Zamknij

Będziemy razem szli: Jesienny pan i ja. Irena Santor i Roman Orłow

10:19, 06.10.2017 O.R
Skomentuj fot. Adam Pietrusiak/ KDK fot. Adam Pietrusiak/ KDK

Wczoraj w Kutnowskim Domu Kultury odbył się wyjątkowy koncert nie tylko za sprawą gwiazdy polskiej piosenki, ale i autora ponad 300 kompozycji, w tym utworów śpiewanych przez Irenę Santor - Romana Orłowa. Niespodziewane spotkanie wielkiej piosenkarki i autora muzyki  do śpiewanych przez nią utworów wycisnęło łzy z niejednych na sali oczu. 

Irena Sanator jak zawsze w formie, z głosem jak dzwon, zaśpiewała swoje ponadczasowe przeboje i nowe utwory. Brawom nie było końca.

Roman Orłow wraz z rodziną osiadł w Kutnie, 20 października skończy 95 lat. Jest malarzem i kompozytorem.Wkrótce na naszych łamach rozmowa z panem Romanem.

Tak o Romanie Orłowie czytamy w  bibliotecepiosenki.pl/ Absolwent Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. Syn skrzypka i pedagoga Grzegorza Orłowa oraz pianistki Anny Młynarskiej. Gry na fortepianie uczył się od szóstego roku życia, początkowo pod kierunkiem matki, później prywatnie i samodzielnie. W czasie powstania warszawskiego dostał się do niewoli niemieckiej. Po zakończeniu wojny trafił do II Korpusu gen. Władysława Andersa we Włoszech. Po powrocie do kraju ukończył studia plastyczne i podjął pracę w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Jako kompozytor zadebiutował w 1957 r. piosenką Nieprawda dla kabaretu „Wagabunda”.

We współpracy z Wojciechem Młynarskim pisał piosenki dla kabaretu klubu studenckiego „Hybrydy” w Warszawie, m.in. do programów Radosna gęba stabilizacji i Ludzie to kupią. Jest kompozytorem wystawionego w 1966 r. w Operetce Warszawskiej musicalu Tam Tam (współautor Figiel, Piotr, Czubaty, Roman, libretto T. Polanowski) oraz piosenek m.in. dla Hanny Banaszak, Ewy Bem, Andrzeja Dąbrowskiego, Kaliny Jędrusik, Kalina, Marii Koterbskiej, Haliny Kunickiej czy Ireny Santor.

Piosenka z jego muzyką Z kim tak ci będzie źle, jak ze mną zwyciężyła w organizowanej przez Polskie Radio Giełdzie Piosenki w Warszawie w 1963 r. i na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1964 r. Na festiwalu tym uzyskał także I nagrodę w kategorii piosenki aktorsko-literackiej za Spaloną ziemię. Na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot ’68 Włoszka Annarita Spinaci otrzymała I nagrodę za interpretację jego piosenki Jesienny pan, a Japonka Miki Nakasone, także śpiewająca tę piosenkę, zdobyła wówczas nagrodę publiczności. Za Ptakom podobni otrzymał w 1969 r. I nagrodę w organizowanym przez Ośrodek Telewizyjny Katowice i „Panoramę Śląską” konkursie na piosenkę 25-lecia. Zdobyła ona również nagrodę specjalną na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’69. Kolorowa piosenka wykorzystana została w filmie Mocne uderzenie (reż. Jerzy Passendorfer).

W połowie lat 70. wycofał się z życia muzycznego. Za namową Bianusza Roman Orłow zaczął ponownie komponować w 1988 r. Rok później w konkursie na piosenkę o Warszawie zdobył II nagrodę za Nowy Świat – Królewski trakt.

To fragment utworu skomponowanego przez Orłowa pt. Jesienny pan. 

Gdy park pożółknie znów,
Powróci znowu tam.
Jesieni szukać barw,
Jesienny śmieszny pan.

A wtedy spotkam go
I pójdę z nim przez park,
On będzie blisko tak,
Mych rąk, mych warg!

Gdy park pożółknie znów
I biała wzejdzie mgła,
Będziemy razem szli:
Jesienny pan i ja.

(O.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%