Zamknij

Gdzie jesteś chatko moja? Podsumowanie projektu w Bedlnie

16:34, 21.10.2019 GOK Aktualizacja: 08:19, 22.10.2019
Skomentuj

26.października o godz. 16:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Bedlnie odbędzie się podsumowanie projektu pt. Letnia Akademia Tradycji. Bedlno. 26 sierpień – 26 październik 2019. Projekt dofinansowany był ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019.  W projekcie wzięło udział blisko 30 osób, dzieci i młodzieży oraz dorosłych z terenu Gminy Bedlno.

Idea projektu

Celem projektu było wzbudzenie zainteresowania tradycją regionu oraz uwrażliwienie młodego pokolenia na kulturę ludową polskiej wsi mazowieckiej. Poprzez prezentację regionów etnograficznych Mazowsza, naukę tradycyjnych tańców i starodawnych pieśni przekazywanych przez śpiewaczki Zespołów Gminy Bedlno: Szewcowianki, Wojszycanki, Żeroniczanki, Wesołe Pleckowianki, chcieliśmy ocalić od zapomnienia pieśni gromadzone przez Panie przez wiele lat swojej działalności i wydać je w postaci śpiewnika edukacyjnego. Śpiewnik z zawartością starych, niepopularyzowanych pieśni i ich nutami, będzie upowszechniany w instytucjach kulturalnych i oświatowych, jako pomoc dydaktyczna.

Walorem akcji jest międzypokoleniowe współdziałanie i przekazywanie tradycji śpiewania pieśni codziennych najmłodszemu pokoleniu. Celem było budowanie tożsamości, przekazywanie tradycji i wspieranie młodych talentów, zapewnienie dzieciom i młodzieży kontaktu z ciekawymi twórczymi osobowościami oraz wyrównywanie szans i umożliwienie dostępu do szeroko pojętej kultury i edukacji artystycznej w mniejszych ośrodkach.

GDZIE TY JESTEŚ CHATKO MAŁA. LETNIA AKADEMIA TRADYCJI.

Warsztaty artystyczne składały się z 4 modułów:

Moduł I WARSZTATY TANECZNE_Prowadzenie DAMIAN WAŚKIEWICZ, choreograf

MAZUREK, OBEREK CZY KONTRO? WARSZTATY TANECZNE INSPIROWANE POLSKIMI TAŃCAMI LUDOWYMI.

Moduł II WARSZTATY WOKALNE_Prowadzenie RENATA MOSIOŁEK, trener wokalny

GDZIE TY JESTEŚ CHATKO MAŁA. WARSZTATY WOKALNE. NAUKA TRADYCYJNYCH PIEŚNI LUDOWYCH

Moduł III GDZIE TY JESTEŚ CHATKO MAŁA. KULTURA MUZYCZNA BEDLNA I OKOLIC. ŚPIEWNIK.

Moduł IV: STROJE LUDOWE (stylizowane)

AUTOR PROJEKTU

Renata Mosiołek, menadżer kultury, muzyk – wokalista, pedagog wychowania artystycznego, promotorka sztuki i artystów. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorka projektów kulturalnych i edukacyjn0 – artystycznych, z branżą kulturalną profesjonalnie związana od 1988 roku. Reżyser widowisk teatralnych i muzycznych. W latach 90. założycielka alternatywnej formacji teatralnej ‘Dokąd’, realizatorka widowisk scenicznych i plenerowych.

Trenerka wokalna, z wykształcenia, pasji i zamiłowiania. W pracy nad emisją głosu odwołuje się do wielu technik wokalnych w poszukiwaniu pięknego i mocnego brzmienia głosu. Specjalistka folk singing, poszukiwaczka dawnych zapomnianych pieśni ludowych.

WYKŁADOWCY, INSTRUKTORZY

Marta Rutkowska, instruktor teatru, swoją przygodę z tą dziedziną sztuki rozpoczęła już jako 13-latka,szybko dołączając do jednej z najciekawszych grup z lat 90. Dokąd - z rodzinnego Płocka. Współpracowała aktorsko m.in. z Teatrem Ósmego Dnia z Poznania. Wkrótce założyła własny teatr Bez Vat, z którym realizowała przez prawie 10 lat autorskie spektakle salowe i uliczne. Marta prowadzi warsztaty z dziedziny teatru oraz pracy z głosem. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z wykształcenia pedagog i kulturoznawca. Z zamiłowania od lat dusza artystyczna - aktorka, wokalistka, pisarka.

Damian Waśkiewicz, instruktor tańca, choreograf. Swoje pierwsze kroki w branży artystycznej postawił w wieku lat siedmiu wraz z dołączeniem do Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Ludowego "Koderki". Na przestrzeni lat rozwijał zainteresowanie tańcem ludowym - był członkiem Zespołu Pieśni i Tańca "Bańdurka", a także Reprezentacyjnego Zespołu Ziemi Opoczyńskiej "Tramblanka", do którego należy po dziś dzień. Uczestnik międzynarodowych festiwali. Taniec stanowi ogromną część jego życia, zarówno osobistego jak i zawodowego.

Krzysztof Trusiński, muzyk – instrumentalista, pedagog, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego i Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Kutnie w klasie skrzypiec, altówki i fortepianu. Od 20 lat nauczyciel muzyki w szkole podstawowej w Pleckiej Dąbrowie i Żeronicach. Członek kapeli ludowej z Bedlna. A obecnie kapeli ludowej Krzysztofa Trusińskiego.

Jeremi Kowalski, muzyk – instrumentalista, akordeon, klarnet, harmonia trzyrzędowa, kierownik kapeli Nas Troje z Łowicza, pasjonat polskiego folkloru i muzyki regionu łowickiego.

 

(GOK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%