Zamknij

XXI Kutnowskie Zeszyty Regionalne już w rękach czytelników

20:08, 05.12.2017 O.R
Skomentuj

Tradycyjnie już w Centrum Teatru Muzyki i Tańca w Kutnie odbyła się promocja rocznika „Kutnowskie Zeszyty Regionalne”. Tym razem Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej dzięki samorządom i darczyńcom prywatnym wydało XXI tom najważniejszej publikacji regionalnej w Kutnie i dziś przekazało je w ręce Czytelników. Jak zawsze pozycję będzie można nabyć w Dworku Modrzewiowym, siedzibie TPZK.

Towarzystwo wydało ponad sześćdziesiąt pozycji bibliofilskich. Zeszyty to już około 10 tys. stron, zapisanych przez prawie 200 autorów i ciągle do nich dołączają nowi. W najnowszym tomie ciekawe artykuły, eseje, wspomnienia. Niestety w tym roku społeczność powiatu kutnowskiego pożegnała regionalistów, którzy wyraźnie zaznaczyli swoje miejsce w życiu regionalnym. Odeszli od nas, a informacje o nich można przeczytać w Zeszytach Jerzy Łompieś, Marek Wójkowski i Jolanta Zagajewska. 

Przewodniczący Komitetu Redakcyjnego dr Karol Koszada i sekretarz Komitetu Redakcyjnego dr Elżbieta Świątkowska przedstawili zebranym artykuły zgromadzone w XXI tomie KZR i podziękowali ich autorom. Podczas prezentacji dr Świątkowska zapoznała mieszkańców Kutna i Ziemi Kutnowskiej z fragmentami artykułów. O swoim Ojcu opowiedziała Jadwiga Góreczna.

W XX I tomie znaleźć można historie Regionalnej Izb Gospodarczej w Kutnie (praca magisterska Pauliny Wiśniewskiej, nagrodzona przez , Prezydenta Miasta Kutna), Wspólnej Pracy 1918 -1990, kościołów w powiecie i ich proboszczów, zakładów przemysłowych, Szkoły Rolniczej w Mieczysławowie, Szkoły Muzycznej w latach 1972-1994, artykuły Bożeny Gajewskiej o getcie w Krośniewicach, pierwszej w Kutnie wystawie obrazów,  wspominki o rodzicach kutnian, rozmowę ze ś.p. Tadeuszem Stawowskim (1927-2014), najpierw prokuratorem a potem adwokatem przeprowadzoną w 2009 roku przez Elżbietę Żółtowską. 

W roczniku przedstawione są też osoby urodzone w naszym regionie, a które zaistniały w różnych środowiskach i pozostawiły swój pozytywny ślad w historii Zbigniew Dembowski Harcmistrz Rzeczypospolitej Polskiej, porucznik rezerwy Wojska Polskiego i Wieloletni dyplomata, Jerzy Skowroński wybitny animator kultury, inż. Zygmunt Ciepielewski, Wincenty Ustaborowicz, Józef Wypych - budowniczowie, sportowiec-wrestling Abe Kelmer urodzona w Żychlinie największa z najmniejszych legend zapasów (miał tylko 163 cm)  i pisarz Neuman Jeheskel Mosze również urodzony w Żychlinie, niezwykle uzdolniony humanistycznie, Stanisław Kurman.

A na koniec pozycji recenzje albumu fotograficznego "Znane, nieznane Przyroda regionu kutnowskiego" Jarosława Makowskiego oraz "Na zakrętach" Marleny Kluk oraz kronikę TPZK za rok 2016. 

Dziś w Centrum publiczność powitała prezes Towarzystwa Bożena Gajewska, słowo o swoich tekstach wygłosili autorzy, odebrali też jeszcze pachnące drukiem autorskie egzemplarze.

- Jak dziesięć lat temu stwierdził Andrzej Urbaniak - Regionaliści polscy zawsze mieli i mają szczególny kult dla swych przodków oraz dziedzictwa materialnego, intelektualnego i kulturalnego przez nich wytworzonego. Uczestnicy nieustannie rozwijającego się ruchu regionalnego są świadomi, że tradycji i dorobku przodków nie można pozostawić poza świadomością kolejnych pokoleń. Udzielając odpowiedzi na pytanie – dlaczego tak dużą wagę powinniśmy przywiązywać do ukazywania i dokumentowania korzeni lokalnych społeczności – musimy mieć świadomość, że to właśnie nasza współczesność wyrasta z przeszłości, która zawiera najbardziej wartościowe dziedzictwo, wytworzone przez naszych przodków, a które z kolei posiada decydujący wpływ na postawy ideowe, społeczne i polityczne nowych pokoleń - mówiła Gajewska. - Zadaniem Komitetu Redakcyjnego było i jest, aby „Kutnowskie Zeszyty Regionalne” wniosły trwały i znaczący wkład do bogatej historii oraz rozwijającego się dorobku naukowego społeczeństwa Kutna i powiatu kutnowskiego. Z tych powodów, jako jedni z pierwszych na tym terenie, wówczas jeszcze należącym do województwa płockiego, a wkrótce potem województwa łódzkiego, podjęliśmy inicjatywę w zakresie organizacji ruchu naukowo-oświatowego oraz systematycznego prowadzenia badań naukowych i publikacji ich wyników. Później, wzorując się na „Kutnowskich Zeszytach Regionalnych”, podobne działania, podjęli regionaliści z sąsiednich miast Łowicza, Zgierza, Gostynina i innych.

Nie zabrakło też podziękowań na sponsorów wydania rocznika samorządów miejskiego i powiatowego oraz spółce Eco Kutno, firmom ASS J.R.J. Zachorscy, Hurt Pap, Agencji Ochrony Mienia i Usług Detektywistycznych ABN z Kutna. 

Na koniec przy akompaniamencie Jarosława Domagały zaśpiewała Ewa Murzynowska. Cudowną niespodzianką dla wszystkich był występ „mistrza Maciusia” – jak nazwali go zgromadzeni na Sali mieszkańcy Ziemi Kutnowskiej. Anielski głos Ewy Murzynowskiej, subtelne piękno gry Jarosława Domagały i muzyka jaką wyczarowywał Maciuś Domagała grając na fortepianie sprawiła, że widownia na te kilkadziesiąt minut dosłownie zanurzyła się w nastroju lirycznej zadumy, zapominając o trudach i zagonieniu dnia codziennego. Owacje na stojąco i bisy towarzyszyły ostatnim utworom…

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%