Zamknij
REKLAMA

Kwota wolna od podatku w UK

09:28, 20.07.2018 | (.)
Skomentuj

Wielka Brytania, to trzecie państwo w Europie z najwyższą kwotą wolną od podatku. Jednak przewyższa wyprzedzające ją kraje stabilnością prawa i przyjaznym podejściem państwa do przedsiębiorców. Brytyjskie spółki LTD mają dużą rozpoznawalność na świecie. Nic więc dziwnego, że w dobie szybkiej komunikacji lotniczej, coraz więcej firm przenosi tam swoją działalność. Jak kształtuje się kwota wolna od podatku na wyspach w porównaniu z Polską?

Wysokość kwoty wolnej od podatku w Polsce

Od stycznie 2018 roku, kwota wolna od podatku, to 8000 zł. Jednak mamy tu podział podatników na grupy, uzależnione od dochodów. Do kwoty 8000 zł podatnik nie zapłaci podatku dochodowego. Jeżeli jego dochód przekroczy tą kwotę, lecz nie osiągnie dochodu przekraczającego 13000 zł, kwota wolna od podatku wyniesie od 3091zł do 8000 zł, według progresji. Dochód w granicach 13000 – 85528 zł, to stała kwota wolna od podatku w wysokości 3091 zł. Powyżej 85528 zł do 127000- kwota zostanie obniżona według degresji od 3091 zł do 1 zł. Progi dochodowe pozostają kolejny rok bez zmian. Osoby zarabiające najwięcej, zostały całkowicie pozbawione kwoty wolnej. Większość podatników nie odczuje zmiany wynikającej z podniesienia tej kwoty, gdyż nadal pozostaje ona na niskim poziomie, a zwiększenie dotyczyć będzie tylko niewielkiego odsetka podatników. Jak widzimy, w naszym kraju wysokość kwoty wolnej od podatków nie jest równa dla wszystkich, a jej obliczenie może sprawiać problemy ze względu na zastosowanie różnych progów podatkowych. Polskie prawo podatkowe nie sprzyja przedsiębiorcom i ciężko się w nim odnaleźć. Biorąc pod uwagę fakt, że progi podatkowe nie są takie same dla polityków, a kwota wolna od podatku jest dla nich wielokrotnie wyższa, jest to system niesprawiedliwy i dzielący ludzi. Więcej o kwocie wolnej od podatku i zmianach, które obowiązują od tego roku przeczytasz na blogu TaxAngels.

Jak to wygląda w Anglii?

Prawo w Wielkiej Brytanii traktuje wszystkich podatników na równi. Dlatego, bez względu na dochód, jaki osiągają, kwota wolna od podatku jest równa dla wszystkich. Obecnie wynosi ona 11,850 tys. funtów. Daje to niebagatelną, bo aż siedmiokrotnie (7x !!!) większą niż w Polsce sumę około 57 tyś zł. Dotyczy ona wszystkich osób osiągających zarobki na wyspach bez wyjątku. Dopiero, gdy dochód przekroczy tą kwotę, płaci się podatek. Brytyjskie Ministerstwo Skarbu zapowiedziało, że do 2020 roku kwota wolna od podatku wzrośnie do 12,500 funtów. Przewidziane są też wyższe progi podatkowe, co ma na celu umożliwienie najmniej zarabiającym na zaoszczędzenie około 1000 funtów rocznie.

Porównanie działalności w Polsce i UK

Prowadzenie działalności w Polsce, to prawdziwe wyzwanie, by podołać wszystkim podatkom i obowiązkowym składkom. Polska jest jednym z państw mających najmniejsze kwoty wolne od podatków w Europie. Skomplikowany system podatkowy nie sprzyja działalności gospodarczej. Dlatego polscy przedsiębiorcy przenoszą swoją działalność na wyspy, gdzie mają o wiele bardziej sprzyjające warunki do rozwoju firmy i zarabiania. Prosty system podatkowy, sprzyjający biznesowi, zachęca do zakładania tam spółek. Tym bardziej, że nawet po przekroczeniu kwoty wolnej, podatek płaci się dopiero po 21 miesiącach prowadzenia działalności. Oszczędności wynikające z przeniesienia biznesu do Anglii, mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent wszystkich obciążeń podatkowych nakładanych w naszym kraju. W przeciwieństwie do UK, nasz ustawodawca nie obniża podatków, gdyż nie łączy bogatego państwa z bogatymi podatnikami.

Artykuł przygotowali eksperci z  www.taxangels.pl

((.))

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone