Zamknij

Sto lat dla Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej!

11:47, 01.10.2017 O.R
Skomentuj

Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej zorganizował wczoraj w Kutnowskim Domu Kultury obchody jubileuszu 45-lecia działalności tej zacnej kutnowskiej organizacji pozarządowej. W jubileuszu wzięli udział zaproszeni goście, członkowie Towarzystwa. i przyjaciele czy sympatycy organizacji.

Najpierw wystąpiła Bożena Gajewska, prezes TPZK, która podkreśliła jak ważna jest miłość do małej ojczyzny, jak ważny dla rozwoju i budowania tożsamości społeczności jest regionalizm. - Miłość do ojczyzny tej dużej i tej małej przejawia się nie tylko w szlachetnych  wielkich czynach to dbałość o zwykłe rzeczy, o czystość na ulicach, wspieranie mieszkańców w osiąganiu sukcesów jak doping w sporcie czy kulturze, to szerzenie dobrej opinii o mieście na zewnątrz - mówiła Gajewska.

Prezes TPZK przytoczyła aspekty szerokiej działalności organizacji od archiwizowania dziejów Kutna jego historii, przez dbałość o cmentarz żydowski i kulturę żydowską, zabytkowe groby na cmentarzach w powiecie, rajdy, gry miejskie, upowszechnianie SIM, i wiele wiele innych, dziękowała wszystkim, z którymi organizacja współpracuje od samorządów, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, po szkoły, instytucje kultury, inne organizacje, media. Doceniła członków zwykłych Towarzystwa, przypomniała też o zasłużonych, których już z nami nie ma. 

- Bez was nic byśmy nie mogli zrobić, to dzięki wam działamy, mamy pomysły - dodała Gajewska.

W przemowie prezes TPZK nie zabrakło wspomnień o byłych szefach organizacji Andrzeju Urbaniaku, Marku Wójkowskim.

Uroczystość 45-lecia organizacji była znakomitą okazją do wręczenia odznaczeń państwowych. Zastępca dyrektora Departamentu Narodowych Instytucji Kultury MKiDN Ewa Wytrążek wręczyła Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” rzeźbiarzowi Tadeuszowi Kacalakowi, natomiast Odznaki Honorowe Zasłużony dla Kultury Polskiej Bożenie Gajewskiej, ś.p . Jerzemu Łompiesiowi - odebrała ją małżonka niedawno zmarłego regionalisty oraz rzeźbiarzowi Józefowi Stańczykowi.

- To nagroda dla wszystkich rzeźbiarzy u nas, dziękuję za dostrzeżenie piękna w prostocie - powiedział Józef Stańczyk.

Zarząd TPZK z kolei wręczył odznakę Honorowego Członka TPZK jego założycielowi Lechosławowi Kubiakowi urodzonemu w lutym 1928 roku w Łodzi, kutnianinowi, który podczas wojny służył w AK, potem był księgarzem, nauczycielem liternictwa i reklamy w ZSZ nr 2, inicjatorem bardzo wielu kół hobbystycznych, instytucji kultury w mieście.

W tym roku „Amicusy TPZK” trafiły do Jarosława Domagały i Autoryzowanego Serwisu Samochodowego Zachorscy,  „Złote Odznaki TPZK” do Danuty Ujazdowskiej, Karola Kucharskiego i Mirosława Simińskiego, Listy Gratulacyjne m.in. do Elżbiety Żółtowskiej, Jana Wasiaka, Marka Olczaka, Anny Olczak, Dagmary Kawki, Sławomira Małasa. 

Jubileusz był też okazją do promocji wydawnictwa albumowego „Kutno – miejsca i ludzie. Obrazy zachowane w pamięci mieszkańców” wydanego przez TPZK, a współfinansowanego przez Prezydenta Miasta Kutna. Zdjęcia zawarte w wydawnictwie pochodzą od mieszkańców Kutna, przedstawiają miejsca i sceny ważne  dla całej społeczności ale też dla ich darczyńców. 

Szacownemu jubilatowi gratulowali senator członek Towarzystwa Przyjaciół Łodzi Ryszard Bonisławski, władze powiatu, miasta, burmistrz Krośniewic, dyrektor biura posła Tadeusza Woźniaka, radny sejmiku Robert Baryła, który poinformował zarząd organizacji o przyznanej nagrodzie przez Sejmik Wojewódzki w Łodzi w kwocie 4 tys. zł, dyrektorzy instytucji, szkół, organizacji pozarządowych. Marek Jankowski przewodniczący Rady Powiatu w Kutnie wręczył zarządowi TPZK tytuł Zasłużony dla Powiatu Kutnowskiego, z legitymacją nr 1.

Uroczystość uświetnił koncert Kameralnego Zespołu Wokalnego „Cantabile” przy TPZK pod dyrekcją Joanny Domagały i oczywiście nie zabrakło tortu i toastów.

Obchodom towarzyszyła wystawa okolicznościowa poświęcona działalności TPZK, w tym m.in. kroniki, wydawnictwa, rzeźba ludowa , malarstwo i rękodzieło artystyczne.

Niżej efekt współpracy Kutnowskiej Akademii Filmowej z TPZK z okazji ich święta. Spot promocyjny autorstwa Akademii, ze szczególnym uwzględnieniem Piotra Tomaszewskiego, odpowiedzialnego za zdjęcia i montaż. Kutnowska Akademia Filmowa to otwarty projekt edukacyjny Kina Kutnowskiego Domu Kultury. Grupa skupia miłośników kinematografii w każdym wieku – zainteresowanych zarówno jej aspektami teoretycznymi, jak  i praktycznymi. Kutnowscy filmowcy-amatorzy raz w roku realizują swoje pomysły podczas warsztatów z profesjonalnymi reżyserami i operatorami. Do tej pory z tej współpracy powstały dwa krótkometrażowe filmy: dokumentalny „Czy to ty?" oraz fabularny „Żeby zdążyć". Nowo nabyte umiejętności pozwalają Kutnowskiej Akademii Filmowej także na realizację innych form filmowych. Projekt spotu z okazji jubileuszu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej był jednym z nich.

 

Galeria zdjęć

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

kucienkokucienko

5 6

Szału na widowni nie było. Raczej we własnym sosie towarzystwo wzajemnej adoracji. 14:47, 01.10.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

(L)(L)

0 0

Może to dla tego, że to impreza zamknięta ;) 20:48, 02.10.2017


reo

TomekTomek

5 0

Gratuluję z całego serca Panu Tadeuszowi Kacalakowi. Jest to wielka osobowość, która napewno zasłużyła na tą nagrodę. 16:05, 01.10.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ZygmuntZygmunt

0 3

Owszem są w tym gronie Ci co zasłużyli na nagrody, ale przy okazji cała rzesza lanserów. 19:13, 01.10.2017


IronArmouredIronArmoured

3 0

Gratulacje dla Pani Grażyny i wszystkich ludzi pozytywnie nastawionych do Ziemi Kutnowskiej. 09:39, 02.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KtośKtoś

4 0

Bożeny, nie Grażyny. Świetna gala i świetne zdjęcia pana Piotra. 21:21, 02.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%