Zamknij

Emigracja na stałe do Niemiec - krok po kroku

16:07, 17.12.2018 (.) Aktualizacja: 16:13, 17.12.2018
Skomentuj

Wiele osób postanawia wyjechać z Polski i zamieszkać na stałe w Niemczech. Do emigracji zachęcają wysokie zarobki, perspektywy rozwoju zawodowego i lepsze warunki socjalne. Od czego zacząć, by ułożyć sobie życie w nowym miejscu? Poznaj kilka kroków, które trzeba wykonać, jeśli zdecydujesz się na emigrację do Niemiec.

Przygotuj dokumenty potrzebne do wyjazdu

Przed planowaną przeprowadzką do Niemiec sprawdź, czy Twój dowód osobisty jest ważny. Zadbaj też o przetłumaczenie na język niemiecki dokumentów takich jak akt urodzenia, zaświadczenia, dyplomy czy referencje. Każdy z nich musi zostać poświadczony przez tłumacza przysięgłego. Polskie prawo jazdy jest uznawane na terenie Niemiec, dlatego nie trzeba wyrabiać nowego dokumentu. Ponadto warto wiedzieć, że nie potrzebujesz pozwolenia na prace będąc obywatelem Unii Europejskiej. Jeśli jednak planujesz zostać w Niemczech na stałe, ubiegaj się o pozwolenie na pobyt.

Znajdź zakwaterowanie

Kolejnym krokiem związanym z przeprowadzką na stałe za zachodnią granicę jest znalezienie zakwaterowania. Wyszukaj odpowiednie lokum i dopełnij formalności związanych z jego najmem lub kupnem. Dowiedz się, gdzie szukać ofert najmu dla osób, które nie mają zameldowania w Niemczech, pokoi we wspólnym mieszkaniu lub większych mieszkań odpowiednich dla rodzin. Co ważne, praca dla opiekunek w Niemczech wiąże się z tym, że pracodawcy zapewniają bezpłatne zakwaterowanie zatrudnionym osobom. Jest to duże udogodnienie, które pozwala na mieszkanie w komfortowych warunkach. Opiekunki przebywają w domach seniorów, by mieć łatwy dostęp do swoich podopiecznych. Kwestią zakwaterowania zajmuje się agencja zatrudnienia – pracownik nie musi szukać na własną rękę i ponosić dodatkowych kosztów.

Zamelduj się

Polak emigrujący na stałe do Niemiec jest zobowiązany do zgłoszenia tego faktu w urzędzie. Z tą procedurą najczęściej nie wiążą się żadne koszty. Wyszukaj w internecie urząd o nazwie Bürgeramt albo Einwohnermeldeamt  w Twoim miejscu zamieszkania, podając nazwę miasta i dzielnicy. Przygotuj dowód osobisty lub paszport, wypełniony formularz meldunkowy, umowę najmu lub kupna. Jeśli przeprowadzasz się do Niemiec z dziećmi, na spotkanie w urzędzie zabierz też akt urodzenia dziecka albo paszport dziecięcy. Po wpisaniu Cię do rejestru mieszkańców urzędnik wydaje Anmeldebestätigung bądź Meldebescheinigung, czyli zaświadczenie o zameldowaniu. To jeden z najważniejszych dokumentów potrzebnych do osiedlenia się na stałe w Niemczech. Jest on potrzebny m.in do uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego i założenia konta w banku.

Poszukaj pracy i doskonal umiejętności językowe

Kiedy emigrujesz do Niemiec na stałe, ważnym krokiem okazuje się odnalezienie pracy, dzięki której zarobisz na życie. Oferty możesz wyszukiwać samodzielnie lub udać się do agencji zatrudnienia. Niemiecki rynek pracy jest bardzo chłonny, szczególnie w przypadku opieki nad osobami starszymi. Oprócz znalezienia zatrudnienia bardzo ważna staje się znajomość języka. Pozwala ona dobrze funkcjonować w nowym otoczeniu, nawiązywać znajomości i zadomowić się w obcym kraju. Jeśli wiążesz swoją przyszłość z życiem w Niemczech, zapisz się na kursy językowe, ucz się samodzielnie i stale udoskonalaj swoje umiejętności. Dobra znajomość niemieckiego zaowocuje lepszymi zarobkami i możliwością swobodnego komunikowania się.

Dla wielu osób emigracja do Niemiec jest szansą na rozpoczęcie nowego, lepszego życia. Satysfakcjonujące zarobki znacznie przewyższają te dostępne w Polsce, co zachęca do wyjazdu z rodzimego kraju. Aby osiedlenie się w Niemczech stało się prostsze, pamiętaj o wykonaniu wyżej opisanych kroków. Wówczas start w zachodnim państwie okaże się łatwiejszy i wolny od większości problemów, z którymi spotykają się emigranci.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%