Po 12 latach przerwy wracają połączenia do Częstochowy, pasażerowie będą mogli podróżować też do Kielc. Łódzka Kolej Aglomeracyjna rozwija swoją ofertę dla pasażerów. 15 grudnia wchodzi w życie nowy rozkład jazdy, a to oznacza nowe połączenia kolejowe i autobusowe oraz większą częstotliwość kursowania pociągów.
Po 12 latach przerwy powrócą bezpośrednie połączenia z Łodzi do Częstochowy przez Zduńską Wolę Karsznice oraz Chorzew Siemkowice. ŁKA uruchomi dwie pary pociągów z Łodzi Fabrycznej, które będą kursować codziennie. Wznowienie połączeń to znaczący krok w kierunku poprawy dostępności komunikacyjnej południowo-zachodniej części województwa łódzkiego, szczególnie powiatu zduńskowolskiego i pajęczańskiego. Dodatkowo uruchomiona zostanie linia ŁA9 Kolejowej Komunikacji Autobusowej z Działoszyna przez Pajęczno do Białej, gdzie pasażerowie będą mogli przesiąść się do pociągu i kontynuować podróż w kierunku Łodzi lub Częstochowy.
To nie koniec nowości. W weekendy uruchomione zostaną bezpośrednie połączenia ŁKA z Łodzi do Kielc. Dwie pary pociągów pojadą z Łodzi Fabrycznej do stacji Kielce Główne linią 25 przez Opoczno i Skarżysko-Kamienną. Jedna para będzie kursować w godzinach porannych i jedna w godzinach popołudniowych. Połączenia będą wydłużeniem relacji pociągów kursujących w dotychczasowym rozkładzie jazdy na odcinku Łódź – Skarżysko Kamienna i Skarżysko-Kamienna - Łódź.
Więcej połączeń ŁKA i KKA w aglomeracji łódzkiej
Od 15 grudnia zwiększy się liczba połączeń aglomeracyjnych poprzez uruchomienie nowych pociągów pomiędzy Łodzią, Zgierzem i Pabianicami. Nocne połączenie zyskają mieszkańcy powiatu łódzkiego wschodniego. Pociąg do Koluszek będzie odjeżdżał w weekendy z Łodzi Fabrycznej 8 minut po północy, umożliwiając tym samym wydłużenie pobytu w stolicy województwa.
Nowe trasy Kolejowej Komunikacji Autobusowej będą nie tylko na południu regionu. Od 15 grudnia pasażerowie będą mogli korzystać też z połączenia między Łaznowem a Gałkowem Małym. O uruchomienie linii ŁA 10 umożliwiającej dojazd do stacji Gałkówek, wnioskowały lokalne samorządy - władze powiatu tomaszowskiego i łódzkiego wschodniego.
Kolejowa Komunikacja Autobusowa to wielowymiarowy projekt, realizowany przez Samorząd Województwa Łódzkiego i Łódzką Kolej Aglomeracyjną. Rozkłady jazdy KKA są skoordynowane z rozkładem jazdy pociągów ŁKA. Oznacza to, że odjazd autobusu ze stacji przesiadkowej jest dopasowany do czasu przyjazdu skomunikowanego z nim pociągu i odwrotnie. Przejazdy KKA na wszystkich dziewięciu liniach są bezpłatne.
Super szybkie podróże do Warszawy
Nowością będzie para pociągów ŁS o nazwie SUPER SPRINTER, które pomiędzy stacjami Łódź Widzew a Warszawa Zachodnia pojadą bez postojów. Pociąg pokona trasę do Warszawy w rekordowo krótkim czasie — w 68 minut z Łodzi Fabrycznej do Warszawy Centralnej, a w 75 minut do Warszawy Wschodniej. SUPER SPRINTER będzie najszybszym pociągiem ze wszystkich kursujących na tej trasie.
W rozkładzie jazdy 2024/2025 praca eksploatacyjna Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej zwiększy się o 12% i wyniesie 7,137 mln pockm oraz 1,450 mln km Kolejowej Komunikacji Autobusowej.
Rt13:39, 04.12.2024
1 0
To jeszcze drugi tor do Kutna bo na północ od Łodzi robi się tłoczno 13:39, 04.12.2024
pasażer22:00, 04.12.2024
1 0
drugi tor do Łodzi jest potrzebny na wczoraj. również jest potrzebny drugi tor do Płocka. tymczasem te projekty nie są istotne dla ministerstwa, są na liście rezerwowej. obawiam się, że poczekamy jeszcze wiele lat, przynajmniej do 2027 (nowa perspektywa finansowa) 22:00, 04.12.2024