Zamknij

Psi język, czyli jak zrozumieć psa?

18:18, 01.06.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 18:19, 01.06.2020

Jeśli mamy psa od niedawna lub nie obserwujemy go zbyt uważnie, możemy nie zauważyć, że z nami „rozmawia”. Chociaż te zwierzaki nie potrafią mówić w naszym języku, to wysyłają mnóstwo komunikatów. Jak poznamy, choć podstawowe z nich, szybko okaże się, że… rozmawiamy z psem!

Prawda jest taka, że rozumiejąc psi język, nasza więź z pupilem będzie jeszcze większa. Pies będzie wiedział, że go kochamy i rozumiemy. Tak jak ludzie, każdy zwierzak jest inny, więc mogą pojawić się pewne niuanse w komunikacji, które są charakterystyczne konkretnie dla naszego pupila. Ale jest też mnóstwo uniwersalnych gestów i dźwięków, którymi posługują się wszystkie psy. Jak zrozumieć psa? Z pewnością musimy go dobrze poznać, a oprócz tego możemy posiłkować się gotowymi translatorami i… „słownikami psiej mowy”!

Czego pies używa do mówienia?

Całego siebie! Pies mówi postawą ciała, ogonem, oczami, zachowaniem i dźwiękami. Wiele osób nie zwraca na to uwagi, ale w zależności od tego, w jakim pies jest nastroju i co chce nam przekazać, będzie wyglądał i zachowywał się troszkę inaczej. Psa najłatwiej poznać w zabawie i to właśnie wtedy możemy zacząć obserwacje psiej mowy, a wbrew pozorom psi język jest bardzo bogaty. Poniżej znajdują się jedynie przykłady.

Jak zrozumieć psa – podstawy psiej mowy

Zacznijmy od oczu. Spokojne i szczęśliwe zwierzaki mają normalny kształt oczu, ale jeżeli stają się większe niż zazwyczaj, możemy podejrzewać, że nasz pies wyczuwa zagrożenie, albo pojawi się agresja. Natomiast kiedy oczka są mniejsze, jest to znak, że pupil się stresuje i boi. Piesek odwracający od nas wzrok, gdy do niego mówimy, informuje nas, że jest posłuszny.

Następny jest pyszczek. Zamknięte lub delikatnie otwarte fafle świadczą o spokoju i szczęściu. Otwarte szeroko, że musi schłodzić ciało, a zamknięte, że jest uległy albo się boi. Część psów pokazuje swoją uległość również poprzez pokazywanie przednich zębów, czemu towarzyszy opuszczona główka. Uszy, które są nienaturalnie podniesione, świadczą o tym, że pies czuje się zagrożony, cofnięte, że ma przyjazne zamiary.

Ogon! Oj każdy właściciel uwielbia patrzeć, jak szczęśliwy pies merda ogonem, ale niekoniecznie zawsze świadczy o radości. Psy machają ogonkiem także wtedy, kiedy są zdenerwowane. Spokojne zwierzę trzyma ogon w naturalnej pozycji, a jeśli do tego ma dobry nastrój, to może lekko lub po obrysie koła nim machać. Kiedy ogon jest opuszczony między dolnymi kończynami, pies pokazuje, że jest uległy lub przerażony.

Kolejnym charakterystycznym elementem psiego języka jest szczekanie. Niskie dźwięki mogą świadczyć o tym, że nasz pies wszedł w rolę obrońcy domu i chce odstraszyć intruza. Kiedy skomle, to najpewniej chce grać rolę biednego pieska chcącego nas zmiękczyć lub coś na nas wymusić. Warczenie w naszą stronę powinno być znakiem, że pies chce być traktowany poważnie. Ale pojawia się też w zabawie, na przykład podczas przeciągania i walki o zabawkę. A kiedy psiak wyje, to albo brakuje mu kontaktu z nami, albo z innymi psami.

Więcej informacji i praktycznych porad na https://www.zpazurem.pl/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%