Zamknij

40-lecie Muzeum Regionalnego w Kutnie. Piknik Saski i gotowanie z J. Boczkają

11:22, 15.10.2021 Muzeum Regionalne w Kutnie Aktualizacja: 18:50, 17.10.2021
Skomentuj
reo

W 2021 roku Piknik Saski odbywa się pod hasłem TRADYCJA KRÓLEWSKICH ŁOWÓW. W sobotę 16 października od 12.30 w centrum Kutna w parku Tragutta pokazy musztry, wystawa plenerowa i gotowanie z Jackiem Boczkają, zastępcą prezydenta Kutna.

Temat tegorocznego wydarzenia jest częścią projektu edukacyjnego organizowanego wspólnie przez Fundację Promocji Kultury Otwarte, Muzeum Teatralne w Warszawie, Muzeum Regionalne w Kutnie oraz Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. Wydarzenie nawiązuje do jednego z najważniejszych ceremoniałów dworskich, jakim było polowanie i związana z nim obyczajowość.

Polowania były przede wszystkim okazją do spotkań towarzyskich ,a także umożliwiały prowadzenie zakulisowych rozmów i zawieranie umów. Wywarły duży wpływ na rozwój sztuki rzemiosł, a nawet małej architektury.

W ramach tegorocznego wydarzenia zostaną przywołane najważniejsze aspekty dotyczące tradycji łowów, głównie w takich dziedzinach, jak: muzyka, teatr, moda, artystycznie wykonana broń, naczynia powitalne, malarstwo oraz kulinaria. Malarstwo i teatr dokumentowały ważne ze względów politycznych spotkania władców. Reprezentacyjne portrety w najmodniejszych fasonach strojów myśliwskich z odpowiednimi akcesoriami mody i bronią są cennym źródłem do badań naukowych.

Królewskie łowy były także ważnym elementem oficjalnej propagandy. W 1792 roku Wojciech Bogusławski przygotował w Teatrze Narodowym specjalne wystawienie sztuki, pt. „Henryk VI na łowach”, które ukazywało króla jako sprawiedliwego władcę przejętego losem wszystkich obywateli. Odnosiło się to bezpośrednio do osoby Stanisława Augusta Poniatowskiego jako dobrego króla. Przedstawienie to było na tyle popularne, że na jego podstawie Karol Kurpiński (patron Państwowej Szkoły Muzycznej w Kutnie), wybitny polski kompozytor 1 poł. XIX wieku, stworzył operę. Utwory muzyczne i baletowe o tej tematyce powstawały jeszcze w XX wieku.

Muzyka jest nie tylko tłem przedstawień, w których ukazane są królewskie polowania, a wręcz istotną częścią tradycji polowań. W okresie baroku muzyka, określana jako myśliwska, autorstwa wybitnych kompozytorów, przeżyła swój szczyt popularności. Utwory te stanowiły kanon nie tylko podczas polowań, ale i poza nimi były grane na wystawnych ucztach. Sygnały i kompozycje używane podczas kolejnych faz polowania miały być nie tyle słyszalne, co informujące o przyjemności przebywania wśród natury. Śpiew zaś jednoczył kompanów, towarzyszył spotkaniom w lesie, przy ognisku, stwarzał poczucie więzi, wspólnoty.

Historia królewskich polowań, ilustrowana materiałami ikonograficznymi z epoki, będzie prezentowana na wystawie plenerowej 16 października w parku Traugutta. Na najwybitniejszych przykładach rzemiosła tamtej epoki zaprezentowane zostaną rodzaje broni ze szczególnym uwzględnieniem technik produkcji i ich dekoracji. Portrety ukażą męskie i damskie stroje myśliwskie. Odrębnie omówione zostaną instrumenty muzyczne używane podczas polowań oraz historia rozwoju muzyki im towarzyszącej. Zdjęcia instrumentów pochodzić będą z nieznanej szerzej kolekcji polskiego muzyka, pedagoga, wybitnego oboisty prof. Stanisława Malikowskiego. Fragmenty libretta opery "Henryk VI na łowach" towarzyszyć zaś będą planszom dotyczącym historii spektaklu Wojciecha Bogusławskiego.

Wystawa plenerowa to jedna z wielu atrakcji, które będą czekać w parku Traugutta. Rekonstruktorzy z Towarzystwa Stanisławowskiego oraz Kutnowskiej Grupy Tańca Dawnego, Regiment Pieszy Koronny Królewicza, Garnizon Fortecy Częstochowskiej, Verein Augustus Rex - Eine Zeitreise ins 18.Jhdt. i Uwe Müller oraz wielu gości z kraju i zagranicy wcielą się w postacie z epoki XVIII wieku. Odegrają m.in. odpowiednio wybrane fragmenty sztuki „Henryk VI na łowach”, ukazujące zarys fabuły. Podczas prelekcji będzie można poznać historię organizowania łowów królewskich, kto i w jakiej kolejności w nich uczestniczył, jak wyglądały fazy polowań, jakie znane są najsłynniejsze w Polsce łowy królewskie z XVIII wieku i gdzie się odbyły. Przypomnimy też piosenkę „Pojedziemy na łów”, znaną zapewne niejednemu z nas z dzieciństwa. Jest to prosta i stara melodia, a jednocześnie znakomity przykład tradycyjnej muzyki myśliwskiej.

Zapraszamy uczestników nie tylko na łowy dostarczające wrażeń duchowych i estetycznych. Będzie to również podróż w świat kulinariów i smaków związanych z kuchnią myśliwską. - Przygotowaliśmy szereg pokazów gotowania wraz z degustacją potraw. Tomasz Welter, trener Reprezentacji Polski Kucharzy Wojskowych, uczestnik Pucharu Świata Luksemburg 2018,który przygotowywał Międzynarodowe imprezy m.in w głównej kwaterze NATO w Brukseli oraz w Ambasadach, członek Slow Food, miłośnik kuchni historycznej w „oprawie” jednego z najbardziej uznanych ekspertów kuchni staropolskiej, prof. Jarosława Dumanowskiego zaprezentuje swój warsztat - mówi dr Piotr Stasiak z Muzeum Regionalnego w Kutnie. 

Wydarzeniu będą towarzyszyć pokazy musztry, tańca, warsztaty oraz gry i zabawy. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci, które zapewni m.in. na rewelacyjny pokaz teatru kukiełkowego Marka Żyły.

(Muzeum Regionalne w Kutnie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(16)

Testoviron ArchivesTestoviron Archives

3 5

Polacy, jak sama nazwa mówi, wypróżniali się na polu aż do lat 60. i 70. XX wieku. Na wielu wsiach nadal podstawowym miejscem oddawania stolca jest sławojka - bez kanalizacji, bez wody, bez niczego. Jesteśmy zwykłymi cywilizacyjnymi pariasami. 11:46, 06.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

telesfortelesfor

8 2

Natrętne wpychanie się domorosłego kucharzyka jest żenujące. 12:42, 06.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Nie każdy może śpiewNie każdy może śpiew

6 0

Dobrze, że już nie śpiewa! 23:24, 08.10.2021


Muzeum ach muzeumMuzeum ach muzeum

10 3

Czy nie można byłoby zrobić coś nowego? Wałkowanie tego samego non stop jest po prostu nudne. 02:03, 07.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Goń się waści....Goń się waści....

5 7

Czy Święto Róży także jest nudne? Wszak wałkowane jest od ponad czterdziestu lat. A wystarczy po prostu przeczytać program imprezy i gołym okiem widać, że to nie to samo, co drzewiej bywało. No ale "czytać to trza umić" a poza tym - marudnym malkontentom zawsze coś będzie wadziło. 07:52, 07.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Piotruś Piotruś

9 3

Proponuję waściowi zluzowanie saskich rajtek. 10:29, 08.10.2021


takie tegotakie tego

4 0

"W 2021 roku Piknik Saski odbywa się pod hasłem TRADYCJA KRÓLEWSKICH ŁOWÓW. W najbliższą sobotę od 12.30 w centrum Kutna w parku Tragutta pokazy musztry, wystawa plenerowa i gotowanie z Jackiem Boczkają, zastępcą prezydenta Kutna. "

najblizsza sobota to 9.10.2021- trzeba poprawic, bo na plakacie jest 16.10.2021 19:18, 07.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DornDorn

7 3

zabawy, figle, polowania, tańce no i gotowanie z Boczkają - a gdzie jakaś refleksja 40-latka. Czy to na pewno 40-lecie muzeum 21:24, 07.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CzterdziestolatkaCzterdziestolatka

8 1

Powinna być jakaś wystawa ukazująca działalność placówki przez te lata, publikacja jubileuszowa itp. Festyn to inna bajka. 08:13, 08.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

eksponateksponat

4 0

A kto miał tą publikację przygotować jak dr nauk historycznych był zajęty konkursem na sekretarza gminy? 11:30, 08.10.2021


AlicjaAlicja

8 1

Pan ma luźno w głowie, znowu się popisuje, dawniej robił rajdy dla BGŻ !!! 12:26, 08.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Czytelnicy pytają Czytelnicy pytają

6 0

Czy Pani Redaktor mogłaby się dowiedzieć kto wykupił od miasta teren targowicy i czy to jak w gminie jest tajemnicą handlowa ? Wieść gminna niesie ,że w związku z tym zakupem jest remontowana ul Narutowicza bo za dwa lata jak będą to chcieli sprzedać to wezmą grubą kasę a teraz za ile kupiony teren? Czy w tym kraju jeszcze wolno o coś pytać co dotyczy towarzystwa wzajemnej adoracji czy też to jest owiane tajemnicą tzw handlową ?Podobno to kupiły niezależne podmioty gospodarcze to znaczy jakie i od kogo niezależne? Królik i znajomi królika trzymają się mocno . Idą wybory trzeba się na przyczółkach umacniać. Może opozycja by się zainteresowała czy też już idzie ręka w rękę? 13:51, 08.10.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

RedakcjaRedakcja

2 0

Temat zapisany w zeszyciku? 19:27, 08.10.2021


?????!?????!

1 0

Może i zapisane , ale czy zapytane ? 19:40, 12.10.2021


spełnił warunkispełnił warunki

2 0

Może ktoś wie czy pracownik muzeum po wygranym konkursie na sekretarza gminy już podjął prace? 13:01, 10.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

widzwidz

0 0

Jeśli tak wyglądało te 40 lat muzealnictwa w Kutnie jak to było w CTMiT to gratuluję Panowie z UM dobrego humoru. 13:05, 17.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%