Zamknij

Higiena pracy w zakładach spożywczych

12:59, 27.03.2024 . Aktualizacja: 12:59, 27.03.2024
Skomentuj

W miejscach, w których przechowywana, produkowana bądź przetwarzana jest żywność konieczna jest szczególna dbałość o czystość i higienę. Takie miejsca są narażone na występowanie szkodników, które najlepiej rozmnażają się w środowisku, w którym występują różnego rodzaju artykuły spożywcze. Podobnie sytuacja wygląda w lokalach gastronomicznych (restauracjach, barach mlecznych, stołówkach), w których przygotowywane są posiłki. Szkodniki to nie tylko robaki, insekty, bakterie czy mikroorganizmy, ale również gryzonie, takie jak myszy czy szczury.

W branży związanej z jedzeniem czeka na przedsiębiorców wiele zagrożeń w postaci szkodników, które nie tylko mogą zanieczyścić żywność, ale również w niebezpieczny sposób zagrozić zdrowiu lub nawet życiu pracowników i konsumentów. Na szczęście istnieje wiele różnych sposobów, by bacznie monitorować stan czystości oraz higieny w zakładzie spożywczym. 

Mieć wszystko pod kontrolą

Karta kontroli szkodników https://protect24h.pl/dla-firm/zabezpieczenie-obiektu-przed-szkodnikami/to jedno z podstawowych narzędzi używanych do monitorowania obecności „pasożytów”. Służy ona nie tylko do dokumentowania stanu higieny i czystości w przedsiębiorstwie, ale również do wpisywania działań podejmowanych w celu zapobiegania i kontrolowania zagrożeń. W takiej karcie zapisujemy jak we wszystkich dokumentach: lokalizację, datę, stan faktyczny higieny w zakładzie, podjęte działania prewencyjne oraz te mające na celu wyeliminowanie zagrożenia. Dzięki takiej karcie możemy na bieżąco kontrolować sytuację i z łatwością przekazywać szczegółowe informacje innym pracownikom. Co ważne, karta kontroli szkodników zawiera zawsze podpis oraz uwagi inspektora, który jest odpowiedzialny za sprawdzenie czy proces monitorowania pasożytów i ich usuwania, prowadzony jest w odpowiedni i skuteczny sposób. Innymi słowy, jest to narzędzie do zarządzania ryzykiem i utrzymania wysokich standardów higieny, co w następstwie zawsze przekłada się również na bezpieczeństwo pracowników i jakość produktów oferowanych przez zakład pracy.

Monitoring wilgotności i temperatury

W przedsiębiorstwach spożywczych niezwykle ważna jest również obserwacja panujących warunków mikrobiologicznych. Nieodpowiednie środowisko – na przykład zbyt wilgotne z pewnością wpłynie na rozwój pleśni, bakterii, a także szkodników. W takim wypadku pomocne będą różnego rodzaju systemu monitorowania wilgotności, które warto zainstalować w różnych obszarach przedsiębiorstwa, by na bieżąco śledzić pomiary temperatury i nawilżenia. Przy produkcji żywności konieczne jest również stosowanie testów mikrobiologicznych do próbek żywności, używanych sprzętów czy powierzchni roboczych. 

Dążenie do najwyższych standardów

Każde przedsiębiorstwo musi przestrzegać ustalonych zasad, norm i wytycznych związanych z dbałością o czystość w zakładzie pracy. Szczegółowe przepisy omawiają, w jaki sposób firma powinna się zabezpieczyć przed różnego rodzaju zagrożeniami i jakie działania podejmować w przypadku pojawienia się szkodników

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%