Zamknij

Na czym polega windykacja należności?

09:58, 09.11.2018 (.) Aktualizacja: 09:58, 09.11.2018
Skomentuj

Windykacja należności jest instytucją znaną już od czasów Cesarstwa Rzymskiego. Polega ona na dochodzeniu roszczeń, które należą się wierzycielowi. Windykacja odbywa się w oparciu o poszczególne czynności. Oznacza to, że jest to dość sformalizowany proces, wymagający nie tylko wiedzy, ale i doświadczenia. Wszystko to, aby odzyskanie wierzytelności było skuteczne. Jak zatem szczegółowo wygląda windykacja?

Windykacja przedsądowa bez tajemnic

Windykacja przedsądowa ma zawsze charakter polubowny. To stosunkowo proste czynności, które mają na celu zdyscyplinowanie dłużnika i zachęcenie go do uregulowania należności dobrowolnie. W jaki sposób się ona odbywa? Otóż przede wszystkim to wysyłanie monitów drogą mailową bądź też za pomocą faksu lub listów poleconych. Dobrym sposobem jest również wykonywanie telefonów w sprawie przypomnienia o zaległościach. W praktyce najczęściej spotyka się jednak tradycyjne wezwanie do zapłaty wysłane listem poleconym. Co powinno zawierać? Przede wszystkim dane wierzyciela i dłużnika, a także szczegółowe wskazanie należności, której ono dotyczy. Warto również poinformować w nim dłużnika o ewentualnych konsekwencjach prawnych, jakie pociągnie za sobą niespłacenie długu w wyznaczonym terminie. Chodzi tutaj o wniesienie sprawy do sądu. Wszystkie te zabiegi są niezwykle ważne z punktu widzenia ewentualnego postępowania sądowego, albowiem będą stanowić dowód.

Windykacja sądowa jako kolejny krok

Jeżeli opisane powyżej środki nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, wówczas należy skierować sprawę na drogę sądową. W takim przypadku konieczne będzie ustalenie właściwej procedury. Otóż w zależności od źródła zobowiązania, właściwe będzie postępowanie nakazowe bądź upominawcze. Istnieje również możliwość wniesienia sprawy do tak zwanego e-Sądu. Bez względu na rodzaj postępowania, należy koniecznie zwrócić uwagę na jedną rzecz – na przedawnienie. Większość roszczeń o charakterze pieniężnym ulega bowiem przedawnieniu. Oznacza to, że po upływie określonego prawem terminu ich dochodzenie staje się bezskuteczne. Decydując się na rozpoczęcie sprawy sądowej warto zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy profesjonalnej firmy windykacyjnej. Jedną z nich jest Kancelaria AIF. To doświadczony zespół specjalistów, pomagających wierzycielom odzyskiwać należności. Z całą pewnością skorzystanie z usług firmy windykacyjnej przyspieszy i usprawni proces dochodzenia wierzytelności. Zresztą nie wszyscy wierzyciele mają czas na to, aby zajmować się sprawą samodzielnie.

Windykacja należności to jeden z nieodłącznych elementów prowadzenia działalności gospodarczej. Jednak również w codziennym życiu każdy z nas może spotkać się z nieuczciwym dłużnikiem, który nie spłaca należności. W takim przypadku nie pozostaje nic innego, jak tylko rozpocząć procedurę związaną z dochodzeniem roszczeń. A jeśli będzie taka potrzeba, być trzeba być także przygotowanym na wniesienie sprawy do sądu, a nawet oddanie egzekucji komornikowi.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

MikeMike

0 0

Grunt to skorzystać z usług sprawdzonej firmy. Osobiście mogę polecić ICG Group - mają międzynarodowe doświadczenie, które jest gwarancją skuteczności. 10:31, 02.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%