Zamknij

Trzecia fala kawowa - czyli o kawie od kuchni

16:15, 21.03.2020 (.) Aktualizacja: 16:16, 21.03.2020
Skomentuj

Wiele osób nie wyobraża sobie początku dnia bez kawy. Coraz częściej jednak nie traktujemy tego czarnego trunku jako zło konieczne dla pobudzenia, a jako chwilę relaksu przy naparze, który posiada cały bukiet aromatów. To wszystko sprawia, że coraz częściej można usłyszeć o "trzeciej fali kawowej". Czym ona jest i dlaczego warto kupić świeżo paloną kawę zamiast tej produkowanej na masową skalę na cały świat?

Trzecia fala kawowa

Coraz większa ilość osób zwracających uwagę na jakość ziaren z jakich wykonana jest kawa spowodowała otwieranie się nowych palarni. Teraz to już nie tylko wielkie koncerny dostarczające kawy na cały świat, ale także lokalni producenci sprowadzający kawę z różnych zakątków świata i wypalający ją na lokalny rynek. Od początku lat 90. XX wieku mówimy o trzeciej fali kawowej. Konsumenci są bardziej świadomi wyborów kawy często dostarczanych przez lokalnych producentów. Polskie palarnie kawy są chwalone na świecie za doskonałą jakość i profil wypalenia, a nasi roasterzy stają na podiach konkursów międzynarodowych.

Proces palenia kawy od kuchni

Dobra palarnia kawy to przede wszystkim dwie rzeczy: odpowiednie ziarna i doświadczenie roastera (czyli osoby wypalającej kawę). A więc jak wgląda proces palenia kawy? Kawę wypala się w specjalnych piecach opalanych w większości gazem. Do podstawowych części takiego urządzenia należy zaliczyć bęben, palnik, cooling tray (miejsce w którym chłodzona jest kawa po paleniu), komin oraz panel sterowniczy (jeśli urządzenie posiada aparaturę sterującą).

Sam proces palenia nie należy do łatwych. W ziarnach kawy po wypaleniu może znajdować się nawet 1000 związków, z czego ok. 700 to związki zapachowe. W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednie ziarna. Docierają one do palarni z najodleglejszych krańców świata, jak Peru, Kolumbia czy Etiopia. Ziarna kawy wypala się w piecach, których temperatura może osiągać 250 stopni. Cały proces trwa od kilku do kilkunastu minut. Piec jest podgrzewany, a obracający się bęben dba o to aby ziarna były wypalone równomiernie. Roaster cały czas obserwuje temperaturę jaka panuje w piecu i kontroluje proces palenia. Po wystąpieniu zjawiska cracku kawa jest prawie gotowa do schłodzenia. Crack jest to gwałtowne wydostanie się pary wodnej w skutek pęknięcia owocu. Taki sam proces zachodzi np. podczas prażenia popcornu. Po wypaleniu kawa musi zostać schłodzona i oraz odgazowana, a następnie może zostać zapakowana. Opakowania profesjonalnych kawiarni często zawierają specjalny zawór, który umożliwia tylko ruch powietrza na zewnątrz. Dzięki temu dwutlenek węgla może wydostać się z opakowania, ale nie dostanie się do niego powietrze, dzięki czemu kawa na dłużej zachowa aromat. Hurtownia kawy odbiera ją od producenta, aby jak najszybciej mogła trafić do klientów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%