Zamknij

Sympozjum naukowe na jubileusz 60-lecia MDK w Kutnie

15:01, 22.03.2018 O.R Aktualizacja: 12:13, 23.03.2018
Skomentuj

W dniach 19- 20 kwietnia w Kutnie odbędzie się Ogólnopolskie Sympozjum Pedagogiczne pod hasłem Placówki Wychowania Pozaszkolnego w systemie edukacji oraz ich rola we wspomaganiu wychowanków o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Organizatorami sympozjum są Polskie Stowarzyszenie Wychowania Pozaszkolnego im. Aleksandra Kamińskiego oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Kutnie.

- Oprócz sympozjum pedagogicznego, odbędą się warsztaty dla nauczycieli i dyrektorów placówek wychowania pozaszkolnego. Przy okazji sympozjum i warsztatów odbędzie się Walne Zgromadzenie Polskiego Stowarzyszenia Wychowania Pozaszkolnego oraz uroczysty koncert sekcji wokalnych MDK z okazji Jubileuszu sześćdziesięciolecia placówki - mówi Jacek Gałka, dyrektor MDK w Kutnie. - Jubileusz to również dobra okazja do pokazania jakie osiągnięcia i efekty pracy z uczniami ma nasza placówka, jak się zmieniała na przestrzeni tych lat.

MDK to placówka oświatowa, bywa że jest postrzegana jako placówka kulturalna, nie działa jednak w oparciu o przepisy o działalności kulturalnej tylko o przepisy oświatowe.  

- Nasz budynek ma już przeszło 100 lat , a MDK w 2018 skończy 60-tkę. Mamy się czym pochwalić, nasi podopieczni sekcji technicznych wybierają politechniki, mają znakomite wyniki, wokaliści z sekcji muzycznych robią kariery, zdobywają nagrody. Ważne jest dla nas to, że MDK jest etapem drogi dzieci utalentowanych czyli rozwija i daje możliwość samorealizacji i jednocześnie też tych dzieci, które być może dopiero odkryją zainteresowania i pasje, a będą mieć szanse spróbowania szerokiego wachlarza dziedzin - mówi Gałka. 

W Młodzieżowym Domu Kultury działają sekcje: darta, eMDeKuś, informatyczna, judo,  kickboxing,  modelarska, Młodziaki, plastyczna, wokalna, zespoły muzyczne, zespół folklorystyczny, sekcja nauki gry na instrumentach, sekcja taneczna, sekcja teatralna, robotyka, studio nagrań - realizacja dźwięku, sekcja dziennikarsko-literacka, strzelectwo sportowe z elementami survivalu, Młodzieżowa Rada Powiatu Kutnowskiego oraz warsztaty artystyczne dla szkół. Zajęcia są bezpłatne. W MDK funkcjonuje Rada Rodziców, w której składka jest dobrowolna.

W ramach obchodów 60-lecia odbędzie się właśnie Sympozjum Pedagogiczne pod hasłem Placówki Wychowania Pozaszkolnego w systemie edukacji oraz ich rola we wspomaganiu wychowanków o specjalnych potrzebach edukacyjnych, którego prelegentami będą prof. Dariusz Kaca, dr Maria Aleksandrovich, dr Jan Przewoźnik.

Dr Maria Aleksandrovich - z wykształcenia psycholog i jednocześnie nauczyciel języka angielskiego; Adiunkt w Instytucie Pedagogiki i Pracy Socjalnej AP, kierownik Zakładu Psychologii w Instytucie Pedagogiki i Pracy Socjalnej Akademii Pomorskiej w Słupsku. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół zagadnień psychologii rozwoju dzieci zdolnych, psychologii tańca oraz metod terapii ruchowej. W ramach zajęć na Uniwersytecie dla Dzieci AP w latach 2010-2016 prowadziła zajęcia psycho - edukacyjne z dziedziny psychologii ogólnej, psychologii zdolności, jak również warsztaty psychoruchowe. Otrzymała nagrodę Akademii Nauk Białorusi za najlepszą pracę w dziedzinie psychologii (1998), laureatka stypendium Funduszu Królowej Jadwigi (Kraków, Polska 2001 i 2003), laureatka Stypendium Rządu Polskiego dla Młodych Naukowców (Gdańsk, Polska 2003-2004) laureatka Honorowego Stypendium Uniwersytetu Genui (Genua, Włochy 2004-2005). W roku 2014 zdobyła grant z FSS na realizację Wizyty Przygotowawczej, a w roku 2015 wygrała grant FSS na realizację Mobilności Studentów i Pracowników Uczelni do UiT - Arctic University of Norway. Jest autorem około 60 artykułów naukowych, 3 pozycji książkowych oraz członkiem międzynarodowych towarzystw naukowych (International Society for the Study of Behavioural Development, European Council of High Abilities), nauczycielem ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne (III poziom, międzynarodowy).

Prof. Dariusz Kaca- urodzony w 1960 roku. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w latach 1983-1989 na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Dyplom w 1994 roku. Twórczość w dziedzinie grafiki artystycznej, książki artystycznej, rysunku i malarstwa. Uczestnik ponad 100 wystaw zbiorowych ogólnopolskich i międzynarodowych (m. in.: Litwa, Rumunia, Portugalia, Belgia, Tajlandia, Francja, Egipt). Autor 14 wystaw indywidualnych (m.in.: Warszawa, Łódź, Płock, Włocławek, Kutno). Laureat kilku nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Nauki Saksonii (Niemcy). Uczestnik „Warsztatów Drzeworytu Japońskiego" w Nagasawie w Japonii. Prace graficzne i książki artystyczne w prestiżowych kolekcjach muzealnych na całym świecie, m. in. w Tokio, Stanford, Hamburgu, Warszawie i Kairze. Obecnie zatrudniony na stanowisku profesora ASP ze stopniem dr hab., prowadzi Pracownię Technik Drzeworytniczych i Książki Artystycznej na Wydziale Grafiki i Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi.

Mistrz międzynarodowy dr Jan Przewoźnik absolwent psychologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (1984). W 1979 roku w Tarnowie zdobył tytuł mistrza Polski w turnieju rozegranym systemem szwajcarskim. Rok później reprezentował kraj na olimpiadzie szachowej w Valletcie. W latach 1976–1992 siedmiokrotnie awansował do finałów indywidualnych mistrzostw Polski. Dziesięciokrotnie zdobył tytuł drużynowego mistrza kraju, w tym 6 razy w drużynie "Stilonu" Gorzów Wielkopolski. Spośród jego sukcesów w turniejach międzynarodowych wymienić należy rezultaty z Nałęczowa (1986, dz. II m. za Aleksiejem Wyżmanawinem, wspólnie z m.in. Jozsefem Horvathem; 1987, dz. II m. za Aleksandrem Goldinem, wspólnie z m.in. Tiborem Tolnaiem; 1988, III m. za Aleksandrem Wojtkiewiczem i Bogomiłem Andonowem) oraz dz. I m. w Espoo (1991, turniej otwarty, wspólnie z m.in. Józefem Pietkiewiczem). Najwyższy ranking w karierze osiągnął 1 października 2001 r., z wynikiem 2433 punktów zajmował wówczas 25. miejsce wśród polskich szachistów. Mimo osiągnięcia wysokiego poziomu sportowego i uzyskania tytułu mistrza międzynarodowego, nigdy nie traktował szachów jak profesji. Zawodowo zajmuje się psychologią biznesu. Jest konsultantem w zakresie kształcenia dorosłych, szachowym trenerem pierwszej klasy i wykładowcą Młodzieżowej Akademii Szachowej. Wydał kilkanaście książek, z których najbardziej znaną jest Sprawdź swoją fantazję szachową. W marcu 2014 r. otrzymał stopień doktora, broniąc na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II pracę doktorską pt. Strategie myślenia w złożonych sytuacjach gry w szachy(promotor: prof. dr hab. Adam Biela).

- Sympozjum będzie okazją do wymiany doświadczeń z gośćmi z całej Polski. Mamy nadzieję, że wysłuchanie wartościowych wykładów wzbogaci wiedzę zebranych a z kolei pokaz umiejętności naszych uczniów z sekcji będzie niezapomnianym przeżyciem - dodaje dyrektor.

Portal eKutno.pl objął Jubileusz 60-lecia Młodzieżowego Domu Kultury swoim patronatem.

 

(O.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

Antek Zielonka.Antek Zielonka.

1 5

Panie Gałka a gdzie jest sekcja modelarstwa lotniczego. Tradycje z okresu międzywojennego. Sukcesy na skalę Eurpejską. 16:23, 22.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

GhlkaGhlka

1 5

Nie ma i nie będzie. to nie moje klimaty... 18:53, 22.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mieszkniec z ul. StaMieszkniec z ul. Sta

6 1

Modelarnia w MDK-u działa i ma się dobrze. W poprzednim tygodniu widziałem dzieciaki z MDK z instruktorem, które puszczał zbudowane przez siebie modele samolotów na parkingu SP nr 2. 19:51, 22.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%