Zamknij
REKLAMA

Rzeczpospolita - Ranking Szpitali 2018. Jest nasz szpital!

17:30, 14.12.2018 | Justyna Sola Stańczyk
REKLAMA
Skomentuj

Kutnowski Szpital Samorządowy już kolejny raz wziął udział w Rankingu „Bezpieczny Szpital" przygotowywanego przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) we współpracy z „Rzeczpospolitą". W „złotej setce" do której powróciliśmy po rocznej przerwie jesteśmy na 93. miejscu. Wśród szpitali będących w sieci na I poziomie mamy 22. lokatę w całej Polsce i jesteśmy w tym zestawieniu jednym z dwóch szpitali z województwa łódzkiego! Spośród wszystkich lecznic w województwie uczestniczących w rankingu - Kutnowski Szpital Samorządowy uplasował się na 9. miejscu. W rankingu wojewódzkim oprócz dużych szpitali ze stolicy województwa wyprzedza nas jedynie Poddębickie Centrum Zdrowia i szpital wojewódzki w Piotrkowie Trybunalskim.

Po rocznej przerwie Kutnowski Szpital Samorządowy Sp. z o.o. powraca do grona „złotej setki" szpitali w Polsce. Jubileuszowa, 15. edycja rankingu przygotowywanego przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) we współpracy z „Rzeczpospolitą" pokazuje, że najwyższą jakość leczenia można osiągnąć w placówce oddalonej od wielkich ośrodków klinicznych. Przypomnijmy, że 2017 roku w rankingu CMJ i rzeczpospolitej kutnowska lecznica uplasowała się na 116. miejscu. W ciągu roku awansowaliśmy zatem w zestawieniu ogólnopolskim aż o 23 pozycje, do tego w zmienionych zasadach finansowania lecznictwa szpitalnego przez NFZ i wprowadzeniu ryczałtu, który w znacznym stopniu preferuje ośrodki o najwyższym stopniu referencyjności.

- Cieszę się bardzo z osiągniętego rezultatu, gdyż pokazuje on wyraźnie, że nasz szpital mimo ogromnych trudności stawia sobie za cel dobro pacjenta i stara się poprawiać jakość realizacji procedur medycznych – mówi Marek Piotr Kiełczewski, prezes KSS Sp z o.o. – Nie jest chyba tak źle jakby chcieli niektórzy, na pewno nie stoimy w miejscu i idziemy do przodu.  

Po pierwszym pełnym roku funkcjonowania sieci szpitali do rankingu „Bezpieczny Szpital" dodano też ranking w kategoriach odpowiadających jej poziomom. Wśród placówek na I poziomie podstawowego zabezpieczenia szpitalnego zwyciężyła druga w rankingu ogólnopolskim rzeszowska Pro-Familia. Z województwa łódzkiego wśród 25 najlepszych placówek z całej Polski obok Kutnowskiego Szpitala Samorządowego Sp. z o.o (22. miejsce) znalazło się też Poddębickie Centrum Zdrowia Sp. z o.o. (pozycja 17.) czyli zaledwie dwa szpitale z całego naszego regionu.

Zestawienie najlepszych szpitali w Polsce powstaje na podstawie ankiety wysyłanej do szpitali przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Ankieta zawiera niemal 300 pytań m.in. o infrastrukturę szpitalną, jakość opieki, aspekty wpływające na komfort pobytu w szpitalu, certyfikaty i sytuację finansową. 

RANKING SZPITALI CMJ "BEZPIECZNY SZPITAL 2018" (XV EDYCJA)

Kryteria oceniane w rankingu:

Obszar A budynki. WAGA: 60,
Obszar B zarządzanie majątkiem. WAGA: 60,
Obszar C zasilanie w media i instalacje. WAGA: 70,
Obszar D blok operacyjny. WAGA: 80,
Obszar E system sterylizacji. WAGA: 50,
Obszar F diagnostyka. WAGA: 130,
Obszar G systemy informatyczne. WAGA: 40,
Obszar H zarządzanie. WAGA: 60,
Obszar I polityka lekowa. WAGA: 50,
Obszar J jakość usług. WAGA: 60,
Obszar K certyfikaty. WAGA: 100,
Obszar L komfort pobytu pacjenta. WAGA: 30,
Obszar M analiza zdarzeń i skarg. WAGA: 40,
Obszar N personel i jego kwalifikacje. WAGA: 100,
Obszar O finanse. WAGA: 70,

W zestawieniach przedstawiono punktację w połączonych obszarach:

Zarządzanie - obszary: A,B,C,G,H,O - max. 360 pkt.
Jakość opieki - obszary: J,K,L,M - max. 230 pkt.
Opieka medyczna - obszary: D,E,F,I,N - max. 410 pkt.

Maksymalna liczba punktów do zdobycia: 1000. Kutnowski Szpital Samorządowy uzyskał 736,17 pkt. tj. 1,17 pkt. więcej niż w roku 2017.  

Do rankingu zgłosiło się w tym roku 207 szpitali, w których leczono prawie 60 proc. pacjentów w Polsce. Tyle odpowiedziało na ponad tysiąc ankiet wysłanych przez CMJ do wszystkich podmiotów mających zarejestrowaną działalność szpitalną. Szpitale, które wzięły udział w rankingu, dysponują ponad 40 proc. bazy łóżkowej w Polsce, co sprawia, że zestawienie jest istotne dla systemu, a to, które placówki zdecydowały się dobrowolnie poddać ocenie, jest ważną informacją dla opinii publicznej, a przede wszystkim dla samych pacjentów.

Pełne zestawienia oprócz załączonych grafik znajdziecie Państwo w linkach:

Najlepsze szpitale:

Zabiegowe wielospecjalistyczne
Zabiegowe monospecjalistyczne
Niezabiegowe

Sieć szpitali

Stopień I
Stopień II
Stopień III
Stopień IV (szpitale onkologiczne, pulmonologiczne)
Stopień V (pediatryczne)
Stopień VI (ogólnopolskie)
Poza siecią

Pełne zestawienie w publikacji Rzeczpospolitej z dn 13.12.2018 tutaj 

(Justyna Sola Stańczyk)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (4)

bb

6 2

bez komentarza ...... 21:13, 14.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0ptyk0ptyk

10 7

Wypadałoby podziękować poprzedniemu staroście, ale pewnie przez gardło nie przejdzie... 06:25, 15.12.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

szklarzszklarz

6 8

A kto i na jakiej zasadzie robi te rankingi?Zdaje się ,że sam zgłaszający się do rankingu szpital podaje swoje dane a można wtedy podać chyba co się chce i nieco mijać się z prawdą, tak? Kto to sprawdza , kto analizuje , kto o tym decyduje? papier wszystko przyjmie. To tak jak zdobywanie przez szpital certyfikaty za które się płaci i się dostaje.No to skoro jest tak dobrze to dlaczego jest źle?
Swoją drogą to za co dziękować staroście?Zbieżnikuj sobie mózg bo ci się bruzdy wyprostowały i zatraciłeś zdolność rozumowania.Optyk masz źle dobrane okulary. 19:30, 15.12.2018


do Optykdo Optyk

6 9

Już mu podziękowali i już dostał dyrektorski stołek ,a co jeszcze mało?Biznes to biznes. 07:59, 16.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone