Zamknij

Kontroluj stan swojego zdrowia na bieżąco. Zobacz, co oznaczają wyniki pokazywane przez Twój ciśnieniomierz naramienny

18:19, 11.06.2019 (.) Aktualizacja: 18:19, 11.06.2019
Skomentuj

Profilaktyka bywa uciążliwa, aczkolwiek ma nieocenioną wartość w trosce o prawidłowy stan organizmu. Regularne badania pozwalają sprawdzić, czy aby na pewno wszystko jest w porządku, a w razie poważniejszych dolegliwości wykryć je odpowiednio wcześnie i rozpocząć adekwatne leczenie. Niektóre czynności wcale nie wymagają lekarza, z powodzeniem można je wykonywać samodzielnie w domu. Doskonałym przykładem jest pomiar ciśnienia krwi. Jednak osoby nieznające prawidłowych norm nie będą wiedziały, czy dany wynik daje im powody do niepokoju.

Dobry ciśnieniomierz naramienny powinien pokazywać 3 wartości. Sprawdź, czego szukać na wyświetlaczu

Ekran urządzenia pokazuje szereg informacji, niektóre modele m.in. datę, godzinę czy czas który minął od ostatniego badania. pozwalają też zachować w wewnętrznej pamięci rezultaty nawet 100 pomiarów. Nie to jest jednak najważniejsze. Klasyczny ciśnieniomierz naramienny po zakończonym pomiarze zaprezentuje 3 wyniki:

  1. ciśnienie skurczowe – w chwili wyrzutu krwi do układu krwionośnego ciśnienie u osoby dorosłej powinno wynosić od 120 do 139 mm Hg
  2. ciśnienie rozkurczowe – w momencie zamknięcia komór i skurczu przedsionków sercowych. Przyjęte dla dorosłych prawidłowe wartości mieszczą się w przedziale 80-89 mm Hg
  3. tętno – częstotliwość pracy serca. Prawidłowy puls mieści się w granicach 60-80 uderzeń na minutę.

Pomiar trzeba przeprowadzić we właściwych okolicznościach, tylko wtedy wyniki będą adekwatne do faktycznego stanu zdrowia. Specjaliści zalecają, aby badanie poprzedził krótki odpoczynek: unikać sytuacji stresowych i nadmiernego wysiłku fizycznego, ale też spożywania obfitych posiłków oraz odstawić używki (alkohol, papierosy, kawę). Warto jeszcze zwrócić uwagę, że gorączka w naturalny sposób przyspiesza krążenie krwi, zwiększając parcie wywierane na ścianki naczyń krwionośnych.

Przed pomiarem ciśnienia należy zapewnić sobie odpowiednie warunki, żeby uzyskać rzetelne wyniki

Oczywiście trzeba jeszcze zwrócić uwagę na to, z jakiego ciśnieniomierza się korzysta. Mowa zarówno o typie urządzenia (naramienny, nadgarstkowy itd.), jak również jego jakości i szczegółowej specyfikacji. Eksperci z firmy Mega Medic zwracają uwagę, że każdy model może mieć nieco inne zalecenia producenta dotyczące prawidłowego użytkowania sprzętu. Jakiekolwiek odstępstwo może zakłócić pomiar, a tym samym wypaczyć wyniki. Ze zdrowiem nie ma żartów. Ciśnieniomierze naramienne mają specjalne mankiety, które zakłada się mniej więcej na wysokości serca. Powinny mocno przylegać do ręki, przy czym nie mogą uciskać zbyt mocno. Napięte, drętwiejące mięśnie uniemożliwiają uzyskanie rzetelnego rezultatu, dlatego też pomiędzy kolejnymi pomiarami należy robić kilkuminutowe przerwy. Dobrą praktyką jest też trzykrotne i wyciągnięcie średniej z 3 następujących zaraz po sobie badań.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%