Zamknij

Dziś spotkanie autorskie w Pałacu Saskim! Wspomnimy A.M. Wieczorkowskiego

09:04, 26.04.2024 Ola Rzadkiewicz-Śliwicka Aktualizacja: 10:45, 27.04.2024
Skomentuj

Tristan Korecki (1970) poeta, eseista, tłumacz będzie gościem Muzeum Pałac Saski w Kutnie. 26 kwietnia o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie język, poezja, kultura, warsztat tłumacza ze wspomnieniem Andrzeja Mariusza Wieczorkowskiego. Dorobek translatorski Tristana Koreckiego obejmuje szereg książek, artykułów, esejów, także opracowań tekstów do filmów i programów telewizyjnych (m.in. list dialogowych) oraz mnóstwo różnorodnych tekstów użytkowych, przekładanych z języka angielskiego, łaciny i z niemieckiego na polski oraz z polskiego na angielski.

30 marca minął rok od śmierci Mariusza Wieczorkowskiego. W 2023 roku w wieku 75 lat odszedł ten działacz kultury, wieloletni prezes Fundacji Odbudowy Pałacu Saskiego w Kutnie, artysta, dziennikarz, w latach osiemdziesiątych związany m.in. z podziemnymi wydawnictwami Solidarności. Gość Muzeum w latach młodości spędzał dużo czasu z A.M. Wieczorkowskim, o czym również usłyszymy na spotkaniu.

Tristan Korecki autor przekładów dziesiątków dokumentów historycznych (od X po XX wiek), opracowanych z zachowaniem form i stylów odnośnych epok, głównie na zamówienie Muzeum Historii Polski i Muzeum Historii Żydów Polskich. Niedawno wydał „sylwiczny” zbiór swoich przekładów poetyckich (od poetów łacińskich okresu augustowskiego po poezję amerykańską XX i XXI w.) i scenicznych, pt. Liber translatorium albo sumariusz poezyjno-historyjalny (wyd. Dobrota, Konin 2023), zbierający przekłady powstałe w różnych okolicznościach na przestrzeni trzydziestu kilku lat, od debiutu po dziś dzień.

Wieloletni współpracownik Instytutu Historii PAN, Instytutu Historii Nauki PAN, Instytutu Badań Literackich PAN, Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Filharmonii Narodowej i wielu innych instytucji. Udziela się jako redaktor i adiustator książek (publikowanych w języku polskim i angielskim), a także – jako tłumacz ustny (z ponad 30-letnią praktyką).

Publikował w kwartalniku humanistycznym Ogród, Zeszytach Literackich, Dzienniku Portowym, Metaforze, Opcjach, Tekstualiach, najliczniej zaś w wielkopolskim piśmie literacko-artystycznym Bezkres (poezje, eseje, małe prozy, przekłady). Współautor licznych antologii i almanachów literackich firmowanych przez konińskie wydawnictwo „Dobrota”. Jest współautorem (wraz z A. Pańtą i M. Danilewicz Zielińską) książki Nowe Jeruzalem i jego niebiańska nauka (Bydgoszcz 1995). źródło: książnicapodlaska.pl

Na spotkanie z Tristanem Koreckim 26 kwietnia o godz.17.00 zaprasza Muzeum Pałac Saski i przyjaciele Mariusza. 

(Ola Rzadkiewicz-Śliwicka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

AugustAugust

2 0

A za łózko króla już pieniądze miasto zwróciło? 16:59, 03.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%