REKLAMA

Sensoryczny plac zabaw BARNABA już gotowy. Zapraszamy dzieci

20:03, 07.12.2017 | O.R
REKLAMA
Skomentuj

Dzięki głosom kutnian plac zabaw przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przy ulicy Przemysłowej już gotowy. Mieszkańcy bardzo licznie zagłosowali na projekt pt. Sensoryczny plac zabaw BARNABA napisany przez Aleksandrę Dębską i Małgorzatą Krzymieniewską w ramach Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego.  Dziś na terenie ośrodka przy uroczystym przecięciu wstęgi autorkom projektu  towarzyszyli wicestarosta Zdzisław Trawczyński oraz wiceprezydent Zbigniew Wdowiak. 

- Sensoryczny plac zabaw BARNABA powstał w ramach Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego. Jest to miejsce inne niż wszystkie, stworzone dla dzieci ze spektrum autyzmu oraz innymi niepełnosprawnościami. Ma ono służyć ich terapii, rewalidacji, zabawie i spędzaniu czasu wolnego. Urządzenia dostosowane są do ich możliwości psychofizycznych. Dzięki nim dzieci rozwijają swoje umiejętności, wyobraźnię, sprawność ruchową, procesy poznawcze, rozbudzają ciekawość świata - mówią autorki.Zabawki wykonane są ręcznie z materiałów ekologicznych, a głównym jest drewno z topoli. Wszystko zaimpregnowane i pokryte farbami nietoksycznymi, bezpiecznymi dla korzystających z nich dzieci. Użyte farby są fluorescencyjne, które odpowiednio doświetlone świecą w ciemności. 

Plac zabaw BARNABA jest dostępny dla wszystkich chętnych dzieci od poniedziałku do piątku w godzinach 15.00 – 18.00. Dzieci będą mogły korzystać z placu pod opieką rodziców lub opiekunów. 
 
Obiekt podzielony zostanie na terapeutyczne strefy oddziaływania, w których przebywanie będzie pobudzało różnego rodzaju zmysły. Zgodnie z planowanym projektem plac zabaw będzie wyposażony w następujące urządzenia przeznaczone dla dzieci z różnymi niepełnosprawnościami: zabawki sensoryczne – edukacyjne: lustra zwielokrotniające odbicia i  obraz,  „camera obscura" - renesansowe urządzenie optyczne wyświetlające odwrócony obraz bez elektroniki, interaktywna rzeźba kinetyczna, zabawki do zabaw społecznych i rozwoju motoryki,  domki wieżyczki połączone drabinką,  tunel do czołgania i siedzenia, zestaw dźwiękowy wypełniony instrumentami muzycznymi, miejsca do samodzielnej zabawy i odpoczynku:  ławeczki, ruchoma huśtawka bujana, huśtawka zadaszona.

Realizacja zadania pozwala  poprawić jakość życia i warunki funkcjonowania osób niepełnosprawnych poprzez stworzenie pierwszego na terenie miasta, wyposażonego w specjalistyczne urządzenia, atrakcyjnego miejsca, dostosowanego do ich specyficznych potrzeb i sprzyjającego ich rozwojowi i rewalidacji, zaspokoić potrzeby rodziców posiadających dzieci niepełnosprawne, zminimalizować ich poczucie osamotnienia w problemie, stworzyć możliwość wymiany doświadczeń, czy dzielenia się wsparciem emocjonalnym, dać poczucie, że ich problemy są dostrzegane i ważne dla lokalnego środowiska, podnieść walory estetyczne oraz prestiż Kutna, jako miasta otwartego na potrzeby osób niepełnosprawnych, stworzyć bezpieczne, ogólnodostępne miejsce do zabaw i integracji, ale przede wszystkim sprzyjające szeroko rozumianej terapii i usprawnianiu -  dodają.

(O.R)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (4)

pppppp

8 0

Akurat nie rozumiem czemu wcisnął się ten od rolnictwa Trawczynski i obronczyni Januszka Pawlaka i Gieruli Ściśleska to tylko kobita dla której Śmiałkowa stanowisko z sympatii do Trawy stworzyła. Brawo nauczyciele. To znaczy ze Ściśleska bajki w Dąbrowicach opowiada jak to się napracowała przy sciągnięciu pieniędzy na zabawki. A to nieprawda. 21:21, 07.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

widzwidz

8 0

Gratulacje dla pomysłodawców. Szkoda, że derechtor tej placówki nic w tym kierunku nie zrobiła. Z tego co wiadomo potrafi Zdzisia rolnisia obściskiwać, to może z nimi pójdzie do wyborów 21:56, 07.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do pppdo ppp

7 0

Ściślewska ściągała pieniądze na zabawki? Jakim cudem? Przecież KBO jest to z budżetu miasta, co ma Ściślewska do KBO? 22:19, 07.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tak mniemamtak mniemam

4 1

Czy te zabawki nie są rozmiarem coś przymałe dla tych dzieci? 09:30, 08.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone | 2018