Zamknij

Lubisz pić świeże, zdrowe soki? Dzięki wyciskarce wolnoobrotowej szybko i łatwo przygotujesz soki w domu

11:07, 14.02.2020 (.) Aktualizacja: 11:55, 14.02.2020
Skomentuj

Szklanka świeżo wyciśniętego soku na śniadanie to sposób na dobrze rozpoczęty dzień. Wyciskanie soków nie jest trudne, a korzyści z własnoręcznego przygotowania domowych soków niebagatelne. Sprawdź, dlaczego warto samodzielnie wyciskać soki w wyciskarce.

Dlaczego warto pić soki owocowe i warzywne

Świeżo wyciśnięty sok z owoców i warzyw dostarcza organizmowi dużą porcję witamin i minerałów, jednocześnie dba o prawidłowe nawodnienie organizmu. Soki owocowe i warzywne są bardzo łatwo przyswajalne, wchłaniają się już pół godziny po wypiciu. W krótkim czasie można odczuć znaczny przypływ energii i sił witalny. Tego efektu nie da jedzenie owoców i warzyw. Po pierwsze nie wszystkie warzywa można jeść na surowo, po drugie – porcja, jaką należałoby zjeść, prawdopodobnie byłaby zbyt duża dla jednej osoby. Przy tym warto zauważyć, że o ile sok wchłania się bardzo szybko, to już wchłanianie owoców trwa długo. Na pełny efekt trzeba czekać kilka godzin. Choćby z tego powodu warto sięgać po świeżo wyciskane soki – są prawdziwą bombą witaminową, a efekty jej działania odczuwalne niemal natychmiast.

Soki owocowe i warzywne z powodzeniem zastępują napoje słodzone i gazowane, lepiej gaszą pragnienie i są zdecydowanie zdrowsze.

Dlaczego warto wyciskać soki w domu

Najbardziej wartościowe są świeżo wyciskane soki, a tych nie kupi się w sklepie. Nawet tak zwane soki jednodniowe nie są tak świeże, smaczne i wartościowe, jak soki robione w domu. Przy tym ich cena nie należy do najniższych. Za szklankę soku z buraków trzeba zapłacić ponad dwa złote. Za tę cenę można kupić przynajmniej dwa kilogramy buraków (ceny różnią się w zależności od sklepu) Z jednego kilograma wyciśniemy około 400 ml soku. Rachunek jest prosty – soki wyciskane w domu są tańsze. Koszt użycia wyciskarki jest tak nieduży, że można go pominąć.

Dysproporcje w kosztach uzyskania domowego soku i kupnie świeżego w sklepie będą większe w przypadku bardziej egzotycznych owoców. Przy tym oferta sklepów jest dość ograniczona, ciężko kupić sok z brokułów, mango czy jarmużu. Samodzielne wyciskanie soków pozwala na dowolne łączenie składników, co przekłada się na nieograniczoną ilość mieszanek smakowych soków owocowo-warzywnych.

Robiąc samodzielnie soki, możemy sami zadecydować, czy będą gęste jak nektar, czy klarowne jak tradycyjny sok. Służą do tego odpowiednie sita sprzedawane między innymi z wyciskarkami eldom.eu.

Wyciskarka wolnoobrotowa czy sokowirówka

Wyciskarki wolnoobrotowe goszczą na rynku stosunkowo krótko, ale wszystko wskazuje na to, że nie są kaprysem jednego sezonu. W porównaniu z tradycyjnymi wyciskarkami wypadają naprawdę dobrze. Ich wielkim plusem jest nieduża liczba obrotów na minutę (stąd nazwa), dzięki temu owoce i sok nie nagrzewają się i nie tracą nic ze swoich cennych właściwości. Innym czynnikiem, który przemawia za używaniem wyciskarki wolnoobrotowej, jest sposób rozdrabniania owoców i warzyw. W sokowirówce są one cięte nożami na mniejsze elementy, w wyciskarce zgniatane i miażdżone. Brak kontaktu z metalowymi ostrzami przemawia na korzyść wyciskarki. Bezpośredni kontakt z nożem to kolejny wrażliwy moment, w którym tracone są witaminy i minerały.

Używanie wyciskarki pozwala zdecydować, czy sok będzie klarowny, czy gęsty. W przypadku sokowirówki nie mamy tej możliwości, z niej zawsze wypływa klarowny, czysty sok.

Przeczytaj także: Wyciskarki wolnoobrotowe, czyli jak wydobyć wszystko co najlepsze z owoców

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

grażkagrażka

0 0

Nie mam czasu biegać po zakupy żeby robić soki, już od dawna wpadam tylko do sklepu, łapię butelkę pomarańczowego albo multiwitamina dr witt, bo te lubię najbardziej i biegnę na dalsze zakupy, siłownie albo na spotkanie z przyjaciółką. 15:55, 18.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%