Zamknij
REKLAMA

Jakie warunki musi spełniać pojazd, aby być taksówką?

13:29, 16.02.2018 | Redaktor
REKLAMA
Skomentuj

Taksówka to pojazd, który musi spełniać pewne wymagania techniczne w zakresie wyposażenia oraz wymogi wynikające z przepisów prawnych. Szczegółowe wytyczne zawarte są m.in. w kodeksie drogowym oraz prawie przewozowym.

Zgodnie z Ustawą o ruchu drogowym, taksówka to samochód odpowiednio wyposażony i oznaczony. Jej przeznaczeniem jest przewożenie nie więcej niż 9 osób, łącznie z kierowcą. Oprócz tego pojazd ten służy również do transportu bagażu podręcznego pasażerów.

Taksometr, kasa fiskalna itp.

Obowiązkowym wyposażeniem taksówki jest zalegalizowany taksometr elektroniczny z ważnym dowodem legalizacji, który nalicza opłatę; połączony jest on z kasą fiskalną. Oprócz tego w pojeździe znaleźć się muszą co najmniej dwa miejsca dla pasażerów i nie mniej niż dwoje drzwi z każdego boku nadwozia lub dwoje drzwi z prawej strony, jedne z lewej strony i jedne z tyłu nadwozia. Taksówka posiadać musi także bagażnik na podręczny bagaż pasażerów, apteczkę do udzielenia doraźnej pomocy oraz ogumione koło zapasowe. Na dachu pojazdu zamontowane musi być dodatkowe światło z napisem „TAXI”, które powinno być widoczne po zapadnięciu zmroku z odległości co najmniej 50 m przy dobrej przejrzystości powietrza. Jego barwa powinna być biała lub żółta samochodowa, z czarnymi napisami widocznymi z przodu i z tyłu pojazdu. Można stosować także dodatkowe lampy z napisami określającymi firmę, jej telefon lub inne dane, dodatkowo identyfikujące taksówkę – również o określonej barwie światła, w konkretnie wskazanym miejscu (źródło: http://wiu.com.pl/jakie-warunki-musi-spelniac-pojazd-taksowki/).

Lokalna identyfikacja

Może się też zdarzyć, że zgodnie z prawem miejscowym taksówka będzie musiała nosić dodatkowe oznaczenia, takie jak nazwa miejscowości, herb miejscowości, numer boczny oraz inne oznaczenia identyfikujące miejscową taksówkę. Prowadząc taksówkowy biznes, trzeba spełniać również wymogi prawne (m.in. należy przedstawić oświadczenie o niekaralności i mieć ukończone 21 lat), a także mieć licencję przypisaną konkretnemu autu, wydawaną przez prezydenta miasta lub wójta czy burmistrza danej gminy. Sam pojazd powinien być także właściwie ubezpieczony. Polisy dla taksówek nie są niestety usługą, którą oferowałoby wiele towarzystw czy brokerów ubezpieczeniowych. Przykładowe propozycje Cheap Taxi Insurance, czyli taniego ubezpieczenia taksówkowego, można znaleźć np. na stronie działającej na rynku brytyjskim firmy Taxi Insurer. Ze względu na charakter pracy, większe ryzyko zniszczeń oraz napraw czy wypadków, warto pomyśleć o pakiecie kompleksowym obejmującym OC, AC, NNW i Assistance

Oferta powyżej wspomnianej firmy dostępna jest pod adresem https://www.taxiinsurer.co.uk/taxi-insurance/

(Redaktor)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone | 2018