Zamknij

Porady lekarskie online w dobie pandemii i nie tylko!

18:24, 01.06.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 18:25, 01.06.2020

W dobie pandemii niestety utrudniony jest dostęp do opieki medycznej. Wprowadzono takie przepisy, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Jednak pacjenci nie zostali na lodzie. Kołem ratunkowym zdaje się tutaj być telemedycyna i porady lekarskie przez internet.

Nie jest to zupełnie nowa koncepcja, jednak w Polsce jeszcze nigdy nie była stosowana na tak szeroką skalę. Warto zauważyć, że korzystanie z alternatywnych rodzajów kontaktu z lekarzem jest nie tylko koniecznością, ale także stanowi rozwiązanie wygodne.

Porady lekarskie przez internet

Na wizytę lekarską można umówić się przez telefon czy internet (najczęściej poprzez stronę interesującej nas placówki), natomiast sama konsultacja lekarska może odbywać się poprzez rozmowę telefoniczną, chat czy wideokonferencję z lekarzem. Przed umówioną konsultacją konieczne jest wypełnienie odpowiedniego formularza i wysłanie go przez internet do placówki. Należy podać tam wyczerpujące informacje dotyczące swoich dolegliwości oraz podać swoje dane osobowe.

Co można sprawnie załatwić na lekarskiej konsultacji online?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że porady lekarskie przez internet nie ograniczają się jedynie do niezobowiązującej rozmowy. Lekarz w trakcie konsultacji prowadzi notatki, które trafiają do naszej karty historii chorób. Poza tym ma prawo do wydania nam e-recepty, którą można zrealizować bez problemów w aptece, na podstawie opisywanych przez nas dolegliwości. W trakcie porady lekarskiej przez internet lekarz może także wystawić e-receptę w celu przedłużenia leków, które przyjmuje się stale, oraz antykoncepcję awaryjną i hormonalną. Co więcej, lekarze podczas konsultacji online mają prawo do wystawiania e-skierowań do lekarzy specjalistów i na badania, a także do wystawiania e-zwolnień lekarskich, jeśli pacjent skarży się na dolegliwości bólowe lub ma wyraźne objawy infekcji.

Kiedy można otrzymać e-zwolnienie lekarskie?

Do objawów infekcji, które kwalifikują pacjenta do uzyskania e-zwolnienia lekarskiego są: kaszel, ból gardła, katar, gorączka, wymioty, biegunka, a także zapalenie płuc, oskrzeli, gardła czy pęcherza moczowego. Natomiast do dolegliwości bólowych wymienia się między innymi bóle pleców, kręgosłupa, mięśni czy stawów, ale także złamania i inne urazy. Oczywiście istnieją inne, mniej częste przypadki, które również kwalifikują do otrzymania e-zwolnienia lekarskiego. Warto jednak wiedzieć, że nie otrzyma się e-zwolnienia, jeśli nie ma się żadnych objawów choroby, a zwolnienie jest potrzebne na przykład do tego, by opiekować się dzieckiem w domu.

Zalety korzystania z porad lekarskich przez internet

Porady lekarskie przez internet to udogodnienie, z którego z pewnością wiele osób będzie korzystać po minięciu sytuacji zagrożenia epidemiologicznego. To rozwiązanie szczególnie wygodne, jeśli chodzi o regularne wizyty u lekarza w celu przedłużania leków stałych. Ale to także idealne rozwiązanie podczas grypy czy dolegliwości bólowych – komfort pozostania w domu w stanie chorobowym jest nieoceniony, a taka praktyka pozwala zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusów i bakterii.

Dowiedz się więcej na stronie: OnlineRecepta.pl

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%