Zamknij

Projekt naszego DoMOStwa w Zachęcie w Warszawie

22:32, 01.12.2017 O.R
Skomentuj

W dniach 30.11 – 01.12.  w Narodowej Galerii Sztuki ZACHĘTA w Warszawie, podczas konferencji „Sztuka edukacji. Projekty kulturalne dla Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii i Wychowawczych” Ewa Rutkowska, dyrektor MOS Domostwo w Żychlinie oraz Kamila Chomik –Wasiak – nauczycielka języka angielskiego w Ośrodku, prezentowały projekty artystyczne i kulturalne realizowane w placówce. Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka.

Zachęta podczas tych dwóch dni stała się przestrzenią do rozmów, dyskusji i wymiany doświadczeń poprzez prezentację dobrych praktyk.

„Sztuka edukacji to cykl dorocznych konferencji dotyczących obecności szeroko pojętej kultury w programach nauczania oraz możliwości współpracy między szkołą, a publicznymi i niepublicznymi instytucjami kultury przy tworzeniu projektów edukacyjnych. Inicjatorem konferencji jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, organizatorem i koordynatorem Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki . To spotkania praktyków zajmujących się edukacją kulturalną dzieci i młodzieży – zarówno formalną jak i nieformalną.”( https://sztukaedukacji.zacheta.art.pl/)

Projekt Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii Domostwo w Żychlinie „Historia na Dobrzelińskiej w street arcie”,  wybrany na drodze otwartego konkursu, został uznany za dobrą praktykę rozwijania kompetencji społecznych młodzieży w środowisku lokalnym. W komisji konkursowej uczestniczyli m.in. Dyrektor Zespołu Edukacji i Wychowania w Biurze Rzecznika Praw Dziecka’ Naczelnik Wydziału Edukacji Kulturalnej w Departamencie Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego; przedstawiciel Wydziału Zwiększania Szans Edukacyjnych Kuratorium Oświaty w Warszawie oraz Narodowej Galerii Sztuki –ZACHĘTA.

Panie Ewa Rutkowska– autorka projektu oraz Kamila Chomik Wasiak – koordynatorka „Historii na Dobrzelińskiej w street arcie” wystąpiły w panelu „Budowanie więzi społecznych i świadomości obywatelskiej poprzez sztukę” . Moderatorką panelu była Noemi Gryczko – socjolog znana z popularyzowania mobile learning w organizacjach, zwłaszcza wykorzystania aplikacji mobilnych w edukacji i kulturze.

Podczas prezentacji projektu Ewa Rutkowska i Kamila Chomik Wasiak opowiedziały o realizacji projektu, o procesie zmian zachodzących w młodzieży uczestniczącej w działaniu, o współpracy z lokalnymi instytucjami i organizacjami, szczególnie w Żychlinie oraz o niezwykłym spotkaniu młodzieży z sztuką „uprawianą” przez Fundacją Urban Forms. Prezentacja wywołała ogromne zainteresowanie i mnóstwo pytań od uczestników Konferencji. Podczas panelu dyskusyjnego była okazja do przedstawienia zarówno sukcesów młodzieży z Domostwa, jak również wskazania na zmagania jakie podczas pracy w projekcie są oczywiste, jakie towarzyszą codzienności pracy w Domostwie, gdy trzeba zmierzyć się nieraz z dramatycznymi doświadczeniami młodych, które wpłynęły na ich trudności i problemy w radzeniu sobie z życiem w społeczeństwie. Projekty są często odpowiedzią na brak konstruktywnych doświadczeń młodzieży, wyrównują szanse na start w dorosłe życie. Panie przekonywały, iż w trakcie realizacji projektów najistotniejszy jest proces budowania więzi, budowania wiary we własne siły i umiejętność radzenia sobie z trudnościami. Projekty są okazją do niezwykłych działań na rzecz środowiska lokalnego, do pozyskania partnerów i przyjaciół. Młodzi z Domostwa, korzystają z projektów opracowywanych przez kadrę ośrodka - członków Stowarzyszenia Aktywizacji Społecznej i Twórczej Młodzieży INTERSUM, stąd też dobrze cele projektów i narzędzia są dobrze dobrane. Projekty mają charakter edukacyjny, wychowawczy i terapeutyczny oraz wspomagają i ubogacają proces nauczania i wychowania młodych.

Była okazja do przedstawienia uczestnikom Konferencji wielu realizowanych w Domostwie działań, podkreślenia ich różnorodności , od projektów kulturalnych, rekreacyjnych, sportowych po wolontariat. Nade wszystko pokazana została kręta droga wielorakich sposób aktywizowania młodzieży, angażowania i poszukiwania drogi do budowania poczucia odpowiedzialności za siebie i innych.

Domostwo pokazało w Zachęcie jak młodzi zmieniają siebie i świat miedzy innymi poprzez działania artystyczne, inicjatywę społeczną, wolontariat, sport, rekreację i survival. Panie opowiadały jak jest to trudne, ale możliwe, jak tego typu działania niosą wiele radości i satysfakcji, a jednocześnie refleksji przepełnionej troską o trwałość zmian zachodzących w młodzieży.

- Konferencja była wspaniałą przestrzenią na dyskusję i wymianę doświadczeń z MOSów i MOWów. Spotkanie utwierdziło w przekonaniu, iż sztuka i kultura, to nie nieosiągalna półka dla wybrańców, a przestrzeń dostępna i bezpieczna. Najważniejsze, że w tej przestrzeni spotykają się ludzie, tworzą się relacje i trwałe więzi - mówi Ewa Rutkowska.

Gratulujemy pomysłu, zaangażowania i sukcesu!

(O.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

lopilopi

0 0

Gratulacje i tak trzymać wysoki poziom
11:23, 03.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%