Zamknij
REKLAMA

Wyłudzili 11 mln z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łęczycy

11:06, 06.04.2018 | Redaktor
REKLAMA
Skomentuj

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją KWP we współpracy z Prokuraturą Okręgową w Łodzi zatrzymali 11 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzeniami dopłat unijnych. Ustalenia śledczych wskazują, że grupa mogła wnioskować o wypłatę ponad 11 milionów złotych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łęczycy.

Od pewnego czasu funkcjonariusze analizowali dokumentację i przesłuchiwali świadków w sprawie możliwości wyłudzeń dopłat rolnośrodowiskowych i innych. Zgromadzony w sprawie,  bardzo obszerny materiał dowodowy, wskazuje, że grupę tworzyły osoby i podmioty gospodarcze z tereny powiatu łęczyckiego. W skład grupy wchodziły m.in podstawione osoby tzw. słupy oraz byli już pracownicy ARiMR w Łęczycy. Osoby te miały wykonywać zadania ściśle określone przez organizatorów procederu. Kluczową rolę wypełniali byli pracownicy agencji, przez ręce których przechodziła większość złożonych wniosków o dopłaty. Dzięki „pilotowaniu” spraw osób powiązanych z grupą dochodziło do wypłat środków. W przypadku planowanych kontroli urzędnicy informowali beneficjentów, którzy mogli podjąć określone kroki i uniknąć ewentualnych konsekwencji. Ustalenia śledczych wskazują, że członkowie grupy występowali do agencji o dopłaty na działkach, na których w ogóle nie było upraw. Dodatkowo na cudzych działkach lub na gruntach, które już objęto wnioskami. Dzięki kontaktom z urzędnikami w przypadku zakwestionowania wniosków, były one wycofywane lub podmioty wymieniały się działkami aby zachować ciągłość procedur. Urzędnicy pomagali również w fałszowaniu wniosków bądź dopisywali określone dane aby dokumenty nie zostały zakwestionowane. Działalność grupy przypada na okres od 2011 do 2017 roku. Dotyczy wniosków na grunty z powiatów łęczyckiego, kolskiego, wielkopolskiego i zgierskiego. Beneficjenci dzięki informacjom z agencji posiadali wiedzę, które działki nie zostały jeszcze objęte wnioskami o dotacje. Wówczas często bez wiedzy ich właścicieli występowali o dopłaty.

Policjanci realizując postanowienia prokuratury, 4 kwietnia 2108 roku, zatrzymali na terenie powiatu łęczyckiego i Łodzi 11 osób w wieku od 28 do 67 lat. Zgromadzony materiał dowodowy wskazuje, że opierając się na wspomnianych schematach, grupa mogła wnioskować o wypłatę ponad 11 milionów złotych. Jej członkowie posiadali nawet kilkanaście kont, na które wpływały dopłaty. Były one przeznaczane na zakup nieruchomości. W skali roku członkowie grupy nabywali lub wymieniali się nawet kilkunastoma działkami. Dodatkowo nabywali maszyny rolnicze i traktory. Śledczy sukcesywnie starają się zająć zgromadzony w nielegalny sposób majątek.

Podejrzani już usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzeniami nienależnych dopłat unijnych. Grożą im kary do 15 lat pozbawienia wolności.

KWP Łódź

(Redaktor)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (5)

adamadam

6 1

takich osób jest dużo więcej! 12:08, 06.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

werawera

7 1

Szukajcie w powiecie kutnowskim! 13:19, 06.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

themidovskythemidovsky

4 1

Dowalić ile fabryka (sąd) wytrzyma i niech inni ręki po nie swoje nie wyciągają !!! 14:16, 06.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

elewatorelewator

2 0

Sprawdzić w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kutnie. 20:37, 09.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

sprawdzić Kłopotasprawdzić Kłopota

2 0

Koniecznie sprawdzić ARMiR za czasów Kłopotowskiego 09:10, 10.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone