Zamknij
REKLAMA

Jak zaszkodzić mieszkańcom? O ulicy Żeromskiego w Żychlinie

10:16, 13.02.2018 | O.R
REKLAMA
Skomentuj

Tydzień temu na krótkiej nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu w Kutnie oprócz dyskusji o dyżurowaniu aptek (Relacja) rozgorzała jeszcze jedna wymiana zdań. Uchwała dotyczyła  wyrażenia zgody na obciążenie nieruchomości stanowiącej własność Powiatu Kutnowskiego służebnością przesyłu co jest związane z przebudową drogi powiatowej - ulicy Żeromskiego w Żychlinie i wnioskiem Energi. Inwestycja się ślimaczy za sprawą wybranego projektodawcy, który nie poradził sobie z powierzonym mu przez powiat zadaniem. 

Na początku pretensję o wprowadzenie tej uchwały pod obrady miał Konrad Kłopotowski, który twierdził że potrzeba więcej czasu na zapoznanie się z uchwałą. 

- Pan przewodniczący podrzucił nam tu jakąś uchwałę, nie mieliśmy nawet czasu przeczytać. Rozumiem, że to inicjatywa zarządu ale to nie znaczy, że my radni mamy nie wiedzieć nad czym głosujemy - mówił Kłopotowski. -Robicie z nami co chcecie, bo zwołaliście sesje na wniosek, a czy to jest w interesie mieszkańców?

Następnie Zdzisław Trawczyński wyjaśnił dlaczego w trybie nadzwyczajnym wprowadzono uchwałę. Chodziło o jak najszybsze wyrażenie zgody aby nie hamować i tak długiej procedury związanej z przygotowaniem dokumentacji, przetargami itp. Droga jest powiatowa więc to Rada Powiatu musi wyrazić zgodę na wniosek Energi. Przy przebudowie drogi miejsca zmienią słupy z liniami energetycznymi i muszą być wykonane nowe uzgodnienia w tej sprawie. 

- Na pana przewodniczącego zwaliły się argumenty pana Kłopotowskiego, dlaczego pan wprowadza jakiś punkt do obrad i że trzeba się z uchwałą zapoznać i że robimy coś wbrew interesowi mieszkańców. Otóż, żeby zapoznać się z tą uchwałą potrzeba dwóch minut a w cztery ze zrozumieniem. W uzasadnieniu tej uchwały odnajdziemy interes publiczny i koniec kropka - powiedział Bartosz Serenda.

Radny Marek Jędrzejczak zapytał o zakończenie prac projektowych tej inwestycji. Na poprzedniej sesji również podniósł temat niewywiązania się wykonawcy z realizacji projektu przebudowy ulicy Żeromskiego.

- Czy projekt przebudowy jest już w starostwie? I jakie konsekwencje ponosi wykonawca za nieterminowe wywiązanie się z umowy? - pytał Jędrzejczak. 

- Jesteśmy już na dobrej drodze do zakończenia prac nad przebudową tej drogi. Projektodawcy brakowało uzgodnienia z Energą właśnie i tych warunków, wymogów w postawieniu słupów-  odparł wicestarosta Trawczyński. - To jest właśnie urok zamówień publicznych, wybiera się najtańszą ofertę i potem są kłopoty. Nie mieliśmy z tą formą wcześniej doświadczeń negatywnych, dlatego też wszystkie przesłanki z prawa zamówień publicznych wskazały na ten wybór. Dziś możemy powiedzieć, że nic dobrego o tej firmie nie powiemy i do żadnych zadań projektowych nie wybierzemy.  

Przypomnijmy, 20 marca 2017 roku Starostwo Powiatowe w Kutnie ogłosiło wykonawcę opracowania projektu na przebudowę drogi w Żychlinie. Z trzech ofert wybrana została jedna, najtańsza, za 46 740 zł firmy z Krośniewic - Łukasz Baryła Zarządzanie projektami. Do czerwca 2017 projekt miał być gotowy. 

- Sankcje dla firmy wynikają z umowy, każdy dzień zwłoki obciąża firmę kwotą około 200 zł - powiedział Trawczyński. 

- Dziś głosujemy uchwałę z wniosku Energi. W takim razie kiedy będzie gotowy projekt drogi aby ogłosić przetargi? - zapytał o konkretne terminy radny Jędrzejczak.

- Tak precyzyjnie nie da się określić, bo po uchwale Energa ma wykonać uzgodnienia. Umawialiśmy się, że zrobi to niezwłocznie. Jeszcze kwestia przekazania projektu, firma jest właścicielem projektu - mówił wicestarosta. - Robimy wszystko aby zakończyć temat jak najszybciej.

Głos zabrał Tomasz Kapruziak, dyrektor Wydziału Drogownictwa  - Ostatnim ogniwem zakończenia prac projektowych jest podpisanie uzgodnień na przebudowę urządzeń z Energą. Stąd uchwała o służebności przesyłu. Jak podpiszemy umowę z Energą możemy ogłaszać przetargi. Do końca lutego będziemy w stanie dokończyć temat.

- Czy Energa została zwolniona z opłat? Czy ponosi opłaty za przesył? - zapytał radny Jacek Urbaniak. 

- Tylko jednostki samorządu terytorialnego są z niej zwolnione - odparł Kapruziak.

- Jak to jest, że kadencja się kończy a wy tę ulicę chcecie budować na Żeromskiego? Przecież możecie nie wyrobić się z czasem? - wtrącił Kłopotowski. - Przez tyle lat mówiliście, że ta droga ma być wybudowana, że jest prawie wybudowana. A okazuje się, że mamy rok wyborczy i dopiero się wzięliście za sprawy formalne. Jesteście uczciwi do swoich wyborców, mieszkańców czy nie?  I to ma być postawa obywatelska? Zdzisiu no odpowiedz. Kochany zarządzie?

- Zdaje się, że pan radny w ogóle nie zrozumiał o czym tutaj mówimy - skwitował wicestarosta. 

Kłopotowski zaczął zagłuszać Trawczyńskiego.

- Niech pan sobie pozwoli wytłumaczyć, zdaje się, że panu trzeba długo i powoli tłumaczyć. Ma pan jakieś takie wolne myślenie, że ... - powiedział Trawczyński. - Wszyscy rozumieją, a pan ciągle nie może.  Wybraliśmy projektanta, wyszło jak wyszło. Przesunęliśmy inwestycję na ten rok. Nie wiem już jak panu tłumaczyć. 

- Zdzisiu w mediach ogłosiliście że droga ma powstać i że przetarg ogłoszony i co się okazuje, że spraw formalnych nie załatwiliście - Kłopotowski powtórzył swoją wizję rzeczywistości. - Minęły cztery lata a wy dopiero się wzięliście za tę drogę. A są na to środki? Trudno uwierzyć, że kolejny raz społeczność lokalna zostanie oszukana.

Dyskusję zakończył głos starosty Krzysztofa Debicha - W tym co pan mówi zawarta jest oczywista nieprawda. 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (4)

niezwłocznie?niezwłocznie?

1 2

" Tak precyzyjnie nie da się określić, bo po uchwale Energa ma wykonać uzgodnienia. Umawialiśmy się, że zrobi to niezwłocznie. " - powiedział wicestarosta. Pytam .Niezwłocznie to znaczy kiedy? 11:01, 13.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TakRetoryczniePytamSTakRetoryczniePytamS

2 2

Społeczeństwo to chyba motłoch potrzebny przy urnie i płaceniu podatków, a tak to nie wiadomo po co toto łazi ? 13:18, 13.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

InnowatorInnowator

4 1

Proponuje aby Starostwo zatrudniło grafika, aby panu Konradowi przedstawiać uchwały w formie obrazkowej. 14:44, 13.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dla lekarzydla lekarzy

0 0

52 osoby usłyszało zarzut wręczenia korzyści majątkowych w zamian za wystawienie zwolnień lekarskich. To kolejni podejrzani w sprawie, w której kilka miesięcy temu zarzuty postawiono znanemu rzeszowskiemu psychiatrze Markowi G. i rejestratorce medycznej Annie W.
Powinni przeczytać wszyscy lekarze którzy naszym politykierom wystawiają zwolnienia a oni nagle są zdrowi, startują w wyborach i znów wskakują na stołek w starostwie, urzędach, szkołach itp.
http://niezalezna.pl/217152-ponad-50-osob-uslyszalo-zarzuty-korupcyjne-sprawa-dotyczy-znanego-rzeszowskiego-psychiatry 22:37, 15.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma eKutno.pl Aleksandra Rzadkiewicz, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie internetowej do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby: dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań,zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym, aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. dostawcą usług IT, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.

Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez eKutno.pl Aleksandra Rzadkiewicz i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polityce prywatności..

Zgadzam sięNie teraz
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone