przez towarzystwo drobnych, niewielkich szkód.

W zależności od firmy może być ona określona kwotowo lub procentowo. Przy ubezpieczeniu mieszkania (link) może wynosić np. 100 zł, co oznacza, że jeśli koszt naszej szkody wyniesie 90 zł, to towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci zadośćuczynienia.

Drugim rodzajem franszyzy jest ta nazywaną redukcyjną. Jest to suma, którą ubezpieczyciel potrąca z każdego odszkodowania. Krótko mówiąc: będzie ono pomniejszone o kwotę określoną  w umowie.

Wartość nowa i rzeczywista

Tajemnicze dla klientów firm ubezpieczeniowych są również takie pojęcia jak wartość nowa i rzeczywista. Czym się różnią, na czym polegają?

Kiedy kupujemy polisę, możemy określić czy wolimy, by wypłacono nam odszkodowanie według wartości nowej czy rzeczywistej. To pierwsze oznacza, że otrzymamy sumę pieniędzy, która pozwoli na odkupienie nowych przedmiotów w miejsce utraconych czy zniszczonych. W drugim przypadku rekompensata będzie pomniejszona o stopień zużycia konkretnych rzeczy.

Przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem, upewnijmy się, że znamy wszystkie terminy, które się tam znajdują. Nigdy nie podpisujmy dokumentów, których treść jest dla nas niezrozumiała! To prosta droga do kłopotów.

 

((.))
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone