Zamknij

5 trików na szybkie sprzątanie domu

15:29, 08.07.2020 (.) Aktualizacja: 08:50, 13.07.2020
Skomentuj

Sprzątanie domu nie dla wszystkich jest ulubionym zajęciem, za to dla wielu bywa sporym wyzwaniem. Ale nie zawsze rutynowe porządki w domu muszą być męczarnią. Wystarczy zapoznać się z kilkoma praktycznymi trikami, które nie tylko znacznie skrócą czas doprowadzania domu i mieszkania do ładu, ale sprawią, że czynności te mogą stać się zgoła przyjemnymi.

Sprzątanie salonu i sypialni

W pokojach zawsze znajdą się rzeczy, których miejsce jest zupełnie gdzie indziej. Szklanka po napoju, kubek po kawie, „wczorajsza” bluzka, gazety, talerzyk po kanapkach czy zabawki dziecka bynajmniej nie zdobią wnętrza. Zaczynając sprzątanie należy w pierwszej kolejności wszystkie te przedmioty usunąć z pokoju. Zazwyczaj najpierw wynosimy noszone ubranie do kosza na pranie, potem zabawki do pokoju dziecka, następnie naczynia do kuchni, itd. Tymczasem można zastosować trik nr 1: przygotować pudełko, do którego powkładamy wszystkie rzeczy i wystawimy za drzwi pokoju. Zajmiemy się nimi później, kiedy posprzątamy pokoje i unikniemy czasochłonnego biegania po mieszkaniu. Śmieci wrzucamy do worka, który również wystawiamy za drzwi.

Gazety i książki w salonie odkładamy na półki, następnie ścieramy kurze z parapetów, mebli i sprzętu RTV, po czym przecieramy kurzące się miejsca szmatką z mikrowłókna z preparatem antystatycznym. Spowolni to osadzanie się kolejnej warstwy kurzu. Następnie odkurzamy dywan, po czym zmywamy podłogę, zaczynając od końca pokoju, kierując się ku drzwiom. Do mycia podłogi warto użyć nowoczesnego mopa, wyposażonego w teleskopowy drążek i wyciskarkę, eliminującą konieczność moczenia rąk podczas mycia. Sprawdzą się tu np. urządzenia Numatic.

W sypialni ścielimy łóżko, zdejmujemy z krzeseł wszystkie ubrania (któż z nas tam ich nie zostawia?), układamy i wieszamy w szafie lub przeznaczamy do prania. Ścieramy kurze z szafek nocnych i parapetu, odkurzamy dywan w ten sam sposób, jak w salonie – od końca w stronę drzwi. Gotowe.

Sprzątanie łazienki

Najpierw wrzucamy wszystkie brudne ubrania i bieliznę do kosza, który wystawiamy z łazienki. Następnie stosujemy trik nr 2: do wanny wlewamy gorącą wodę, wychodzimy z łazienki i zamykamy drzwi. Po kilku minutach para osiądzie na armaturze, lustrze i kafelkach, co ułatwi i przyspieszy ich czyszczenie. W pierwszej kolejności czyścimy urządzenia sanitarne wraz z armaturą – kabinę prysznicową, wannę, bidet, WC i umywalkę, wreszcie kafelki. Pora użyć triku nr 3: armaturę po umyciu i wytarciu nacieramy woskowanym papierem do pieczenia. Ten prosty zabieg ochroni ją przed zaciekami, działając podobnie jak woskowanie karoserii samochodowej.

Sprzątanie kuchni

Opróżniamy zlewozmywak z zalegających w nim naczyń, zmywarkę, kuchenkę i chowamy naczynia w szafkach. Czas na trik nr 4: gąbkę kuchenną płuczemy dokładnie w wodzie, nasączamy octem, kładziemy na talerzyku i wkładamy do kuchenki mikrofalowej na 1,5 minuty. W ten szybki sposób pozbywamy się bakterii  z gąbki, a przy okazji ocet, który z niej paruje, zmiękcza zanieczyszczenia wewnątrz kuchenki. Po wyjęciu talerzyka z gąbką łatwo usuniemy je za pomocą ręczników papierowych.

Deskę do krojenia myjemy wodą, a następnie czyścimy gąbką i octem, który ma właściwości bakteriobójcze. Roztwór octu w wodzie w proporcji 1:3 jest też bardzo dobrym środkiem do mycia blatu kuchennego.

Ostatnim elementem wyposażenia kuchni do mycia jest zlew. Czyścimy go preparatem przeznaczonym do mycia materiału, z jakiego jest wykonany i spłukujemy wodą, po czym wycieramy papierowymi ręcznikami. Podłogę kuchenną zmywamy roztworem płynu właściwego dla jej powierzchni, za pomocą mopa, w którym wymieniamy nakładkę odpowiednią dla tej powierzchni.

Przedpokój – wizytówka domu

Przedpokój jest częścią domu (mieszkania), która brudzi się najszybciej, dlatego też musi być najczęściej sprzątany. Trzeba systematycznie usuwać piasek, aby nie roznosił się do innych pomieszczeń. Można to robić za pomocą odkurzacza. Na rynku jest wiele ofert odkurzaczy do usuwania piasku, kamyków, itp. zanieczyszczeń. Maszyny Numatic są do tego jak najbardziej odpowiednie.

Przedpokój jest miejscem, gdzie najłatwiej o chaos. Dlatego zasadą powinno być, że na wieszakach znajdują się jedynie okrycia, których aktualnie używamy. Sporo zamieszania wprowadzają też buty, które nie mieszczą się w szafkach. Tu sprawdzi się trik nr 5: zawieszany organizer z zasłonką na buty, który można przymocować do ściany. Buty będą zabezpieczone przed zakurzeniem, a zasłonka będzie stanowić dodatkowy element dekoracyjny. W przedpokoju będzie więcej miejsca i będzie można go posprzątać znacznie szybciej.

To oczywiście zaledwie wybrane triki; jak widać, niektóre z nich wymagają niewielkich inwestycji w domu. Wydatki te są jednak opłacalne – można zaoszczędzić wiele czasu i wysiłku podczas następnego sprzątania.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

maritkamaritka

1 0

Jeden z moich tricków to odkurzająca Roomba. Dzięki wgraniu harmonogramu sprzątania, ogarnia podłogi na błysk, gdy nikogo nie ma w domu. Najszybsze i najwygodniejsze rozwiązanie :)
14:38, 15.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%