Zamknij

Przezwajanie silników elektrycznych - jak wykonać to dobrze?

14:09, 20.09.2019 (.) Aktualizacja: 14:10, 20.09.2019
Skomentuj

Silniki elektryczne są sercem wielu maszyn, na których opiera się funkcjonowanie firm usługowych i zakładów produkcyjnych. Wymiana silnika elektrycznego w przypadku jego awarii, stanowi duży wydatek, a czasem po prostu nie jest możliwa z powodu braków na rynku. Na szczęście nie jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Alternatywą jest remont, czyli w wielu przypadkach przezwajanie silników elektrycznych. Jak wykonać to dobrze?

Jak działa silnik elektryczny?

Silnik elektryczny, to maszyna, której działanie opiera się na zamianie energii – elektrycznej na mechaniczną. Jest to możliwe dzięki oddziaływaniu na siebie pola magnetycznego i prądu elektrycznego. Sprawne działanie silnika, zależy od niezawodności jego elementów – szczotek, szczotkotrzymaczy, łożysk i uzwojeń. Tu pojawia się zagadnienie przezwajania silników elektrycznych. Jest to jedna z metod naprawy uszkodzonego, przegrzewającego się silnika. Czasem również stosuje się ją w celu modernizacji starszych silników dla podniesienia ich wytrzymałości i mocy.

Czemu służy przezwajanie silników elektrycznych?

Prawidłowo wykonany zabieg przezwajania silnika nie tylko może go naprawić, jeśli uzwojenie było uszkodzone. Przezwojenie może nawet w pewnych okolicznościach poprawić niektóre parametry pracy silnika. Na pewno jednak ich nie pogorszy.

Jak to możliwe?

Jeśli obecnie wykonamy przezwojenie silnika elektrycznego wyprodukowanego kilka, czy kilkanaście lat temu, zastosujemy oczywiście współczesne komponenty. Dostępne dziś druty nawojowe i lakiery izolacyjne mogą mieć zdecydowanie lepsze właściwości, a co za tym idzie mogą poprawić wytrzymałość silnika na pracę w trudnych warunkach. Silnik elektryczny po przezwojeniu jest też często bardziej odporny na przegrzanie, niż przed zabiegiem przezwajania. Tak więc traktowanie przezwojonego silnika jako gorszego, nie jest uzasadnione.

Czy silniki przezwajane tracą osiągi?

Profesjonalnie przeprowadzone przezwajanie silnika elektrycznego z użyciem wysokiej jakości drutu nawojowego i odpowiedniego izolatora, w żadnym razie nie pogarsza parametrów silnika. Najczęściej dzieje się coś wręcz przeciwnego. Przezwajanie poprawia osiągi silnika i jego odporność na przegrzanie. Silnik po takiej modernizacji zwykle również pracuje po prostu taniej, pobierając mniej prądu, dzięki poprawie gęstości mocy po przezwojeniu.

Takie są fakty, które czasem nawet skłaniają do przezwojenia jeszcze sprawnego silnika, który przegrzewa się częściej, niż byśmy chcieli. Z reguły jednak najczęściej konieczność przezwajania, podyktowana jest uszkodzeniem zwojów.

Jak wykonuje się przezwajanie silnika elektrycznego?

Przezwajanie wykonuje się w silnikach elektrycznych różnego typu, takich jak na przykład silniki kompresorów, pomp, elektronarzędzi, wirników i tym podobnych. Praktycznie w każdym typie silnika, gdzie występuje uzwojenie.

Silnik przed przezwojeniem, musi zostać oczywiście zdemontowany z urządzenia. Większość firm zajmujących się profesjonalnym przezwajaniem silników elektrycznych, wykonuje demontaż we własnym zakresie, choć zwykle wiąże się to z dodatkową opłatą.

Poszczególne główne czynności związane z przezwajaniem silnika elektrycznego, przebiegają następująco:

Krok 1 – Na początek należy zdemontować uzwojenie, które będzie podlegało wymianie.

Krok 2 – Nawijane są nowe zwoje z drutu nawojowego o najlepszych dostępnych właściwościach.

Krok 3 – W przypadku wirników – wymianie podlega komutator.

Krok 4 – Zwoje są lakierowane wysokogatunkowym lakierem izolacyjnym.

Krok 5 – Następuje wyważenie (w przypadku, gdy przezwajany jest wirnik).

Większość firm wykonujących usługę przezwajania silników elektrycznych, radzi sobie z nią w 7 do 14 dni – wszystko zależy od aktualnego obłożenia firmy usługowej.

Czy przezwajanie silnika elektrycznego jest opłacalne?

Przezwojenie silnika nie jest tanie. Usługa wykonana w pełni profesjonalnie i przy użyciu najnowocześniejszych metod oraz zaawansowanych technologicznie materiałów, potrafi kosztować nawet 70% ceny nowego silnika. Czy to opłacalne? Oczywiście tak.

Starsze silniki mają o wiele trwalszą konstrukcję, niż silniki nowe. Po przezwojeniu nowoczesnymi, wytrzymałymi drutami i izolatorami, silniki te zyskują zupełnie nową jakość. Jakość nieosiągalną czasem dla modeli nowych, których korpusy, dekle i konstrukcje stojanów, nie są już tak wytrzymałe. Pamiętajmy też, że w przypadku starszych, lub nietypowych maszyn, czy elektronarzędzi, silniki zamienne mogą być po prostu niedostępne. Nie wspominamy nawet o zamianie całego urządzenia na nowe. Często mimo zaawansowanego wieku, starsze urządzenia są wręcz niezastąpione w firmie.

Komu warto zlecić usługę przezwojenia silnika elektrycznego?

Taniej, zwykle nie znaczy lepiej. Ta zasada działa zwłaszcza w przypadku tak zaawansowanej operacji, jak przezwajanie silników elektrycznych. Tańsza usługa, to często usługa wykonana niestety mniej solidnie, a zwłaszcza przy użyciu słabszych środków. Jeśli chcemy, aby silnik po przezwojeniu działał długo i rzeczywiście charakteryzował się podniesionymi parametrami, warto jest powierzyć go w dobre ręce. Usługa wykonana przez firmę, która ceni swoją pracę i wykorzystuje wysokiej jakości materiały, to inwestycja w niezawodne działanie przezwajanego silnika i maszyny przez niego napędzanej.

Każdy przedsiębiorca doskonale wie, ile kosztują przestoje spowodowane przez awarie maszyn i urządzeń. Warto ograniczać czas ich trwania i częstotliwość występowania do minimum – właśnie przez dokonywanie przeglądów, modernizacji i napraw w renomowanych zakładach usługowych.

Wybierając więc firmę, której powierzymy profesjonalne przezwajanie silnika, warto zasięgnąć opinii o niej. Usługodawcy, którzy są dumni ze swojej pracy, zwykle mają swoje wizytówki w sieci, gdzie klienci umieszczają opinie. Warto unikać zarówno tych, którzy mają złe notowania, ale też być ostrożnym, w przypadku opinii przesadnie entuzjastycznych.

Najlepiej popytać o danego usługodawcę na lokalnych forach tematycznych, a przed skorzystaniem z usługi, po prostu porozmawiać z osobą, która będzie ją wykonywać i samodzielnie ocenić, czy sprawia wrażenie fachowca godnego zaufania.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%