Zamknij
REKLAMA

Praca w Szwajcarii – co warto wiedzieć

09:54, 16.04.2018 | (.)
Skomentuj

Pomimo coraz lepszych wyników gospodarczych, wciąż wiele osób decyduje się na emigrację w celach zarobkowych. Oprócz tego wiele osób będzie chciało dorobić sobie w czasie zbliżających się wakacji. Jednym z ciekawych krajów, które warto rozważyć, decydując się na podjęcie pracy za granicą, może być Szwajcaria. Zwłaszcza, że od 2014 r. kraj ten zniósł ograniczenia w przyjmowaniu imigrantów zarobkowych z Polski. Warto wcześniej jednak zapoznać się ze specyfiką rynku pracy tego państwa.
 

Zarobki i specyfika pracy w Szwajcarii

Zanim zdecydujesz się na wyjazd, warto zastanowić się, czy praca w Szwajcarii może się opłacać. Odpowiedź jest jedna: to zależy. Każdy rynek pracy ma swoją specyfikę. Jedne zawody są bardziej opłacane w jednych krajach, inne w drugich. Zarobki w Szwajcarii będą jednak znacznie wyższe niż w Polsce. Wystarczy powiedzieć, że średnia zarobków netto w tym kraju wynosi w przybliżeniu 24 tysiące złotych. Dla przykładu zarobki brutto kilku konkretnych zawodów: personel sprzątający, sprzedawcy czy fryzjerzy mogą liczyć na zarobki ok. 12 tys. zł miesięcznie, jeszcze więcej zarobią ochroniarze, ogrodnicy czy mechanicy samochodowi (ok. 15 tys.), wyspecjalizowani budowlańcy, tynkarze czy malarze (ok. 17 tys.).

Dobrze zarobi tu początkujący marketingowiec (ok. 18 tys.) no i oczywiście przedstawiciele branży IT. Jest jednak druga strona medalu – koszty życia są także proporcjonalnie większe, zwłaszcza w dużych miastach. Należy zatem dobrze się zastanowić przed podjęciem decyzji o wyjeździe. Ponadto część zarobków będziemy musieli przeznaczyć na ubezpieczenie zdrowotne.  Praca w Szwajcarii będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które biegle posługują się językiem niemieckim. Pomocne mogą być angielski czy francuski (na zachodzie kraju), ale najważniejsze znaczenie ma właśnie znajomość niemieckiego.

Praca bez znajomości języka

Bezrobocie w Szwajcarii w roku 2017 wynosiło 4,4% i było jednym z najniższych w Europie. Oznacza to, że poszukiwani są tam pracownicy nawet bez znajomości języka. Znalezienie dobrze płatnej pracy może być jednak utrudnione. Niemniej, wielu Polaków, którzy od kilku lat prowadzą własną działalność w Szwajcarii, poszukują pracowników z Polski.

Oczywiście znajomość języka nie będzie konieczna (choć przydatna) przy poszukiwaniu pracy sezonowej. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują sobie dorobić, zwłaszcza dla studentów. Być może uda się przy okazji zobaczyć choć trochę tego pięknego kraju i zwiedzić najważniejsze zabytki. Może to być również dobra sposobność do sprawdzenia swojej znajomości języka niemieckiego.

((.))

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone