Zamknij

Energooszczędne okna - jak zatrzymać ciepło w domu?

11:13, 05.04.2019 (.) Aktualizacja: 11:13, 05.04.2019
Skomentuj

Utrzymanie ciepła w domu to jeden z priorytetów współczesnego budownictwa. Wznoszone budynki mają być energooszczędne, zużywać niewielkie ilości materiału grzewczego i w miarę możliwości ogrzewać się same. W jednym i drugim zadaniu mogą pomóc profesjonalnie dobrane okna. Jak wybierać te o najlepszych parametrach.

Okna sprzyjające utrzymaniu ciepła

Twierdzenie, jakoby właśnie przez okna z domu uciekało najwięcej ciepła, nie znajduje potwierdzenia w badaniach i analizach. Mimo to odpowiadają one wspólnie z drzwiami za spore straty energetyczne. Zlecając specjalistyczny audyt, można przekonać się, ile dokładnie ciepła ucieka przez okna, ale także dach, piwnicę czy elewację. Czasami okazuje się, że stara lub źle zamontowana stolarka okienna to jednak główne źródło problemu.

W takiej sytuacji najlepiej wymienić ją na produkty renomowanych marek, które nie tylko sprzedają okna i drzwi najwyższej jakości, ale też samodzielnie zajmują się ich wstawieniem lub współpracują z monterami. Uzyskana od takiej firmy gwarancja zapewnia bezpieczeństwo i spokój na lata. Przed zakupem warto skonsultować się z przedstawicielem takiego podmiotu. Przedstawić swoje oczekiwania i potrzeby, a następnie wspólnie omówić poszczególne propozycje.

Kryteria wyboru okien

Licząc na zatrzymanie ciepła w domu, głównym czynnikiem wyboru będzie tak zwany współczynnik izolacyjności okna. - Obecnie obowiązujące przepisy obligują zarówno producentów, jak i podmioty odpowiedzialne za montaż, do stosowania modeli o parametrach nie przekraczających 1,1 W/(m2K) - informuje przedstawiciel producenta energooszczędnych okien Hensfort.

Jednak w ofercie najlepszych wytwórców bez trudu znajdzie się okna znacznie poniżej tej wartości. Zatrzymują wewnątrz pomieszczenia jeszcze więcej ciepła, przez co spadają koszty ogrzewania obiektu. Łatwiej też utrzymać przyjemne warunki termiczne w domu, nawet w najsroższą zimę.

Wśród polskich inwestorów od lat daje się zauważyć wzrastające zainteresowanie stolarką okienną, jako istotnym elementem wykończenia domu. Dawniej kwestia ta była często bagatelizowana, obecnie dostrzega się jej rolę w zatrzymywaniu ciepła. Nie bez znaczenia jest tu postęp technologiczny, umożliwiający tworzenie trwałych i szczelnych okien. Już za dwa lata wytyczne dotyczące dopuszczalnego przepuszczania ciepła zostaną zaostrzone do wartości 0,9 W/(m2K). Nowych przepisów nie obawiają się jednak czołowi polscy producenci, już w tej chwili oferujący okna o wskaźniku izolacyjności rzędu 0,57 W/(m2K).

Promienie padające na okna

Przenikanie ciepła przez okno nie sprowadza się wyłącznie do tego, ile energii ucieka przez nie na zewnątrz domu. Szczególnej uwagi jest godny także inny wskaźnik, a mianowicie przepuszczalność cieplna g. W dużym uproszczeniu pojęcie to odnosi się do ilości energii z promieniowania słonecznego, które dostaje się przez okna do wnętrza. To kwestia istotna, ponieważ zimą może realnie przełożyć się na dogrzanie pomieszczenia. Latem jednak nadmierne przenikanie ciepła do środka może sprawić, że nie da się tam wytrzymać. Licząc na pozytywny bilans energetyczny w najchłodniejsze miesiące, można zamontować okna o wyższym wskaźniku g i uzupełnić je szczelnymi roletami bądź żaluzjami. Latem ochronią one wnętrze przed nadmiernym przegrzewaniem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

LucasLucas

0 0

Jeśli szukacie okien które będą sprawdzać się przez lata to polecam firmę Atos z Lublina. Mają rewelacyjną ofertę. 11:46, 22.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%