Zamknij

Wymiana opon na letnie – czy to już czas?

09:42, 12.04.2024 . Aktualizacja: 14:21, 12.04.2024
Skomentuj

W powietrzu czuć już powiew wiosny, jednak ranki wciąż potrafią zaskoczyć rześką aurą. Z tego powodu wielu kierowców wciąż jeszcze czeka z wizytą w serwisie. Podpowiadamy, jak poznać, że nadszedł odpowiedni czas na wizytę u wulkanizatora, oraz dlaczego warto wymienić opony na letnie.

Kiedy jest odpowiedni czas na wymianę opon na letnie?

Wiosenna pogoda potrafi być niezwykle kapryśna. Wyjątkowo ciepłe dni często przeplatają się z chłodnymi porankami. Zrozumiałym jest więc, że właściciele samochodów nie mają pewności, w którym momencie można bezpiecznie wymienić ogumienie na letnie. Zdaniem specjalistów okres, kiedy temperatura powietrza przez dłuższy czas utrzymuje się powyżej 7oC, to już wyraźny sygnał, by umówić się na wizytę w zakładzie wulkanizacyjnym.

Jeżeli w prognozach przepowiadane są poranne przymrozki, lepiej poczekać z przekładaniem opon. Inaczej, niż w przypadku jazdy na modelach letnich w mroźne dni, wersje zimowe będą dobrze radziły sobie nawet przy temperaturze kilkunastu stopni. Nie warto jednak zbytnio zwlekać. Może się to bowiem wiązać z utknięciem w długiej kolejce oczekujących.

Ile kosztuje wymiana?

Sezonowa wymiana ogumienia niestety wiąże się z kosztami. W zależności od miasta oraz lokalizacji warsztatu, cena za jedną oponę waha się od 25 zł do nawet 55 zł. Na koszt usługi ma wpływ rozmiar felgi i jej rodzaj, ale także wielkość opony. Często zdarza się, że w szczycie sezonu ceny usług są odpowiednio wyższe.

Informację o tym, ile wynosi średnia kwota wymiany w danym mieście, można znaleźć tutaj: https://www.oponeo.pl/artykul/ile-kosztuje-wymiana-opon.

Dlaczego warto wymieniać opony na letnie?

Dlaczego tak istotna jest jazda na ogumieniu dopasowanym do pory roku? Przede wszystkim zwiększa to poziom bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Auto zachowuje się stabilnie, droga hamowania jest odpowiednio krótka, a także poziom spalania paliwa nie odbiega od normy.

Różnice w zachowaniu na drodze opon sezonowych wynika z zastosowanej mieszanki gumowej – są one przystosowane do skrajnie różnych warunków atmosferycznych. Przy wysokich temperaturach zimówki nie spełniają za dobrze swojej roli. Miękka guma zaczyna dużo szybciej się ścierać, będzie miała również tendencję do wpadania w poślizg. Jej właściwości jezdne oraz wzór bieżnika są opracowane tak, by to na śniegu czy błocie pośniegowym zapewniać najlepsze rezultaty.

Na co zwracać uwagę przy wyborze nowego ogumienia?

Najważniejszą kwestią przy wyborze nowych opon jest kupno modelu o wielkości odpowiedniej dla danego auta. Zamontowanie niehomologowanego rozmiaru może nie tylko skutkować utrudnionym sterowaniem auta, ale także doprowadzić do uszkodzenia układu kierowniczego. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy opony obecnie zamontowane w samochodzie mają poprawne wymiary, zawsze możemy je sprawdzić w książce serwisowej. Takie dane są również umieszczane na słupku bocznym lub na klapce od wlewu paliwa. Więcej informacji o tym, jak prawidłowo dobrać rozmiar, dostępnych jest tutaj.

Kolejny krok to dobór modelu o właściwościach dopasowanych do stylu jazdy. Jeżeli poruszamy się głównie po mieście, nie potrzebujemy wersji sportowych. Natomiast osoby pokonujące dziennie dużą liczbę kilometrów powinny rozważyć kupno wersji wzmocnionych, cechujących się dobrą przyczepnością zarówno na mokrej jak i suchej nawierzchni. Takie dane możemy znaleźć na etykiecie unijnej konkretnego modelu opony.

Zadbaj o opony zimowe

Jeżeli wizytę u wulkanizatora mamy już za sobą, nie powinniśmy od razu chować naszych zimowek. Przed przechowaniem na okres letni należy je właściwie zabezpieczyć, aby służyły jeszcze przez wiele sezonów. Pierwszy krok to dokładne oczyszczenie gumy z zabrudzeń oraz zakonserwowanie jej odpowiednim środkiem do pielęgnacji opon.

Ważne jest także miejsce, w którym ogumienie będzie składowane. Powinno być ono dobrze wentylowane, a guma nie może być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Nie należy umieszczać opon w pobliżu silnych chemikaliów, czy też obok źródła ciepła, jak kocioł grzewczy czy rury ciepłownicze. Idealnym miejscem jest garaż lub piwnica. Ponadto niektóre zakłady wulkanizacyjne za niewielką opłatą oferują możliwość sezonowego przechowania ogumienia.

O czym jeszcze warto pamiętać? Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem jak prawidłowo przechowywać opony.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%