Zamknij
REKLAMA

W niedzielę rekonstrukcja historyczna w Krośniewicach

14:13, 10.10.2018 | kultura
REKLAMA
Skomentuj

Co się zdarzyło w Krośniewicach  100 lat temu, 10 i 11 listopada 1918 r.? W podróż do świata sprzed wieku można wybrać się już w niedzielę, 14 października w godzinach 10:30-11:30 na plac Wolności 1. Organizatorem rekonstrukcji "Był taki dzień ..." jest Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach, a dofinansowano je ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Wydarzenie to jest wpisane w projekt "Urodziny Niepodległej".

Rekonstrukcja ta jest przygotowana we współpracy Zespołu Szkół nr 1 w Krośniewicach, Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach, Grupy Rekonstrukcji Historycznych przy Muzeum Wału Pomorskiego w Wałczu oraz GCKSiR w Krośniewicach. Wydarzenie poprzedzą warsztaty historyczno-militarne przeprowadzone przez rekonstruktorów w dniu 13 października. GRH będzie czuwała nad poprawnością merytoryczną przygotowanego obrazu wspólnie z pracownikami miejscowego muzeum i nauczycielami znającymi krośniewickie realia pierwszego dnia niepodległości.

Wydarzenia sprzed 100 lat będą odtwarzane na ulicy Poznańskiej (wcześniej Kłodawska). W inscenizacji weźmie udział 20 osób umundurowanych i 60 osób odtwarzających role ówczesnych mieszkańców Krośniewic. Mundury dla uczniów odgrywających rolę żołnierzy niemieckich zapewni GRH, natomiast ubiory ludności cywilnej zostaną przygotowane we własnym zakresie przez uczniów, przy pomocy rodziców i nauczycieli historii. Realia krośniewickiej ulicy tamtego okresu unaocznią stragany, sklepy, pojazdy używane dawniej – wóz drabiniasty, zabytkowy samochód.

Program rekonstrukcji historycznej:

10:30 – rozpoczęcie inscenizacji wyzwolenia miasta z rąk Niemców 11 listopada 1918r., rozdawanie ulotek, gazet, wieszanie obwieszczeń, grupowanie się ludności cywilnej,
10:45 – przemarsz żołnierzy Legionów Polskich i żołnierzy Błękitnej Armii Józefa Hallera,
11:00 – rozbrajanie Niemców przez Polaków, zdobycie Poczty Polowej i Komendantury,
11:30 – zdobycie stacji kolejki wąskotorowej i wyzwolenie z rąk Niemców.

Zakończenie wydarzenia odbędzie się na dziedzińcu Muzeum im. Jerzego Dunin- Borkowskiego. Wówczas wszyscy jego uczestnicy zostaną poczęstowani grochówką.

Kolejnymi wydarzeniami Urodzin Niepodległej w Krośniewicach będą wieczór wspomnień 28 października i 10 listopada koncert najpiękniejszych pieśni o Polsce.

(kultura)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone