Zamknij

Seniorzy z Kutna i Krośniewic z opaskami bezpieczeństwa

14:17, 12.05.2022 Ola Rzadkiewicz Aktualizacja: 10:14, 16.05.2022
Skomentuj

Rada Miasta Kutna we wtorek, 10 maja przyjęła Miejski Program Osłonowy „Korpus Wsparcia Seniorów”. Skierowany jest on do osób w wieku 65 lat i więcej, które mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzących samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkających z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.

Celem programu jest poprawa poczucia bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania przez dostęp do tzw. „opieki na odległość”. Program będzie realizowany do 31 grudnia. Warunkiem skorzystania z rządowych środków na realizację działań w ramach Programu z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 było przyjęcie uchwałą rady gminy programu osłonowego.

W Kutnie mieszka 11 474 osób w wieku powyżej 65 lat (stan na 2021 r.). W zeszłym roku 344 z nich otrzymało wsparcie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kutnie. W ramach usług opiekuńczych - 116 takich  osób. W ramach specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi wsparcie otrzymało 14 osób, specjalistycznych usług opiekuńczych – rehabilitacja - 5 osób. Pomoc w formie obiadów w Centrum Seniora otrzymało 130 seniorów.

Stan zdrowia tych osób wymaga stałego monitorowania w celu szybkiej reakcji, powiadomienia właściwych służb i udzielenia możliwie najszybszej pomocy, w tym pomocy medycznej w ramach świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Obowiązujące w czasie pandemii ograniczenia mają szczególnie negatywny wpływ na funkcjonowanie osób starszych ze względu na ich wiek, stan zdrowia oraz ograniczoną samodzielność i dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej. Izolacja i ograniczony kontakt osób starszych ze światem zewnętrznym w dobie pandemii przyczyniła się do zaniżenia poczucia bezpieczeństwa medycznego seniorów. W związku z powyższym wdrożenie i realizacja Programu w zakresie MODUŁU II i objęcie nim seniorów poprawi i wzmocni ich poczucie bezpieczeństwa - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Trwa rozeznanie potrzeb kutnowskich seniorów w zakresie wyposażenia ich w tzw. „Opaskę bezpieczeństwa” z co najmniej trzema z następujących funkcji: 1) przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS, 2) detektor upadku, 3) czujnik zdjęcia opaski, 4) lokalizator GPS, 5) funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami, 6) funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja).

Opaska bezpieczeństwa będzie połączona z usługą operatora pomocy – w przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce umożliwia połączenie się ze stale gotową do interwencji centralą. Opaska pod względem funkcjonalności oraz dopasowania dla osób w wieku 65 lat i więcej powinna być jak najprostsza w obsłudze np. posiadać maksymalnie jeden przycisk. Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor (ratownik medyczny, opiekun medyczny, pielęgniarka) podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi. W zależności od sytuacji może on zapewnić wsparcie emocjonalne przez telefon, poprosić o interwencję kogoś z jego najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów), poprosić o interwencję pracownika ośrodka pomocy społecznej (np. pracownika socjalnego czy opiekunkę środowiskową) lub wezwać służby ratunkowe.

Krośniewice skorzystały już z Modułu II w programie „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022 ogłoszonego przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej i otrzymały wsparcie na zakup opasek życia. Jak mówi burmistrz Katarzyna Erdman w gminie Krośniewice skorzysta z nich 100 seniorów.

- Opaska bezpieczeństwa, opaska życia jak mówimy, to taki zegarek, który ma liczne funkcje m.in. detektor upadku, guzik do połączenia się z telepomocą. Nasza gmina otrzymała na ten cel 145 tys. zł z Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Zgłosiło się około stu seniorów, dostaną oni od nas bezpłatnie te urządzenia - mówi burmistrz Gminy Krośniewice. - Wkrótce też zaprosimy osoby starsze na spotkanie aby przybliżyć im działanie opaski bezpieczeństwa.

(Ola Rzadkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

TarlTarl

1 0

Za Adolfa w getcie warszawskim wybrani też nosili opaski a jak widać Zbynek powiela ten pomysł 12:56, 13.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%