Zamknij

Wezwanie do zaprzestania pochówków. Samowola budowlana na cmentarzu zatrzymana przez sąd!

11:39, 17.02.2020 O.R Aktualizacja: 15:52, 18.02.2020
Skomentuj

To już ostatnia z ostatecznych decyzji w sprawie samowoli budowlanej dokonanej przez parafię pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika na kutnowskim Łąkoszynie.  Naczelny Sąd Administracyjny wydał ostateczne orzeczenie w sporze mieszkańcy Kutna vs Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego,  tym samym wstrzymał wykonanie pozwolenia na rozbudowę cmentarza.

W połowie stycznia tego roku pisaliśmy o wygranej państwa Sławomiry i Michała Michalaków oraz Elżbiety i Henryka Baranowskich z Łąkoszyna reprezentowanych przez radcę prawnego Piotra Tarałę- Kowalczyka z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Kutnie. NSA stwierdził, że mieszkańcy Kutna, jako sąsiedzi cmentarza są stroną postępowania o wydanie decyzji na jego rozbudowę. A tego prawa odmawiał im kutnowski Sanepid, a za nim Łódzki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Mieszkańcy wygrali w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi, ale ŁPWIS złożył kasację, która została oddalona. 

Podobnie było w przypadku ostatecznej decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał rację skarżących, odrzucając argumentację Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. W Postanowieniu NSA z 22 stycznia 2020 roku czytamy: 

Uchwała Rady Miasta Kutno z 17 listopada 2015 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - będąca podstawą prawną wydania kwestionowanej decyzji - została podjęta pomimo braku stosownego wniosku biskupa oraz bez zgody właściwego inspektora sanitarnego , a zatem z naruszeniem prawa skutkującym stwierdzeniem jego nieważności. Sąd wskazał, że skoro także poprzednia uchwała z 7 marca 2001 r. została wyeliminowana z obrotu prawnego z mocą wsteczną to oznacza to, iż nie doszło do poszerzenia terenu cmentarza o 6 działek. 

Należy przyznać rację skarżącym, że prowadzenie przez zarządcę w dalszym ciągu rozbudowy cmentarza oraz dokonywanie kolejnych pochówków może spowodować w okolicznościach niniejszej sprawy trudne do odwrócenia skutki oraz spowodować wyrządzenie znacznej szkody. 

Przypomnijmy, jak doszło do przedłużenia widzimisię kutnowskich instytucji i parafii, poprzez uwikłanie w procesy

- Generalnie na poziomie Kutna nasze argumenty w ogóle nie są brane pod uwagę, wszystkie ograny działają zgodnie, próbując w jakiś sposób zalegalizować nieprawidłową rozbudowę cmentarza. I wszelkie działania podejmowane są bez jakiegokolwiek powiadomienia moich Klientów, choć są oni właścicielami działek w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza. Wiemy np. z pisma z 2 maja 2017 r. zawierającego wyjaśnienia Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Łodzi dla Głównego Inspektora Sanitarnego, że miało miejsce spotkanie w Starostwie Powiatowym w Kutnie, w którym - jak wynika z pisma - uczestniczyli przedstawiciele nadzoru budowlanego oraz sanepidu. Nie wiem, czy był obecny przedstawiciel parafii, ale najwyraźniej przedstawiciele tych 3 organów (tzn. starosty, inspekcji sanitarnej i nadzoru budowlanego) ustalili wówczas dalszy tok postępowania - mówi radca prawny Piotr Tarała-Kowalczyk w październiku 2017 roku. 

Starosta Kutnowski Krzysztof Debich 7 czerwca 2017 wydaje decyzję o pozwoleniu na budowę cmentarza już samowolnie rozszerzonego. 

Sanepid najpierw poinformował parafię o braku wymaganej dokumentacji, pozwalającej na wydanie zgody na rozszerzenie cmentarza (wynika to wprost z pisma do Głównego Inspektora Sanitarnego), parafia zleciła opracowanie takiej dokumentacji w maju 2017 r., a następnie 29 maja złożyła do PSSE w Kutnie wniosek o zaopiniowanie rozbudowy cmentarza (już dokonanej!). PSSE w Kutnie pismem z 30 maja zawiadomił o wszczęciu postępowania w tej sprawie (oczywiście wyłącznie parafię, z pominięciem właścicieli innych nieruchomości). 31 maja Sanepid wydał decyzję zgodną z wnioskiem parafii (wniosek wpłynął w poniedziałek, decyzja wydana w środę - tempo niebywałe jak na samorządową polską biurokrację.

1 czerwca 2017  (czwartek) parafia złożyła do starosty Debicha wniosek o pozwolenie na budowę (w zakresie rozbudowy cmentarza). 7 czerwca 2017 starosta wydał decyzję zgodną z wnioskiem parafii (też nie zawiadamiając właścicieli okolicznych działek i stwierdzając, że tzw. obszar oddziaływania obiektu obejmuje wyłącznie teren cmentarza).

- Ciekawe jest, że Starosta Kutnowski wiedział o tym, że przed organami nadzoru budowlanego toczy się postępowanie w sprawie samowoli budowlanej, jaką była rozbudowa cmentarza - podkreśla to WINB w Łodzi w piśmie do Wojewody. W tym samym dniu parafia złożyła wniosek o dopuszczenie do użytkowania rozbudowy cmentarza. 9 czerwca Sanepid potwierdził decyzją zgodność rozbudowy z wymaganiami higienicznymi i zdrowotnymi. 14 czerwca decyzja Starosty Kutnowskiego o pozwoleniu na budowę wpłynęła do PINB. 27 czerwca do PINB wpłynęła kolejna decyzja Starosty zwalniająca parafię z obowiązku ustanowienia kierownika budowy przy rozbudowie cmentarza. 29 czerwca PINB ponownie umorzył postępowanie dotyczące samowoli budowlanej - komentuje w październiku 2017 radca prawny mieszkańców Łąkoszyna.

Po dwóch latach 

Radca prawny mieszkańców Kutna 10 lutego 2020 wysłał ponowne wezwania do Parafii i do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. - W tym momencie nie ma żadnych wątpliwości, że jakiekolwiek roboty budowlane na terenie poszerzanego cmentarza są niezgodne z prawem (nie ma planu, Sanepid wstrzymał wykonanie decyzji pozytywnie opiniującej rozbudowę, a NSA wstrzymał wykonanie pozwolenia na budowę) - informuje Piotr Tarała-Kowalczyk, radca prawny.

W związku z postanowieniem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 22 stycznia 2020 r. sygn. akt II OSK 3796/19 o wstrzymaniu wykonania decyzji Starosty Kutnowskiego z dnia 7 czerwca 2017 r. nr 243/2017 w przedmiocie pozwolenia na rozbudowę cmentarza – ponownie wzywam do niezwłocznego zaprzestania rozbudowy cmentarza, a w szczególności dokonywania pochówków na działkach 780/4, 775/24, 775/6, 776/2, 776/1, które nie wchodzą w skład cmentarza.

Postanowieniem z 30 grudnia 2019 r. nr PPIS.ZNS.JO.489.81.19 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kutnie wstrzymał wykonanie decyzji własnej z 31 maja 2017 r. o „zgodności z wymaganiami sanitarnymi terenu przewidzianego pod rozbudowę cmentarza w Kutnie-Łąkoszyn obejmującego działki o nr ewid. 780/4, 775/6, 776/2, 776/1, 775/24 i 775/7.

Oznacza to, że rozbudowa cmentarza następuje na terenie, który nie jest przeznaczony w planie miejscowym pod cmentarz (naruszenie art. 1 ust. 3 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych) i pomimo wstrzymania wykonania zarówno decyzji inspektora sanitarnego o zgodzie na rozbudowę cmentarza, jak i decyzji o pozwoleniu na budowę.

Czas pokaże jaką decyzję w tym roku podejmie Beata Wójcik Powiatowy Inspektor Nadzoru w Kutnie i czy Parafia pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika uzna wyroki sądów. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(8)

parafianinparafianin

22 4

Wszystkie sprawy przez ludzi wygrane a ile czasu to trwa i nikt nie ponosi odpowiedzialności, dlaczego? 12:52, 17.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

C. C.

6 4

Dlatego, że Rada Miasta za swoje decyzje ponosi wyłącznie odpowiedzialność polityczną, jak w każdym cywilizowanym kraju. A że ludzie chcą większego cmentarza, to głosują jak głosują. 13:10, 17.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

defdef

11 0

A cóż to takiego odpowiedzialność polityczna? Czy ci z UM należą do jakiejś partii bo chyba z jakiegoś komiteciku startowali, czy nalezą tam gdzie się opłaci? 13:55, 17.02.2020


po prostu pytampo prostu pytam

7 0

po prostu pytam06:54, 17.02.2020

3 0

Skarga przez komisję powiatową nie rozpatrzona prawie przez rok?To członkowie komisji są tak zawaleni pracą? Dziwny zbieg okoliczności jak otrzymanie pracy w starostwie i wycofanie skargi. Poza tym jakie wykształcenie ma zatrudniona ,żeby otrzymać pracę w biurze Powiatowego Rzecznika Praw Konsumentów w Starostwie? 14:58, 17.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KutnowiankaKutnowianka

1 0

Musisz zapytać przewodniczącej komisji i starosty dlaczego ją zatrudnił. Wyślij pytanie, e-mail ze strony starostwa starostwo@powiatkutno.eu 18:57, 17.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KutnianinKutnianin

3 0

Pewnie ją zatrudnili bo ma kompetencje hahaha i to akurat w tym dziale do którego jej wykształcenie ma się nijak.Jak się ma poparcie i plecy to się załatwi, prawda? 11:06, 18.02.2020


LegalistaLegalista

12 0

Podpowiem osobom poszkodowanym, ze powinni pozwać do sądu cywilnego poszczególnych urzędników, którzy podejmowali niewłaściwe decyzje. 09:38, 18.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

newcomernewcomer

7 0

Mikołaj Rej napisał "Krótka rozprawa między trzema osobami, Panem, Wójtem a Plebanem". Jakieś jasnowidzenia miał w 16 wieku? Brawo - ten wyrok pokazuje, że z wszechobecna władza powinna szanować prawo. 16:57, 18.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%