Zamknij
REKLAMA

Scanmed obiecuje, że na III oddziale ruszą świadczenia

15:44, 14.11.2017 | O.R
REKLAMA
Skomentuj

Na sesji Rady Powiatu w Kutnie w ubiegłą środę wystąpiła lekarz kardiolog Małgorzata Głowaty ordynator oddziału Kardiologii Scanmed, który świadczy usługi medyczne w kutnowskim szpitalu. Zmierzyła się z tematem braku realizacji usług kardiologicznych na III oddziale wewnętrznym oraz opowiedziała o zamierzeniach spółki aktywności na pustym oddziale. 

Przypomnijmy, Rada Powiatu w Kutnie wyraziła zgodę na likwidację III Oddziału Wewnętrznego i zrzeczenie kontraktu. Z tych pieniędzy Narodowy Fundusz Zdrowia mógł ogłosić w 2015 roku konkurs na świadczenie kardiologii interwencyjnej dla powiatu kutnowskiego, który w drugim podejściu wygrały Kliniki Kardiologii Allenort (teraz Scanmed). W maju ubiegłego roku otworzono oddział kardiologii po kapitalnym remoncie i z nowoczesnym sprzętem. Po symbolicznej majowej konferencji nie nastąpiły jednak żadne przyjęcia pacjentów itp. Jak informował na jednej z wcześniejszych sesji  Marek Kiełczewski oddział stoi pusty, a w umowie zawartej z firmą przedmiotem są usługi medyczne a nie usługi kardiologiczne, więc to że Scanmed nie realizuje tam świadczeń kardiologicznych nie może być podstawą do rozwiązania umowy.

- Chciałabym powiedzieć kilka słów na temat naszej bieżącej sytuacji i rozwiać kilka wątpliwości, które były tematem doniesień medialnych. Nie do końca Rada Powiatu w Kutnie była poinformowana o tym co się dzieje i dlaczego pracujemy tak jak pracujemy - mówiła Małgorzata Głowaty .- Po przerwie wznowiliśmy pracę na oddziale, kontrakt był tak mały, że nie było żadnej możliwości na większy rozwój w związku z tym nie było możliwości uruchomienia czwartego piętra ( tam mieścił się III oddział wewnętrzny, którego kontrakt  samorząd powiatowy oddał NFZ na organizację konkursu wygranego przez Scanmed- przyp.red.) To co robiliśmy na tym oddziale to realizacja programu norweskiego Starostwa Powiatowego w Kutnie, przebadaliśmy kilka tysięcy pacjentów w dwóch turach, tam też realizujemy procedury medyczne związane z komercyjną Poradnią Kardiologiczną. Teraz od października sytuacja diametralnie się zmieniła. Dzięki tym pieniądzom, które NFZ przeznaczył na rozwój kardiologii w Kutnie będziemy w stanie zaoferować społeczności dużo większy dostęp do dotychczas nieosiągalnych procedur i były wykonywane poza Kutnem czyli wszczepiania rozruszników. W ciągu kilku dni ma nadejść odpowiedź NFZ, mamy też umowy z producentami sprzętu do implementacji kardiowerterów. Część pacjentów z powodów finansowych do takich zabiegów nie jest kwalifikowanych. Bardzo nam zależy aby wprowadzić w Kutnie rehabilitację kardiologiczną, ponieważ aktualnie pacjenci czekają na nią około 2 miesięcy, odsyłamy ich do Łodzi czy do Gostynina. Zwykle muszą tam przebywać 3 tygodnie, najkorzystniejsze dla pacjenta jest płynne przejście na rehabilitację dlatego staramy się w NFZ o przeznaczenie części kontraktu na nią lub odrębnego kontraktu. Wówczas na czwartym piętrze byłaby właśnie rehabilitacja kardiologiczna. Prosimy o wsparcie w tym zakresie starostwo i dyrekcję szpitala. 

Zapytaliśmy panią ordynator o to kiedy możemy się spodziewać uruchomienia rehabilitacji na pustym oddziale.

- To są nasze plany, założenia, wystąpiliśmy do NFZ, nie mamy jeszcze odpowiedzi, więc nic konkretnego na temat terminu nie mogę powiedzieć - odparła  Małgorzata Głowaty. 

W zakresie kardiologii interwencyjnej ŁOW NFZ podpisał poza umowami ze szpitalami w sieci,  6 umów, by zapewnić  dostępność do pracowni hemodynamicznych w regionie. We wszystkich przypadkach konkursy zostały ogłoszone na grupy powiatów. Kontrakt ze Scanmedem na IV kwartał 2017 r. wynosi niemal 1,5 miliona zł ( 1 499 000 zł ) i został podpisany na okres do 30 czerwca 2021 r.

REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone