Zamknij

X Festiwal Szaloma Asza w Grabskim

14:44, 06.10.2017 Redaktor
Skomentuj

W drugim dniu X Festiwalu Szaloma Asza odwiedzili "Grabskiegp" wyjątkowi goście, którzy przeprowadzili zajęcia w języku angielskim. Staje się już tradycją, że prawnuk pisarza, pan David Mazower spotyka się z młodzieżą, aby opowiedzieć o swoim sławnym pradziadku.

W tym roku wygłosił bogato ilustrowaną rodzinnymi zdjęciami prelekcję nt. "Sholem Asch and Poland - a bittersweet affair", w czasie której opowiedział o środowisku rodzinnym pisarza, jego buntowniczej naturze, twórczości, kontaktach z innymi literatami tego okresu oraz przyczynach, dla których zdecydował się na stałe zamieszkanie poza Polską. W prelekcji uczestniczyli uczniowie "Grabskiego", "Dąbrowszczaka" i "Staszica". Podobne spotkanie odbyło się później w II LO dla uczniów "Kasprowicza".

Następnie grupa uczniów w "Grabskim" wzięła udział w 2-godzinnym seminarium nt. Izraela, kultury jidysz i języka hebrajskiego, które poprowadziła dr Sima Beeri, związana zawodowo z University College w Londynie, która z racji i zawodu, i pasji zajmuje się językiem i kulturą jidysz. Młodzież usłyszała i zobaczyła najciekawsze miejsca w Izraelu (Jerozolimę i Tel Aviv), dowiedziała się o historii tego kraju, dziejach diaspory żydowskiej oraz - co cieszyło się wielkim zainteresowaniem - próbowała pisać wyrazy alfabetem hebrajskim i nauczyła się kilku zwrotów grzecznościowych w tym języku.

Osobami uczestniczącymi w spotkaniach z młodzieżą było również dwoje gości z Yiddish Book Center z Massachussetts w USA.
Inicjatorką i organizatorką wszystkich spotkań była pani Halina Sankowska, nauczycielka Zespołu Szkół nr 3 im. Wł. Grabskiego. Warto wspomnieć, że "Grabski" już po raz drugi jest jednym z partnerów MiPBP w Kutnie w organizacji Festiwalu Szaloma Asza.

Halina Sankowska

(Redaktor)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%