Zamknij

Ekogroszek workowany do kotłów z podajnikiem

12:45, 27.07.2020 (.) Aktualizacja: 14:21, 15.12.2020
Skomentuj

Ekogroszek jest tanim i dobrym paliwem, perfekcyjnie dostosowanym do kotłów z podajnikiem. Dysponując tego rodzaju urządzeniem ograniczasz obsługę systemu grzewczego do absolutnego minimum.

Ekogroszek jest tanim i dobrym paliwem, perfekcyjnie dostosowanym do kotłów z podajnikiem. Dysponując tego rodzaju urządzeniem ograniczasz obsługę systemu grzewczego do absolutnego minimum. W praktyce wystarczy załadować opał i usunąć popiół z popielnika co kilka dni. Kotły z podajnikiem to sprzęt wysokiej klasy, wykonany z materiałów redukujących straty cieplne. Utrzymanie stałej temperatury jest dzięki nim łatwiejsze, co dodatkowo ogranicza zapotrzebowanie na opał w całym sezonie. 

Kupując dobry ekogroszek możesz chronić swój kocioł przed poważną awarią.

Dysponując nowoczesnym kotłem retortowym od razu stoisz na wygranej pozycji. Dzięki takiej inwestycji możesz kupować mniejsze ilości opału i oszczędzić w ten sposób spore pieniądze. Czy oznacza to, że możesz kupować dowolny węgiel ekogroszek i nie przejmować się zbytnio jego parametrami? Bynajmniej. Ekogroszek złej jakości może powodować skutki trudne do przewidzenia dla domowej instalacji.

O bezpieczeństwie użytkowania w dużej mierze decyduje spiekalność ekogroszku. Jest ona wyrażana w tak zwanym Indeksie Rogi i pokazuje zdolność węgla ekogroszku do przechodzenia podczas spalania w stan plastyczny. Po zastygnięciu płynna masa zlepia się w tak zwane złogi, które nie tylko są trudne do usunięcia, ale i mogą uszkodzić mechanizm kotła. Dobry ekogroszek powinien charakteryzować się spiekalnością, która nie przekracza 20 RI. Paliwa najwyższej klasy, takie jak Ekogroszek Orzeł i Ekogroszek Niedźwiedź mają zdolność spiekania na poziomie 12 RI.

Ekogroszek powinien być jak najbardziej wolny od zanieczyszczeń.

Chcąc zadbać o utrzymanie kotła w dobrej kondycji, należy także zwracać uwagę na zawartość siarki w kupowanym węglu ekogroszku. Jeśli będzie jej zbyt dużo, może się ona osadzać na elementach kotła, powodując ich korozję. Dodatkowo to właśnie siarka decyduje o przykrym zapachu spalin. Im jej mniej, tym czystsze będzie powietrze w Twoim otoczeniu. Z tego względu nigdy nie kupuj ekogroszku, który zawiera więcej niż 0,6% siarki. Jeśli jest jej więcej, trudno określić tę wartość jako śladową.

Czynnikiem istotnym ze względów higienicznych i ekologicznych będzie także ilość popiołu w ekogroszku. Siarka decyduje o przykrym zapachu spalin, popiół zaś wyraźnie wpływa na ich ilość. Mianem popiołu określa się bowiem wszystkie substancje niepalne w ekogroszku. Warto również pamiętać, że jeśli w kupionym ekogroszku popiołu będzie mniej niż 6%, czyszczenie popielnika będzie łatwe i nie zabierze Ci zbyt wiele czasu.

Wysoka kaloryczność ekogroszku pozwoli uzyskać więcej energii podczas spalania.

Sprawność kotłów z podajnikiem wynosi zwykle co najmniej 80%. Niejednokrotnie oscyluje raczej wokół 90%, a w szczególnych przypadkach (kotły kondensacyjne) może przekraczać 100%. Oznacza to, że dla uzyskania tego samego efektu ich właściciele mogą spalać znacznie mniej opału, niż użytkownicy pieców tradycyjnych. Jeśli pokusisz się o proste przeliczenia, szybko zobaczysz, że wyższa kaloryczność zawsze opłaci się w dłuższym przedziale czasowym. 

Ekogroszek powinien mieć wartość opałową 24-26 MJ/kg. Jeszcze więcej można często oszczędzić na paliwach premium o kaloryczności 28 MJ/kg. Od tej reguły istnieje tylko jeden wyjątek. W cieplejszych miesiącach, gdy mury budynku są nagrzewane od zewnątrz i dodatkowego ciepła potrzebujesz raczej tylko w chłodniejsze noce, niekoniecznie wykorzystasz w pełni uzyskaną z wysokokalorycznego ekogroszku energię cieplną. Dlatego na okres letni lepiej wybrać tańszy węgiel ekogroszek o nieco niższej wartości opałowej.

Ekogroszek workowany będzie miał wysoką jakość przez cały okres przechowywania.

Opakowanie ekogroszku nie służy wyłącznie do ozdoby. Ma przede wszystkim ochronną funkcję. Ekogroszek pakowany w worki foliowe z systemem mikrowentylacji ma zapewniony minimalny, niezbędny dostęp powietrza. Nie ma jednak ryzyka, że będzie ulegał wietrzeniu, jak ma to miejsce w workach płóciennych lub jutowych albo wtedy, kiedy węgiel ekogroszek składuje się luzem. Worki foliowe zabezpieczają także ekogroszek przed podchodzącą z ziemi wilgocią.

Na opakowaniu ekogroszku znajduje się także specyfikacja producenta, który gwarantuje zgodność parametrów opału z oznaczeniami.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%