Zamknij

Zwiedzanie Krakowa inaczej niż zwykle

11:06, 02.07.2020 (.) Aktualizacja: 11:06, 02.07.2020
Skomentuj

W przewodnikach po Krakowie znajdziecie zwykle to samo: Kościół Mariacki, Wawel, Sukiennice, Kazimierz, Kopalnia Soli w Wieliczce… Te wszystkie miejsca rzeczywiście są niesamowite, ale zna je już chyba każdy. W Krakowie można się zakochać, można odwiedzać te wszystkie perełki raz za razem i cały czas odkrywać je na nowo. Można też spędzić czas w Krakowie na spacerach po malowniczych uliczkach i podziwianiu cudów architektury i sztuki. Można też zwiedzić Kraków nieco inaczej i tu właśnie zapraszam Was do dalszej lektury, z której dowiecie się co można robić w Krakowie, a czego zwykle w przewodnikach nie znajdziecie.

Transport i zakwaterowanie

Do Krakowa tradycyjnie możecie dotrzeć samochodem, pociągiem, kursującymi autobusami lub samolotem. Po Krakowie przemieszczać możecie się również w jeden z tradycyjnych sposobów, ale możecie również skorzystać z gotowych pakietów wakacyjnych oferowanych przez firmę KrakowDirect i czas spędzić inaczej. Prywatny kierowca odbierze Was z dworca, zawiezie do miejsca zakwaterowania, a potem będzie Wam towarzyszył w odkrywaniu Krakowa na nowo. Jeśli natomiast chodzi o zakwaterowanie, to dostępnych jest tu setki opcji noclegowych na każdą kieszeń. W zależności od tego co wolicie możecie znaleźć pokój w hotelu lub większy apartament.

Lasek Wolski

Położony w zachodniej części Krakowa Las Wolski sprawia wrażenie jakbyśmy przenieśli się zdecydowanie dalej od Krakowa i nie daje po sobie poznać, że nadal znajdujemy się 6 kilometrów od Rynku Głównego. Szlaki turystyczne na terenie Lasku są bardzo dobrze oznakowane, więc możecie spokojnie oddać się jego urokom. Oprócz tras pieszych są tu trasy rowerowe, a także trasy do jazdy konnej. Poza wędrówkami po lesie możecie również odwiedzić:

  • tutejsze ZOO znajdujące się w samym sercu rezerwatu,
  • Zamek w Przegorzałach - wybudowany w czasie II wojny światowej i będący jednym z niewielu dzieł architektonicznych III Rzeszy
  • Willa Baszta
  • Klasztor Kamedułów
  • Kopiec Piłsudskiego

Wycieczka do Lasku Wolskiego to świetne miejsce, żeby odpocząć do dźwięków miasta i odetchnąć świeżym, leśnym powietrzem.

Spływ Dunajcem

Jeśli jesteście fanami aktywnego spędzania czasu, to jestem pewna, że ta atrakcja przypadnie wam do gustu. Spływ Dunajcem to świetna forma zarówno na aktywny dzień jak i na chwilę relaksu na łonie natury. Dunajec przepływa przez malownicze tereny Pienin, więc po drodze czekają na was zapierające dech w piersiach górskie widoki. Spływ zaczyna się we wsi Sromowce, a cała trasa do Szczawnicy ma 18 km, a jej pokonanie zajmuje niecałe 3 godziny. Z racji tego, że spływ kończy się w innym miejscu niż się zaczyna sugerowałabym wybór zorganizowanej wycieczki z Krakowa. Dzięki temu nie będziecie musieli martwić się ani powrotem, ani dotarciem na miejsce i będziecie mogli tylko rozkoszować się aktywnym dniem w pięknych okolicznościach przyrody.

Kraków rowerem

Tu też coś dla fanów aktywnego spędzania czasu. Na co dzień Kraków jest miastem dość zakorkowanym, więc znaczna część jego mieszkańców wybiera jako środek transportu właśnie rower. Ilość ścieżek rowerowych sprawia, że w zasadzie swoje zwiedzanie możecie przenieść na dwa koła i wszędzie rowerem jeździć. Jeśli jednak chcecie wybrać się na dłuższą wycieczkę to w Internecie znajdziecie masę tras rowerowych w Krakowie i jego okolicach na przykład Lasek Wolski, trasę z Krakowa do Tyńca, trasę wzdłuż Rudawy czy Wycieczkę do Niepołomic. Nie musicie się również martwić brakiem lub przewożeniem własnego sprzętu. W mieście funkcjonuje masa wypożyczalni, więc jestem przekonana, że znajdziecie rowery na miejscu.

Muzea inne niż wszystkie

Muzeum Narodowe, Galerię Sztuki w Sukiennicach czy Wawel zna każdy, jednak w Krakowie jest też wiele muzeów nieco innych. Z pewnością będziecie nimi zaineresowani szczególnie jeśli podróżujecie z dziećmi i będziecie chcieli zapewnić im ciekawą rozrywkę, jednak myślę, że duże dzieci też będą zadowolone.

Muzeum Lotnictwa - gmachu muzeum znajdziecie plakaty przedstawiające historię lotnictwa w Polsce, symulatory lotów, a także oczywiście samoloty. Świetna zabawa dla dużych i małych

Adres: al. Jana Pawła II 39

Muzeum Farmacji - tu przekonacie się do czego w farmacji używano wosku, czym były wina lecznicze, a także zobaczycie stare narzędzia aptekarskie - aparaty destylacyjne, tygle, alembiki, a na strychu będziecie mogli zobaczyć odwzorowaną dawną suszarnię ziół leczniczych

Adres: ul. Floriańska 25

Muzeum Pinballa - podróż w czasie do lat 90. I historia automatów do gier. Na maszynach postawionych w muzeum dalej można grać, więc przygotujcie się na długie godziny tu spędzone

Adres: ul. Stradomska 15

Ogród Doświadczeń - sensoryczny park naukowy na świeżym powietrzu, w którym możecie spróbować swoich sił przy robieniu różnego rodzaju różnych eksperymentów.

Adres: al. Pokoju 68

Muzeum Witrażu - muzeum, w którym zobaczycie nie tylko efekt końcowy, ale też proces tworzenia. Możecie tu zobaczyć, jak powstają witraże stojąc bezpośrednio u boku artystów i rzemieślników. Zwiedzanie jest możliwe tylko z przewodnikiem i tylko o określonych porach, a wszystkie informacje znajdziecie na stronie internetowej https://muzeumwitrazu.pl/zwiedzanie/

Adres: al. Zygmunta Krasińskiego 23

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%